Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Rabarbar właściwości, co zrobić z rabarbarem?

Rabarbar właściwości, co zrobić z rabarbarem?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Rabarbar – właściwości, witaminy i uprawa
  2. Co zrobić z rabarbarem?
  3. Pyszne ciasto z rabarbarem
  4. Chrupiąca tarta z rabarbarem
  5. Domowy kompot z rabarbarem
  6. Nalewka z rabarbaru
  7. Dżem z rabarbaru na zimę

Przyjemny, lekko kwaśny smak rabarbaru często przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Wiosną oraz latem babcie i mamy z chęcią przygotowywały ciasto z rabarbarem i kruszonką, które znikało w okamgnieniu albo orzeźwiający kompot do niedzielnego obiadu. Czym wyróżniają się łodygi rabarbaru i w jaki sposób warto wykorzystać je w kuchni? Sprawdź nasze inspiracje i dowiedz się, co zrobić z rabarbarem!          

Rabarbar – właściwości, witaminy i uprawa   

Już z daleka łatwo rozpoznać charakterystyczne duże zielone liście oraz długie, czerwone łodygi. W zależności od odmiany i nasłonecznienia łodygi rabarbaru mogą być również różowe i zielone.

Rabarbar jest niskokaloryczny – 100 g dostarcza zaledwie 15 kcal. Jednocześnie jest on dobrym źródłem błonnika pokarmowego, rabarbar ma witaminy A, C, E, K oraz te z grupy B. W przypadku składników mineralnych są to magnez, potas, fosfor, żelazo oraz wapń.

W Polsce najczęściej uprawia się rabarbar ogrodowy. Inne jego odmiany to lekarski oraz kędzierzawy. Rabarbar lekarski charakteryzuje się najsilniejszym działaniem prozdrowotnym spośród wszystkich odmian. Chodzi tu o właściwości przeczyszczające, przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe oraz neuroprotekcyjne.

Wysoka zawartość błonnika korzystnie wpływa na trawienie oraz uregulowanie stężenia cholesterolu. Ze względu na zawartość kwasu szczawiowego nie każdy może jeść rabarbar bez ograniczeń. Powinny unikać go osoby cierpiące na choroby nerek (kamicę nerkową lub ich niewydolność), dnę moczanową choroby zapalne jelit oraz osteoporozę.

Rabarbar

Rabarbar – owoc czy warzywo?   

Jest to dość często zadawane pytanie. Wiele osób zastanawia się, czy rabarbar jest owocem, czy warzywem. Wątpliwości pojawiają się ze względu na jego smak, sposób uprawy oraz to, jak jest wykorzystywany w kuchni. Orzeźwiający i lekko kwaśny smak kojarzy się z owocami. Stąd łodygi rabarbaru tak chętnie wykorzystywane są do wypieków czy chłodzących napojów. Botanicznie należy on do rodziny rdestowatych, do której zalicza się także szczaw. W Polsce rabarbar uznawany jest za warzywo. W innych państwach (np. USA) bywa określany owocem.

Jak rośnie rabarbar – uprawa i kiedy należy go zbierać   

Sezon na rabarbar rozpoczyna się już w połowie kwietnia i trwa do końca lata. Jednak ze względu na kumulowanie podczas wzrostu kwasu szczawiowego, zaleca się zbieranie go do płowy czerwca, by uniknąć wysokich jego stężeń. Rabarbar jest rośliną wieloletnią – to znaczy, że może rosnąć i dawać plony nawet przez kilkanaście lat. Należy jednak zapewnić mu dużo miejsca, ponieważ bardzo szybko się rozrasta. Najsmaczniejsze są łodygi uprawiane w nasłonecznionym miejscu.

Rabarbar można jeść na surowo, jednak zaleca się jego gotowanie lub pieczenie. Wysoka temperatura dodatkowo obniża zawartość szczawianów.

Kiedy rabarbar jest trujący? Łodygi możemy jeść bez obaw – liście rabarbaru z uwagi na bardzo wysokie stężenie kwasu szczawiowego są w zasadzie niejadalne.

Co zrobić z rabarbarem?

Znamy już właściwości rabarbaru, wiemy, kiedy trwa sezon na to warzywo, przekonajmy się, jak jeść rabarbar. Łodygi rabarbaru można wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do ciast, tart i smacznych drożdżówek z kruszonką. Można przygotować z niego także kompot, sok, dżem, konfiturę czy nalewkę.

Znakomicie łączy się z truskawkami oraz jabłkami, z którymi można przygotować mus, przecier, owoce pod kruszonką czy cobbler. Pieczony rabarbar można dodać również do owsianki, lodów lub szarlotki.

Przeczytaj także: Rabarbar – co zrobić z rabarbarem? 

Pyszne ciasto z rabarbarem

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie rabarbaru jest dodanie go do ciasta. Kwaśny smak rośliny świetnie komponuje się ze słodkimi wypiekami. Mogą to być pokrojone surowe łodygi lub podprażone na patelni z dodatkiem wody i cukru.

Jakie ciasto przygotować z rabarbarem? Może to być drożdżowe z kruszonką, ucierane, jogurtowe czy sernik. Z rabarbaru prażonego z jabłkami można przygotować nową wersję sypanej szarlotki lub tradycyjnej na kruchym spodzie. Z kruchego ciasta można przygotować tartę lub minitartaletki.

