Kopytka
Kopytka to potrawa przygotowywana z puree ziemniaczanego, mąki i jaj – oto przepis na kopytka ziemniaczane. Kopytka z serem, nazywane także kluskami leniwymi lub pierogami leniwymi, przygotowuje się z...
Czytaj więcej
Kopytka to potrawa przygotowywana z puree ziemniaczanego, mąki i jaj – oto przepis na kopytka ziemniaczane. Kopytka z serem, nazywane także kluskami leniwymi lub pierogami leniwymi, przygotowuje się z dodatkiem białego sera.
Ciasto na kopytka
Ciasto na obydwa rodzaje kopytek należy zagniatać dosyć szybko i gotować tuż po przygotowaniu, ponieważ ziemniaki oddają zgromadzoną w sobie wodę, przez co ciasto robi się rzadsze i wymaga dodania kolejnej porcji mąki. Kopytka z dużą ilością mąki po ugotowaniu stają się twarde. Zagniecione według przepisu na kopytka ciasto należy uformować w wałki grubości ok. 2-3 cm, lekko spłaszczyć i kroić w romby o długości 3-4 cm. Gotować w osolonej wodzie.
Kopytka – sposoby podania
Kopytka ziemniaczane podajemy jako samodzielne danie polane zrumienioną na maśle bułką tartą, polane skwarkami lub jako dodatek do sosu grzybowego, gulaszu czy duszonych mięs.
Kopytka z serem serwujemy na słodko, polane roztopionym masłem i posypane cukrem pudrem. Można podać także z sezonowymi owocami lub owocowym musem.
Kopytka dyniowe i kolorowe
Smaczną alternatywą dla klasycznych ziemniaczanych kopytek są kopytka przygotowane z musu z dyni. Jak zrobić kopytka dyniowe? W przepisie na kopytka puree ziemniaczane zastąp pure z dyni – otrzymasz złoto-pomarańczowe, lekko słodkie kluski.
Aby otrzymać efektowne kolorowe kopytka do ciasta można dodać puree z ugotowanego buraka lub zmiksowaną natkę pietruszki - kopytka będą miały kolor różowy lub zielony. Takie kolorowe kopytka można serwować polane stopionym masłem i posypane startym parmezanem.