- Skąd pochodzi spaghetti? Ile kcal ma spaghetti?
- Jak zrobić spaghetti?
- Spaghetti – jak zrobić smaczne potrawy oparte na spaghetti?
Chcesz sprawić, aby obiad w gronie rodziny albo kolacja z przyjaciółmi zamieniła się w wyśmienitą ucztę dla podniebienia? Wypróbuj kuchnię włoską i przyrządź spaghetti. Klasyczne dania pochodzące ze słonecznej Italii mają wielu miłośników. W artykule podpowiemy, jak zrobić sos do spaghetti, by zachwycił wszystkich. Dowiesz się również, jak prawidłowo ugotować makaron i ile ma on kalorii.
Skąd pochodzi spaghetti? Ile kcal ma spaghetti?
W Polsce potocznie przyjęło się, że słowo „spaghetti” oznacza danie kuchni włoskiej na bazie makaronu i sosu. W języku włoskim określa ono rodzaj makaronu. Spaghetti to długie nitki (mają zazwyczaj 25 cm) o średniej grubości, które są zrobione z mąki z pszenicy durum. Pomysłodawcą tego typu makaronu był Antonii Viviani, a nazwa pochodzi od słowa „spago” oznaczającego sznureczki. Pierwsze spaghetti powstało w 1842 roku i szybko stało jednym z klasyków kuchni włoskiej. Doskonale pasuje do różnych rodzajów sosów – serowych czy warzywnych. Dzięki temu trafia w gusta niemal każdego – zarówno dorosłych, jak i dzieci.
100 g spaghetti przed ugotowaniem dostarcza około 350 kcal i 15 g białka. Należy pamiętać, że podczas gotowania makaron zwiększa swoją gramaturę nawet trzykrotnie. Dlatego jest sycący i umiarkowanie kaloryczny pod warunkiem, że nie zostanie podany z kalorycznym sosem.
W przypadku sosów warto inspirować się klasycznymi włoskimi przepisami. Mają niewiele składników, jednak są pełne smaku i aromatu. Ważna jest wysoka jakość produktów, a nie ich liczba.
Sosy idealnie pasujące do spaghetti:
- carbonara – niezwykle popularny i lubiany sos, który ma kremową konsystencję. Zastanawiasz się, jak zrobić spaghetti carbonara? Przygotowuje się je z wędzonego boczku, tartego parmezanu, żółtek oraz niewielkiej ilości wody po gotowaniu spaghetti.
- bolognese – jeden z klasyków kuchni włoskiej. Wykorzystywany do różnych dań w tym do spaghetti. Do jego przygotowania potrzebne będą: grubo mielona wołowina (najlepiej mostek lub łata), boczek wędzony, marchew, seler naciowy, cebula, passata pomidorowa, czerwone wino oraz mleko. Można zdecydować się także na dodanie bulionu wołowego, by smak sosu był jeszcze bardziej intensywny. Można nim zastąpić także wino, szczególnie jeśli danie będą jadły dzieci lub kobiety w ciąży.
- vongole – coś dla miłośników owoców morza. Vongole to inaczej małże. Oprócz nich do przygotowania sosu wykorzystuje się białe wino, czosnek, oliwę, natkę pietruszki, peperoncino oraz pieprz. Według niektórych przepisów można opcjonalnie dodać jeszcze pomidory.
- puttanesca – to aromatyczny czerwony sos, którego składnikami są pomidory, oliwa, czosnek, anchois, kapary oraz czarne oliwki.
Jak zrobić spaghetti?
Kluczem do wyśmienitego spaghetti jest sposób jego gotowania.
- Odmierz odpowiednią ilość wody. Przyjmuje się, że na 100 g makaronu potrzebny jest 1 litr wody.
- Wodę zagotuj, posól i następnie włóż makaron do wrzątku. Delikatnie wkładaj makaron do wody, by się nie połamał.
- Na opakowaniu zawsze znajduje się informacja o czasie gotowania. Zazwyczaj jest to od 9 do 13 minut. Nie dodawaj oliwy lub oleju do wody. Jest to błędnie powtarzany mit. Odpowiednia ilość wody oraz pilnowanie czasu gotowania zapobiega sklejaniu się makaronu.
- Po ugotowaniu odcedź makaron i od razu nałóż na talerze. Nie ma potrzeby przelewania makaronu pod bieżącą wodą - to niepotrzebnie go wystudzi.
Wskazówka: Niewielką ilość wody z gotowania możesz dodać do przygotowywanego sosu.
Dobrze zrobione spaghetti nie potrzebuje zbyt wielu ozdobników w postaci przypraw. Wystarczą najprostsze i dostępne w każdej kuchni, by podkreślić wyjątkowy smak makaronu i sosu. Podstawą jest pieprz, najlepiej świeżo mielony. Następne są świeże lub suszone zioła – oregano, bazylia, mięta oraz natka pietruszki. Do sosów z mięsem warto dodać także ząbek czosnku oraz peperoncino.
Gotowe danie można podawać na dwa sposoby. Jeden z nich to wymieszanie sosu z makaronem. Możemy także najpierw nałożyć makaron i na niego wyłożyć sos.
Spaghetti je się przy pomocy widelca, zwijając nitki makaronu poprzez kręcenie sztućca wokół własnej osi. Makaron nawinięty na niego zjadamy w całości, a wiszące nitki zasysając ustami. Używanie łyżki czy dogryzanie kawałków makaronu jest uważane przez Włochów za faux pas.
Spaghetti – jak zrobić smaczne potrawy oparte na spaghetti?
Spaghetti carbonara czy bolognese to nie jedyne potrawy, jakie można zrobić. Pomysłów na dania z tym charakterystycznym długim makaronem jest bardzo dużo. Można samodzielnie spróbować przygotować klasyki, takie jak spaghetti aglio e olio. Bazą sosu w tym daniu są czosnek i oliwa. Posiekany czosnek dodaje się do oliwy, a następnie podgrzewa. Gdy czosnek się zrumieni i oliwa przejdzie jego smakiem, ściąga się patelnię z palnika. Potem ugotowany makaron miesza się z oliwą, natką pietruszki, parmezanem oraz wodą po gotowaniu makaronu. W ten sposób powstaje lepki sos, który dobrze łączy się z nitkami spaghetti. Przepis na to danie pochodzi z Neapolu, dlatego można je spotkać również pod nazwą spaghetti po neapolitańsku.
Smakosze owoców morza poza sosem vongole mogą zdecydować się na przygotowanie spaghetti z krewetkami i pomidorkami koktajlowymi lub frutti di mare. Do makaronu można również dodać łososia z zielonym groszkiem, cukinią lub szparagami. Zielony kolor tych produktów ożywi całe danie. Innym mocnym, ale pasującym akcentem spaghetti, będą również grzyby.
Poza wołowiną i wieprzowiną można zdecydować się na drób. Kurczak z serem grana padano i spaghetti będzie smakował wyśmienicie.
Ciekawą alternatywą dla klasycznego spaghetti będą „makarony” z warzyw. Można je bardzo łatwo i szybko przygotować samodzielnie z cukinii czy marchewki. Z pewnością to rozwiązanie zaciekawi osoby na diecie bezglutenowej oraz odchudzające się.
Chyba każdy zna spaghetti. Ma ono wielu miłośników zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Makaron doskonale komponuje się z różnymi sosami niezależnie od tego czy postawimy na klasykę, czy na nowatorskie przepisy.