- Dlaczego ryba na wigilię?
- Tradycyjne ryby wigilijne
- Przygotowanie ryby na wigilię
- Przepis na wigilijną rybę
- Podsumowanie
W żaden inny wieczór ryba na stole nie odgrywa tak ważnej roli. Ma duże znaczenie symboliczne, ale jest też składnikiem głównego dania podczas kolacji poprzedzającej Boże Narodzenie. Sprawdź, jaką rybę na wigilię wybrać zamiast tradycyjnego karpia. Przedstawiamy też inspiracje na inne świąteczne przysmaki.
Dlaczego ryba na wigilię?
Ryba na wigilię to nie tylko kwestia kulinarnej tradycji. Jest także symbolem chrześcijaństwa, z którym związane są Święta Bożego Narodzenia. Przywodzi na myśl chrzest i zmartwychwstanie, a z pierwszych liter starogreckiego słowa ichtys (ryba) można ułożyć greckie odpowiedniki słów: Jezus, Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. Według wierzeń, jeśli zaserwujesz rybę na wigilijnym stole, zagwarantujesz sobie dobry, obfity i spokojny nowy rok.
Myśląc, jaką rybę na wigilię podać na Wigilię, często jako pierwsze skojarzenie pojawia się karp. Jednak okazuje się, że choć wiele osób lubi jego charakterystyczny smak, to są też tacy, którzy marzą, żeby czasem zaserwować coś zgoła innego. Zatem jaka ryba na wigilię zamiast karpia? Sprawdźcie nasze pomysły.
Tradycyjne ryby wigilijne
Wbrew pozorom karp nie króluje na polskich stołach od wieków. Omawiana ryba pojawiła się w naszej świątecznej tradycji dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej podczas kolacji wigilijnej chętnie serwowano: leszcze, sandacze, szczupaki.
Sprawdziliśmy, jakie ryby na wigilię najczęściej wybierają Polacy w ostatnich latach i na tej bazie przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczną listę wraz z kulinarnymi wskazówkami.
1. Śledź – jedna ryba na wigilię, sto możliwości podania. Ten gatunek wpisuje się w polską świąteczną tradycję, ale możesz zaserwować go w ulubionej wersji. Tym razem postaw na Święta po swojemu.
Pomysł na śledzia: w śmietanie z cebulą i jabłkami, w sosie tatarskim, sałatka śledziowa z ziemniakami, śledź z suszonymi pomidorami, śledź na słodko z orzechami i rodzynkami.
2. Dorsz, czyli prosto i smacznie. To ryba na wigilię, którą możesz przygotować na kilka sposobów: usmażyć, upiec lub ugotować na parze. W każdej wersji smakuje wyśmienicie.
Pomysł na dorsza: pieczony w sosie cytrynowym, duszony w pomidorach, panierowany w orzechach i smażony.
Zainspiruj się: Polskie tradycyjne potrawy świąteczne
3. Karp też może być pyszny. Wystarczy, że wybierzesz sposób podania, który najbardziej odpowiada kulinarnym upodobaniom Twojej rodziny. Świetnie smakuje zarówno duszony, jak i smażony.
Pomysł na karpia: chrupiący smażony w dzwonkach, pieczony w dzwonkach, karp w galarecie.
4. Łosoś dla wszystkich. To ryba na wigilię, która smakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ma delikatne mięso o aromatycznym smaku, dlatego coraz częściej gości na naszych stołach.
Pomysł na łososia: marynowany w maku, ziołowy z piekarnika, pierożki z farszem z łososia.
5. Halibut na wiele sposobów. Jeśli cenisz delikatny smak dań, ta ryba będzie doskonałym wyborem. Jej białe soczyste mięso doskonale pasuje do wigilijnych dodatków, takich jak orzechy czy grzyby. Co więcej, łatwo go przyrządzić, a po obróbce termicznej zachowuje zwartą konsystencję. Do halibuta świetnie pasują zioła: tymianek, rozmaryn, kolendra, oregano oraz nasiona kopru włoskiego i świeża szalotka.
