Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Rozbiór drobiu. Jakie części kurczaka wybierać?

Rozbiór drobiu. Jakie części kurczaka wybierać?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Udko, udziec, podudzie, pałka, czyli dolna ćwiartka kurczaka
  2. Skrzydełka z kurczaka – jak przyrządzać i podawać?
  3. Filet z kurczaka, pierś z kurczaka – wszechstronne mięso obiadowe
  4. Polędwica z kurczaka – najdelikatniejsza część kurzego mięsa
  5. Korpus, szyja i łapki – mniej mięsne, ale cenne części kurczaka
  6. Podroby drobiowe

W dzisiejszych czasach warto być świadomym konsumentem. Wiele osób tak bardzo przywykło do kupowania porcjowanego mięsa drobiowego, że na co dzień nie zastanawia się nad tym, jak dobrym rozwiązaniem jest zakup całego kurczaka i jego własnoręczny rozbiór.

Wbrew pozorom ta czynność nie wymaga żadnej specjalnej wiedzy ani długiej praktyki. Z pomocą wskazówek zawartych w tym artykule, rozbieranie kurczaka na poszczególne części wykonasz w dosłownie 2-3 minuty. Bardzo dużą zaletą takiego podejścia do kupowania drobiu jest fakt, że kupując całego ekologicznego kurczaka, kaczkę czy indyka bardzo dobrej jakości, uzyskasz ilość mięsa wystarczającą do przyrządzenia kilku solidnych posiłków dla całej rodziny.

Co więcej, zakup drobiu w całości po prostu się opłaca, ponieważ porcjowane mięso nie dość, że najczęściej będzie niższej jakości, to jeszcze jest wyraźnie droższe. Poszczególne części drobiu inaczej smakują, nadają się do różnego rodzaju dań i dzięki temu Twoja domowa kuchnia będzie bardziej urozmaicona.

Udko, udziec, podudzie, pałka, czyli dolna ćwiartka kurczaka     

Noga z kurczaka to najprawdopodobniej najpopularniejszy fragment tego mięsa. Związane jest to z faktem, że obie jej części – zarówno udo jak i pałkę – bardzo łatwo przyrządzić i dość ciężko cokolwiek w tym procesie zepsuć.

Zarówno udziec jak i podudzie dużo lepiej niż inne części kurczaka zachowują soczystość, niezależnie od sposobu obróbki termicznej. Możesz je gotować, smażyć czy piec w piekarniku. Relatywnie duża zawartość tłuszczu sprawia dodatkowo, że ta część kurczaka po prostu lepiej smakuje, nawet z niewielką ilością przypraw.

Cała dolna ćwiartka kurczaka, czyli udko z podudziem, najlepiej nadaje się do przyrządzania potraw pieczonych w piekarniku. Te części mięsa sprawdzą się dobrze również w potrawach smażonych na patelni. Uda kurczaka warto w przypadku tego typu dań zamarynować i pozwolić im nasiąknąć smakiem ziół, miodu czy musztardy. Szczególnie polecamy wypróbowanie przepisu na udka kurczaka w miodzie

Rozbiór drobiu. Jakie części kurczaka wybierać? - zdjęcie 1

Skrzydełka z kurczaka – jak przyrządzać i podawać? 

Skrzydełka z kurczaka to dużo większy rarytas niż wydaje się wielu osobom. Ten niepozorny i nieduży kawałek mięsa może znaleźć wiele zastosowań.

Po pierwsze mogą być pieczone, grillowane, a także smażone. Dzięki temu, że są bardzo soczyste i delikatne, doskonale sprawdzają się jako przekąski na jeden kęs.  Z dodatkiem odpowiedniej marynaty staną się głównym bohaterem niejednego grillowania. Jeżeli jeszcze nie znasz skrzydełek w wersji BBQ, polecamy skorzystać z przepisu na proste w wykonaniu skrzydełka w marynacie z ketchupu i miodu.

Rozbiór drobiu. Jakie części kurczaka wybierać? - zdjęcie 2

Skrzydełka stanowią również bardzo dobrą bazę do zup, wywarów i bulionów. Najlepszym sposobem na wyciągnięcie z nich jak największej ilości smaku i aromatu jest ich mocne podsmażenie do zrumienienia, aby dopiero w następnej kolejności zalać je wodą i zacząć gotowanie. Ten zabieg pozwala uwolnić ze skrzydełek wszystko co najlepsze, a zupy ugotowane na podsmażonych skrzydełkach zyskują piękne, karmelowe aromaty.