Niezależnie od rodzaju przygotowywanego ciasta w jego wyrobieniu pomoże dobry robot kuchenny.

Poznaj przepis na drożdżowe ciasto z rabarbarem

Drożdżówka z rabarbarem na podwieczorek lub do szkoły       

Zamiast blachy ciasta drożdżowego można przygotować drożdżówki z rabarbarem. Świetnie sprawdzą się one jako podwieczorek lub smaczny posiłek do szkoły/pracy zamiast kanapki.

Ciasto na bułeczki przygotowuje się w ten sam sposób, co na klasyczne ciasto drożdżowe. Całość zaczyna się od przygotowania zaczynu drożdżowego, a następnie wyrabia ciasto. Następnie odstawia się do wyrośnięcia. W tym samym czasie przygotowuje się rabarbar. Należy go umyć, osuszyć i pokroić na mniejsze kawałki. W zależności od indywidualnych preferencji można dodać go do ciasta na surowo lub podprażyć. Na koniec ciasto należy podzielić na równe porcje, z których będą formowane bułeczki.

Chrupiąca tarta z rabarbarem

Dużą popularnością cieszy się tarta z rabarbarem. Robi się ją na bazie kruchego ciasta. Do jego przygotowania wystarczy:

  • mąka,
  • cukier puder
  • oraz zimne masło pokrojone w kostkę.

Całość początkowo kroi się nożem (by jednocześnie rozdrobnić masło i wymieszać je z resztą składników) a następnie krótko wyrabia rękami. Jest to bardzo ważne, ponieważ masło nie może się zbytnio rozpuścić. Do wyrobienia kruchego ciasta można wykorzystać robot kuchenny i specjalny hak do ciasta.

Gotowe ciasto od razu wkłada się do lodówki i zostawia na kilka godzin. Dopiero po dobrym schłodzeniu można rozwałkować ciasto i wyłożyć nim formę na tarte. Oczywiście nasz wypiek nie musi być jedną dużą tartą. Zamiast niej można przygotować kilka lub kilkanaście małych tartaletek.

Jak przygotować rabarbar do takiego ciasta? Zazwyczaj farsz rabarbarowy przygotowuje się na słodko z dodatkiem cukru, miodu, cynamonu, jabłek, truskawek, malin, rodzynek lub pomarańczy (skórka i sok). Oprócz farszu można dodać krem budyniowy, kruszonkę lub bezę.

Wskazówka: Tartę z rabarbarem można przygotować także na wytrawnie z pesto, mozzarellą, kukurydzą, szpinakiem czy szparagami. W takim wydaniu sprawdzi się jako smaczny i zdrowy obiad.          

Sprawdź też przepis na wytrawną tartę z rabarbarem i szparagami

Domowy kompot z rabarbarem

Kompot z rabarbaru to doskonała propozycja na ciepłe dni. Szybko zaspokaja pragnienie i dodatkowo orzeźwia. Wystarczy dodać do niego kilka kostek lodu oraz listki mięty. Aby wzbogacić smak kompotu, można dodać cynamon, goździki, truskawki, jabłka, gruszki lub sok z pomarańczy. Ciepły kompot można podać jako dodatek do obiadu.       

Nalewka z rabarbaru      

Ciekawą propozycją dla osób pełnoletnich będzie nalewka z rabarbaru. Jest ona nie tylko smaczna, ale również pomocna w przypadku problemów trawiennych. Może być stosowana jako środek wspomagający trawienie oraz na wzdęcia i zaparcia.

Nalewkę przygotowuje się z rabarbaru, spirytusu, wody oraz cukru. Umyte i pokrojone na mniejsze kawałki łodygi umieszcza się w dużym słoju, a następnie zasypuje cukrem i zalewą wodą wymieszaną ze spirytusem. Zakręcony słoik odstawia się w ciemne miejsce na 30 dni. Co jakiś czas można zamieszać zawartość, by cukier się rozpuścił. Po miesiącu odcedza się nalewkę, przelewa do butelek i zostawia na kolejne 3 miesiące. Podobnie jak w przypadku kompotu, do nalewki można dodać miód, cynamon, jabłka lub truskawki.          

Dżem z rabarbaru na zimę     

Aby móc cieszyć się smakiem rabarbaru przez cały rok, warto zdecydować się na przygotowanie przetworów. Może to być kompot, sok, konfiturą lub dżem. Dzięki niemu nawet w zimie będziemy mogli zjeść owsiankę lub ciasto z rabarbarem. Przygotowanie dżemu z rabarbaru nie jest trudne.

Wystarczy zasypać cukrem pokrojony drobno rabarbar i odstawić aż puści sok. Wtedy całość należy podgrzać na kuchence i doprowadzić do wrzenia. Następnie rabarbar gotuje się na małym ogniu, aż zgęstnieje. Jeszcze ciepły dżem przekłada się do słoików i pasteryzuje. Aby dżem nie stracił koloru, można dodać kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. 

Poznaj przepis na pyszny dżem z rabarbaru

Rabarbar jest nietypowym warzywem i doskonale smakuje na słodko. Z powodzeniem można dodawać go do ciast, owsianek czy deserów. Co ciekawe, sprawdzi się także jako dodatek do wytrawnej tarty. Spróbujesz?