Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Fleksitarianizm i semiwegetarianizm, czyli ograniczamy mięso

Fleksitarianizm i semiwegetarianizm, czyli ograniczamy mięso
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Pośrednie formy wegetarianizmu
  2. Rodzaje diet bezmięsnych
  3. Dieta fleksitariańska – na czym polega?
  4. Korzyści z przejścia na fleksitarianizm
  5. Czym jest semiwegetarianizm?
  6. Semiwegetarianizm – co jeść?
  7. Korzyści z przejścia na semiwegetarianizm

Dieta bezmięsna nie jest czarno-biała. Istnieje wiele form ograniczania mięsa, które doskonale sprawdzą się u osób, chcących jedynie zmniejszyć jego ilość w swojej diecie lub stopniowo przejść na wegetarianizm lub weganizm. Co warto wiedzieć o fleksitarianizmie i semiwegetarianizmie?

Pośrednie formy wegetarianizmu

Czy fleksitarianizm to nowy trend w odżywianiu, który zrewolucjonizuje dotychczasową dietę? Na czym polega? Przede wszystkim na stosowaniu diety bezmięsnej, która dopuszcza sporadyczne spożycie mięsa lub produktów odzwierzęcych. Według takiej filozofii żywienia dla zdrowia korzystniejsze jest stopniowe odstawienie produktów mięsnych. Dodatkową zaletą jest łatwość stosowania i minimalne ograniczenia w przygotowaniu posiłków.

Rodzaje diet bezmięsnych

Poszczególne diety różnią się produktami mięsnymi i odzwierzęcymi, które dopuszczają do spożywania. Najbardziej restrykcyjna jest dieta wegańska. Polega na wyeliminowaniu nie tylko mięsa, ale również produktów pochodzenia zwierzęcego (np. jaj, mleka, miodu czy masła) w codziennych posiłkach. W dietach wegetariańskich białko zwierzęce zastępowane jest białkiem roślinnym, a tłuszcze otrzymywane są orzechów i roślin. Wegetarian, ze względu na produkty stosowane w diecie, można podzielić na: laktoowowegetarian, laktowegetarian, owowegetarian, witarian oraz frutarian.

Co zjeść zamiast mięsa? Możliwości jest naprawdę wiele. Aby przygotować szybki obiad bez mięsa wystarczą warzywa podane w ciekawej formie, np. bataty na dwa sposoby – spróbuj!

Dieta fleksitariańska – na czym polega? 

To sposób odżywiania bazujący na warzywach i innych produktach roślinnych. Warzywa i owoce powinny stanowić podstawę zdrowej, zbilansowanej diety. Należy zwiększyć spożycie warzyw i owoców, jako najcenniejszych źródeł błonnika i witamin. Od czasu do czasu dopuszcza się spożywanie mięsa. Polecane są głównie ryby jako bogate źródło dobrych dla serca kwasów omega 3. Fleksitarianizm opiera się na zasadach racjonalnego żywienia. Głównym białkiem w tej diecie jest białko roślinne, pochodzące od roślin strączkowych takich jak fasola, soja, soczewica, ciecierzyca czy bób.

Fleksitarianizm i semiwegetarianizm - zdjęcie 1

Korzyści z przejścia na fleksitarianizm

Fleksitarianizm to doskonałe rozwiązanie dla osób, które świadomie chcą ograniczyć spożywanie mięsa, nie wykluczając go całkowicie ze swojej diety. Ograniczenie mięsa w diecie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby serca, cukrzyca i nowotwory, a także do redukcji masy ciała oraz poprawy kondycji fizycznej.

Przeczytaj: Weganizm - co zawiera dieta wegańska?

Czym jest semiwegetarianizm?

Często pojawia się pytanie, czy wegetarianie jedzą ryby lub czy ryba to mięso. Z założenia wegetarianie nie jedzą mięsa w ogóle – w związku z tym nie spożywają również ryb. Rozwiązaniem w tej kwestii może być dieta semiwegetariańska, która nie jest tak rygorystyczna i dopuszcza spożywanie niektórych gatunków mięs.

Semiwegetarianizm to odmiana diety ograniczającej spożycie mięsa. Wyłącza zupełnie mięso czerwone (wołowinę, wieprzowinę), a dopuszcza spożywanie mięsa białego (drób, ryby). W posiłkach można spożywać nabiał, jajka i miód. Semiwegetarianizm można podzielić na: pollowegetarianizm (dopuszcza spożywanie mięsa drobiowego) i pescowegetarianizm (uwzględnia mięso pochodzące z ryb).

Semiwegetarianizm – co jeść?

Produkty roślinne i przetwory mleczne powinny występować w posiłkach w taki sposób, by pokrywały dzienne zapotrzebowanie organizmu na niezbędne składniki. Dlatego mleko i jego przetwory powinny być spożywane codziennie, przynajmniej w dwóch posiłkach, a jako przekąski warto jeść orzechy i bakalie. Dobrym sposobem na wykorzystanie przetworów mlecznych jest twarożek śniadaniowy. Bardzo ważne jest także wprowadzenie do codziennej diety owoców i warzyw (powinny stanowić przynajmniej połowę posiłku).

Fleksitarianizm i semiwegetarianizm - zdjęcie 2

Korzyści z przejścia na semiwegetarianizm 

Semiwegetarianizm to często stan przejściowy na drodze do wegetarianizmu, ale także sposób zdrowszego odżywiania się. Ograniczenie spożywania mięsa oraz zwiększenie spożycia warzyw, owoców i produktów strączkowych jest korzystne dla organizmu. Przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, redukcji masy ciała czy oczyszczenia całego organizmu.

Jeżeli planujesz wykluczyć lub ograniczyć spożycie mięsa, zrób to rozważnie, wybierając jedną z powyższych opcji. Pamiętaj o odpowiednich źródłach białka, które znajdziesz w roślinach strączkowych, a także solidnej dawne witamin i minerałów. Powodzenia!