Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Pomidory na przetwory - jakie wybrać?

Pomidory na przetwory - jakie wybrać?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jakie pomidory nadają się na przetwory?
  2. Odmiany pomidorów

Przetwory to najlepszy sposób, by móc cieszyć się pełnią smaku pomidorów nawet zimą. Dla wielu to smak lata zamknięty w słoiku i ciężko się z tym nie zgodzić. Poza sezonem pomidory, dostępne w sklepach i na straganach, nie mają tak intensywnego zabarwienia ani smaku. Dostępna obecnie szeroka gama gatunków i rodzajów pomidorów umożliwia nie tylko przygotowanie tradycyjnych przetworów, ale również eksperymenty z nietypowymi odmianami.

Jakie pomidory nadają się na przetwory?

Przede wszystkim powinny być świeże i dojrzałe. Przetwory są sposobem na wydłużenie okresu przechowywania  warzyw lub owoców. Nie poprawią jednak jakości wykorzystanych produktów. Jeśli wśród nich choć jeden będzie zepsuty lub z pleśnią już po krótkim czasie przechowywania cała partia będzie do wyrzucenia. Zanim kupisz lub wykorzystasz pomidory, dokładnie je obejrzyj. Powinny być jędrne, bez wgnieceń i plam. Skórka powinna być gładka, bez przebarwień i zmarszczeń. Warto zwrócić uwagę, czy miejscami nie ma bardzo miękkich punktów. Takie pomidory bardzo szybko się zepsują. Pamiętaj, że najlepiej przygotować przetwory zaraz po zbiorze lub zakupie pomidorów. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz ich potencjał kulinarny. Aby nic nie popsuło smaku gotowych weków, usuń wszystkie twarde i zielone części pomidora.

Odmiany pomidorów

Wybór najlepszej odmiany pomidorów zależy w głównej mierze od rodzaju przetworów oraz preferencji smakowych. Te soczyste i z dużą ilością wody będą najlepsze do sosów i przecierów na zupy. Te mięsiste będą doskonałe na sałatki, koncentraty, ketchupy oraz dżemy. Jeśli chcesz ususzyć pomidory również wybierz te mięsiste. Po odparowaniu wody z tych soczystych niewiele zostanie.

Mięsiste pomidory będą lepsze, jeśli chcesz, aby po gotowaniu przetworów pozostały w nich kawałki warzyw. Wodniste pomidory łatwiej się rozpadają, ale należy je dłużej gotować, by odparować nadmiar wody.

Pomidory na przetwory - jakie wybrać? - zdjęcie 1

Najpopularniejsze odmiany:

  • Jawor – dojrzałe pomidory mają ładny, kulisty kształt i są odporne na pękanie. Doskonałe zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przetworów.
  • Koralik – odmiana pomidorów koktajlowych. Mięsiste, słodkie i intensywnie czerwone. Nadają się do suszenia, sałatek i marynowania w całości.
  • Krakus – odmiana o dużych i mięsistych owocach. Świetnie nadają się na przetwory i sałatki w zalewie.
  • Malinowe - zwracają uwagę swoim soczystym kolorem. Najpopularniejsze odmiany pomidorów malinowych to Olbrzym i Ożarowski. Pierwszy ma duże, żebrowane i mięsiste pomidory, a drugi jest delikatny i soczysty.
  • Śliwkowe - lekko korzenne w smaku i podłużne pomidory. Charakteryzują się grubymi i mięsistymi ściankami. Są jedną z najczęściej przetwarzanych odmian pomidorów. Nadają się do marynowania w całości, suszenia oraz na sałatki i przeciery. Dodatkową zaletą są różne kolory pomidorów (czerwone, żółte, pomarańczowe).
  • Olka Polka - drobne i żółte pomidory, najlepsze do przetwarzania w całości i suszenia.
  • Bawole serce - charakterystyczne pręgowane i duże pomidory. Ich miąższ jest delikatny i słodki. Polecane do sosów i przecierów.
  • Rumba Ożarowska - odmiana typowo pod przetwory. Pomidory tej odmiany są twarde, mięsiste i zawierają najwięcej witaminy C.

Wybór odmiany pomidorów na przetwory to kwestia głównie indywidualnych preferencji smakowych. Najważniejsze jest, aby były one świeże i jak najlepszej jakości. Tylko takie pomidory zagwarantują wyjątkowy smak gotowych wiktuałów.