Wielu osobom śledzie kojarzą się głównie ze Świętami. Jednak te małe morskie ryby smakują doskonale nie tylko od święta. Sprawdzą się jako przekąska, pożywna kolacja czy składnik sałatki. Z powodzeniem można je podawać w śmietanie, w occie, z dodatkiem orzechów czy warzyw. Śledzie zaliczane są do dość kalorycznych przekąsek, jednak zdecydowanie warto wprowadzić je do naszego menu. Dlaczego?
Śledź – kilka faktów na jego temat
Śledzie zalicza się do ryb słonowodnych. Żyją w morzach i oceanach, najbardziej znany jest śledź atlantycki oraz śledź bałtycki. Mięso świeżej ryby jest jasne z lekkim żółtym odcieniem, tłuste i jednocześnie delikatne. Wyróżnia się charakterystycznym słonym oraz intensywnym smakiem.
Śledzie poławia się od maja do października. Z kolei na polskich stołach pojawiają się głównie w okresie Świąt oraz podczas dni postnych.
Sprawdź przepisy na najpopularniejsze potrawy wigilijne.
Poza Polską śledzie popularne są także w Niemczech, Holandii, Francji, Rosji czy krajach i kuchni skandynawskiej.
Najpopularniejsze rodzaje śledzi
- Matiasy (inaczej uliki) – są to młode ryby zaliczane do gatunku śledzia holenderskiego, poławiane wczesną wiosną. Filety są bardzo smaczne, delikatne i łatwe w obróbce.
- Bismarcki – to wyfiletowane płaty ze śledzia marynowane w zalewie octowej. Bismarcki marynuje się same lub z dodatkiem cebuli, marchewki, papryki i gorczycy.
- Rolmopsy – to filety podawane w formie zawijasów / rulonów. Tradycyjnie spina się je drewnianymi pałeczkami, a następnie konserwuje w zalewie octowej.
- Piklingi – to śledzie wędzone na gorąco. Są aromatyczne i intensywne w smaku.
- Kipery – to również wędzone śledzie, jednak w pierwszej kolejności filety są moczone w solance a dopiero potem wędzone. Podawane jako przekąska lub poddawane dalszej obróbce.
- Moskaliki – to młode, małe śledzie. Po odcięciu głowy i usunięciu wnętrzności marynuje się je w całości w zalewie octowej.
Śledzie – kalorie i wartości odżywcze
Mięso śledzi dostarcza około 160 kcal w 100 g. W porównaniu z innymi rybami jest to stosunkowo wysoka kaloryczność śledzi. Jednocześnie zawiera pełnowartościowe białko oraz cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie kwasy omega-3. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Śledzie są również bogatym źródłem witamin takich jak D i E oraz witaminy z grupy B (zwłaszcza B6). W przypadku składników mineralnych zawierają potas, żelazo, cynk, jod, miedź i fosfor. Wysokie zawartości witamin oraz składników mineralnych korzystnie wpływają na zdrowie.
Sprawdź jak zmniejszyć kaloryczność potraw?
Jak śledź wpływa na zdrowie?
Witaminy, składniki mineralne oraz nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w mięsie śledzi korzystnie wpływają na zdrowie. Z tego względu warto uwzględniać je regularnie w diecie. Działanie to dotyczy m.in. wsparcia prawidłowej pracy układu nerwowego, regulacji ciśnienia krwi, zwiększenia poziomu serotoniny czy poprawy wzroku oraz struktury kości. Dodatkowo możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca oraz obniżenie poziom złego cholesterolu.
Śledź na różne sposoby
Aby zachować świeżość śledzi, są one przechowywane w słonej zalewie. Z tego względu przed wykorzystaniem filetów śledziowych, należy je namoczyć w zimnej wodzie, by dobrze wypłukać nadmiar soli. Drugim sposobem jest moczenie ryby w mleku.
Po namoczeniu można przejść do przygotowania śledzi w wersji po kaszubsku albo z cebulką, czy po japońsku, w galarecie, czy z kurkami.
Nad morzem popularne są bułki ze śledziem i dodatkami. Można je dostać w wersji klasycznej z rybą, liśćmi sałaty i cebulą lub w różnych wariantach przykładowo z ogórkiem kiszonym, sałatką szwedzką lub kanapką ze śledziem.
Niezmienną popularnością w całym kraju cieszą się matiasy w oleju oraz w occie. Przygotowuje się je łatwo i szybko. Po dokładnym namoczeniu płaty śledziowe wystarczy pokroić na mniejsze kawałki, a następnie wraz z przyprawami umieścić w słoiku. Całość zalewa się olejem i odstawia do lodówki na kilka godzin.
Mięso śledzi dobrze komponuje się także ze słodkim produktami takimi jak jabłko, żurawina czy buraki. Z powodzeniem można wykorzystać te składniki do przygotowania sałatki, dodając jeszcze cebulę, pomidory suszone, rukolę, orzechy włoskie, śmietanę, sos vinegret lub sos miodowo-musztardowy.
Śledzie to smaczne, pożywne oraz wartościowe ryby. Zdecydowanie warto częściej sięgać po nie nie tylko od święta. Delikatne mięso dobrze komponuje się z wieloma składnikami co pozwala na ich wszechstronne wykorzystanie.