Filet z kurczaka, pierś z kurczaka – wszechstronne mięso obiadowe

Filet to najdelikatniejsza część mięsa kurczaka. Ze względu na swoje chude mięso z niską zawartością tłuszczu i jednolitą konsystencję, cieszy się powodzeniem szczególnie wśród dzieci. Filety z kurczaka są również bardzo popularnym produktem w różnego rodzaju dietach, szczególnie tych wymagających spożywania większej ilości łatwo przyswajalnego białka.

Wbrew pozorom przyrządzenie piersi z kurczaka nie jest proste. Ze względu na niską zawartość tłuszczu, jak również charakterystyczną budowę tego konkretnego fragmentu kurczaka, bardzo łatwo jest to mięso przesuszyć, szczególnie w trakcie smażenia i pieczenia. Dlatego główną tajemnicą soczystej piersi z kurczaka jest jej krótkie i intensywne smażenie lub pieczenie w piekarniku z funkcją grilla. Następnie już w dużo niższej temperaturze pozwalamy mięsu ściąć się całkowicie w środku i po odczekaniu kilku minut serwujemy doskonale wysmażoną, miękką i soczystą pierś z kurczaka.

Warto przy tym wiedzieć, że filet przed przystąpieniem do obróbki cieplnej powinniśmy doprowadzić do temperatury pokojowej. Smażenie lub pieczenie mięsa wyjętego wprost z lodówki najczęściej kończy się tym, że z wierzchu może być wysuszone na wiór, a wewnątrz nadal będzie surowe.

Pierś z kurczaka świetnie nadaje się też do różnego rodzaju dań jednogarnkowych, sałatek i zapiekanek. Koniecznie sprawdź nasz przepis na curry z kurczaka z batatami.

Rozbiór drobiu. Jakie części kurczaka wybierać? - zdjęcie 3

Polędwica z kurczaka – najdelikatniejsza część kurzego mięsa  

Polędwiczki z kurczaka to część popularnej piersi (filetu). Jest to mały fragment całej piersi, znajdujący się pod właściwą piersią, czyli dużym kawałkiem mięsa. Najczęściej kupując w sklepie pierś z kurczaka, kupujesz również polędwiczki, które bardzo prosto można oddzielić od pozostałej części mięsa.

Sama polędwiczka nie różni się w żaden wyraźny sposób od piersi, choć smakosze twierdzą, że jest to mięso bardziej delikatne. W codziennym gotowaniu możesz ją wykorzystywać w dokładnie ten sam sposób, co pozostałe fragmenty piersi kurczaka.

Korpus, szyja i łapki – mniej mięsne, ale cenne części kurczaka

Są takie części kurczaka, które wielu osobom nie kojarzą się zbyt apetycznie. Prawda jest jednak taka, że w wielu światowych kuchniach, szczególnie tych azjatyckich, szyje czy kurze łapki są podstawą znakomitych potraw.

Na przykład zawarta w nich duża ilość kolagenu pozwala nadać zupie czy wywarowi idealnie gęstej konsystencji. Właściwości kurzych łapek są na tyle ciekawe, że z ich pomocą możesz przyrządzić tradycyjną galaretę bez wspierania się żelatyną czy innymi kupnymi dodatkami żelującymi.

Wielu profesjonalnych kucharzy, nawet tych dzierżących gwiazdki Michelin, z powodzeniem stosuje takie fragmenty drobiu dla uzyskania wyjątkowego smaku czy konsystencji swoich autorskich dań.

Podroby drobiowe    

Podroby to typ mięsa, które w polskiej kuchni jest dobrze znane i szeroko wykorzystywane. Wystarczy wspomnieć nasze tradycyjne i uwielbiane przez wszystkich pasztety drobiowe.

Rozbiór drobiu. Jakie części kurczaka wybierać? - zdjęcie 4

Nie można również w tym miejscu zapomnieć o wątróbce drobiowej. Jeżeli nie jesteś jej wielbicielem, to znaczy, że po prostu nikt jej do tej pory dla Ciebie należycie nie przyrządził. Polecamy zatem podsmażyć na tłuszczu krążki świeżych jabłek na rumiany kolor. Następnie na tej samej patelni, na maśle podsmaż powoli krążki cebuli do czasu, aż całkowicie zmiękną i nabiorą złoto-brązowego koloru. Na sam koniec, na bardzo mocno rozgrzanej patelni usmaż krótko nieduże kawałki wątróbki przyprawione solą, pieprzem i odrobiną owocowej konfitury. Wątróbka w takiej formie, to pewny sposób na przekonanie do drobiowych podrobów nawet największego sceptyka.

Drób to bardzo wdzięczne mięso, które możesz wykorzystać na wiele sposobów. Pamiętaj jednak, by bo odpowiednim poporcjowaniu dostosować do każdej z części odpowiedni sposób obróbki, by wydobyć z niej maksimum smaku i aromatu. Smacznego!