Najlepsze ciasto na pierogi

Najlepsze ciasto na pierogi

Dobre ciasto na pierogi to podstawa.

Wyrabianie ciasta na pierogi wydaje się trudne i pracochłonne. Jednocześnie pierogi kojarzą się z domem, gdzie mama lub babcia dbała o rodzinę i w porze obiadowej potrafiła zebrać ją przy stole. Sekret pierogów i ich wyjątkowego smaku tkwi w cieście. Nawet najwymyślniejszy farsz ich nie uratuje jeśli ciasto będzie za twarde lub zbyt mączyste. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek i wypróbujesz nasz sprawdzony przepis przygotowanie pierogów wcale nie będzie takie trudne.

Ciepła woda

Powinna być wręcz gorąca, ale równocześnie powinna umożliwiać wyrobienie ciasta bez poparzenia rąk. W ciepłej wodzie mąka się zaparzy, a gotowe ciasto będzie bardziej elastyczne i delikatne. Jeśli przygotowujesz słodkie pierogi wodę możesz zastąpić ciepłym mlekiem. Ciasto będzie słodsze i dobrze skomponuje się z owocowym farszem.

Mąka

Na pierogi najlepsza jest mąka pszenna typ 500 lub 650. Z tej mąki ciasto będzie lekkie i elastyczne. Przygotowując ciasto z mąk pełnoziarnistych musisz liczyć się koniecznością większego dodatku wody oraz z tym, że ugotowane ciasto może okazać się twardawe.

Jajko

Dodatek jajka jest niepotrzebny. Ciasto bez jego dodatku wyjdzie znakomicie. Jednocześnie nie znaczy to, że ciasto z jajkiem lub samym żółtkiem jest niedobre. Żółtko doda lekkiego koloru, ale takie ciasto trzeba dłużej wyrabiać. Osoby początkujące powinny zacząć od ciasta tylko z wody i mąki. Gdy dojdą już do wprawy i będą wiedziały jaką konsystencję powinno mieć ciasto dopiero wtedy bez problemu mogą dodawać jajko do ciasta.

Czas

Wyrobione ciasto warto zawinąć w odstawić na co najmniej 15 minut. W tym czasie następuje formowanie glutenu, który wpływa na strukturę gotowego ciasta. Jeśli po wyrobieniu ciasto odpocznie będzie bardziej elastyczne, lekkie i puszyste.

Wałkowanie

Podczas rozwałkowywania ciasta uważaj na dodatek mąki. Jest konieczny aby ciasto nie kleiło się do stolnicy, ale jeśli będzie jej zbyt dużo ciasto nie będzie się kleiło i pierogi rozpadną się podczas gotowania. Zbyt duża ilość mąki podczas wałkowania może spowodować, że ugotowane ciasto będzie twarde.

Najlepsze ciasto na pierogi - zdjęcie 1

Ciasto na pierogi

Przygotowywanie pierogów ułatwi Ci zapamiętanie, że proporcje mąki do wody to 2:1.

Składniki na ciasto (duża porcja):

500 g mąki pszennej

ok. 250 ml wody

1 płaska łyżeczka soli

Mąkę przesiej przez sito do miski. Sól rozpuść w wodzie. Wodę dodawaj stopniowo cały czas wyrabiając ciasto. Gotowe ciasto powinno być zwarte i bez problemu odchodzić od rąk.