Pomysł na halibuta: pieczony z warzywami, smażony z panierką migdałową, ziołowy na parze z dodatkiem sosu borowikowego.
Wybór ryby odpowiedni dla twojej rodziny
Przedstawiliśmy Ci najpopularniejsze na polskich stołach ryby na wigilię. Czas byś też Ty dokonał wyboru. Możesz kierować się rodzinną tradycją i sięgnąć po rybę, którą zawsze serwowali Twoje dziadkowie lub tym razem nieco unowocześnić wigilijną wieczerzę. Zastanów się, który wariant przypadnie do gustu Twojej rodzinie i gościom.
Przeczytaj też: Jak zrobić rybę w galarecie?
Przygotowanie ryby na wigilię
Zanim przedstawimy Ci sprawdzone przepisy na rybę na wigilię, oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących jej wyboru i przygotowania. Po pierwsze zadbaj o jakość i świeżość mięsa – kupuj je zawsze ze sprawdzonego i bezpiecznego źródła. Eksperci przekonują, że najlepsza ryba na wigilię, to taka, która trafiła na nasz stół, jak najszybciej od momentu złowienia.
Kolejny krok to oczyszczenie i filetowanie. Mniej wprawieni kucharze mogą poprosić o wstępną obróbkę mięsa sprzedawcę w sklepie.
Sprawdź: Jak filetować rybę?
Kiedy ryba jest już odpowiednio przygotowana, czas na jej przyprawianie i marynowanie. Żadna ryba nie obejdzie się m.in. bez soli, pieprzu i cytryny. Do pieczonych ryb świetnie nadają się suszone zioła, takie jak: tymianek, oregano, rozmaryn, kolendra, bazylia, natka pietruszki, szałwia czy mięta. Do marynaty można też użyć np. czosnek.
Na koniec wybierz najlepszy sposób przygotowania ryby, odpowiedni do jej gatunku i konsystencji. Pamiętaj, że im mniejsze kawałki mięsa, tym krótszy czas obróbki. Najzdrowsza jest ryba gotowana na parze. Natomiast największe straty cennych kwasów omega-3 zawartych w tym produkcie powoduje smażenie. Do serwowania ryby, również tej w galarecie, doskonale nadadzą się eleganckie półmiski.
Wskazówka: Jakie wino do ryby na wigilię? Oczywiście białe! Do tych tłustych i bogatych smakowo – biały Burgund, do delikatnych – białe wino półwytrawne.
Przepis na wigilijną rybę
Jaką rybę na wigilię przyrządzić w tym roku? Mamy dla Ciebie pomysł! Przetestuj nasz błyskawiczny przepis na rybę pieczoną z ulubionymi warzywami. Do przygotowania tego dania najlepiej sprawdzi się filet z białej ryby np. dorsza, tilapii lub morszczuka.
Najpierw pokrój i podsmaż na oleju ulubione warzywa np. marchew, kalafior, brokuł, fasolkę szparagową, a następnie dopraw je do smaku suszonymi ziołami. Potem przyrządź rybę: umyj, osusz, posyp solą i pieprzem.
Przygotuj naczynie żaroodporne, włóż do niego podsmażone warzywa oraz ząbki czosnku. Ułóż na nich kawałki ryby, skrop oliwą i sokiem z cytryny. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 20 minut.
Sprawdź: Piekarniki pojedyncze, kompaktowe, samoczyszczące, efektywne energetycznie i w różnych rozmiarach
Podsumowanie
Jak przygotować pyszną rybę na wigilię? Kieruj się wskazówkami z tego artykułu, a na pewno wyjdzie Ci doskonałe danie. Nie zapomnij jednak o najważniejszej przyprawie: dobrej rodzinnej atmosferze. Pamiętaj, że to ona decyduje o finalnym smaku każdej potrawy serwowanej w święta.