Jak urządzić ogródek warzywny na balkonie?
- Warzywniak na balkonie – od czego zacząć?
- W czym posadzić warzywa na balkonie?
- Warzywnik na balkonie – co najlepiej posadzić?
- Warzywnik na balkonie – podłoże i nawożenie
Nie musisz mieć dużego domu z działką, by spełnić swoje marzenie o własnym ogródku. Jeśli mieszkasz w bloku, załóż warzywniak na balkonie i uzupełnij go owocami oraz kwiatami. W tym artykule podpowiemy Ci, jak to zrobić, by już w pierwszym sezonie cieszyć się plonami.
Warzywniak na balkonie – od czego zacząć?
Nawet miniwarzywnik na balkonie warto najpierw rozrysować na kartce lub w programie graficznym. Taki projekt powinien uwzględniać metraż oraz usytuowanie roślin względem mebli balkonowych i innych elementów wyposażenia. Zastanów się też, jakie rośliny będziesz hodować i czy chcesz w swoim ogródku umieścić też kwiaty i owoce.
Wskazówka: jeśli warzywniak na balkonie ma być też uzupełniony roślinami, postaw na nasturcje. Są one doskonałym wabikiem na mszyce, które mogą zagrozić Twoim przyszłym plonom.
Wybrane rośliny dopasuj też do nasłonecznienia Twojego balkonu – np. pomidorki koktajlowe lubią pełne słońce, a sałata dobrze będzie rosnąć także w półcieniu.
W czym posadzić warzywa na balkonie?
Zrobiłeś projekt swojego warzywniaka na balkonie i zastanawiasz się, co dalej? Czas wybrać odpowiednie pojemniki. Na dobry początek masz 3 tradycyjne opcje:
- duże ceramiczne doniczki na warzywa na balkon,
- drewniane skrzynie na podłogę,
- plastikowe skrzynki, które można ustawić na balustradzie.
Jeśli masz mały balkon i powyższe propozycje nie sprawdzą się u Ciebie, pomyśl nad stworzeniem pionowego warzywniaka, którego bazą będą kratki (drewniane lub metalowe) przytwierdzone do ściany. Na takiej konstrukcji możesz powiesić skrzynki, koszyczki lub półki na doniczki.
Warzywnik pionowy na balkonie możesz też stworzyć z jednej palety z odzysku. Sprawdź, jak w 5 krokach wykonać taki ekologiczny stojak:
Krok 1: Wybierz paletę transportową, wyszlifuj ją papierem ściernym P100 lub szlifierką.
Krok 2: Do półek przytwierdź dno z dwoma otworami i zaimpregnuj lub pomaluj według uznania. Do frontów możesz użyć farby tablicowej, by potem mieć miejsce na podpisanie roślin.
Krok 3: Umieść w palecie folię (np. agrowłókninę) i zrób w niej dziury (w miejscach otworów).
Krok 4: Wysyp warstwę drenażu np. z keramzytu i żyzną ziemię.
Krok 5: Posiej warzywa lub rozsadę.
Przeczytaj: Ogród wertykalny, czyli zielona ściana z roślin w domu
Jeśli masz niewielki balkon i planujesz uprawiać przede wszystkim zioła, sprawdź doniczki nakładane pod kątem jedna na drugą. To bardzo modne rozwiązanie, które jednocześnie pozwala zaoszczędzić cenne centymetry przestrzeni.
Warzywnik na balkonie – co najlepiej posadzić?
Wbrew pozorom wybór nie jest mały. W ogródku warzywnym na balkonie możesz zasadzić: ogórka, pomidora, cebulę, fasolę pnącą, paprykę, sałatę, szczypiorek, rzodkiewkę. Nie sprawdzą się tutaj na pewno duże rośliny dyniowate, kapustne i liściowe.
Wskazówka: pomidor koktajlowy to idealna odmiana na balkon. Jest ozdobny, smaczny, a do tego łatwy w uprawie. Pamiętaj, że w jego przypadku liczy się zasada: im większa i cięższa donica, tym lepiej.
To też może być dla Ciebie ciekawe: Jak wyhodować warzywa z resztek?
Warzywnik na balkonie możesz uzupełnić owocami. Doskonale nadadzą się tutaj truskawki posadzone w donicach stojących, wiszących lub nawet w skrzyniach. Pamiętaj, że gdy już przestaną owocować, nie kończy się Twoja praca. Usuń zwiędłe liście i pozbądź się chwastów. Truskawki musisz też zabezpieczyć przed mrozem np. wynieść do chłodnej piwnicy, zakopać w ziemi lub okryć ich bryłę korzeniową np. agrowłókniną.
Wskazówka: nie wszystkie warzywa dojrzewają w tym samym czasie. Sałatę i rzodkiewkę możesz hodować podczas całego sezonu, wysiewając regularnie nowe nasiona. Natomiast pomidory potrzebują więcej czasu. Ich owoce pojawiają się stopniowo pod koniec lata.
Zioła na balkonie
Nie masz ręki do roślin, ale marzysz o własnym o ogródku warzywnym na balkonie? Zacznij od ziół, które są łatwe w uprawie, a będą pysznym dodatkiem do sałatek, sosów i innych domowych smakołyków.
Miłośnicy pizzy na pewno docenią możliwość hodowania bazylii i oregano. Jeśli z kolei jesteś mistrzem w przygotowywaniu pysznej lemoniady, w Twoim ogródku na balkonie nie może zabraknąć mięty oraz jej aromatycznych odmian: czekoladowej i cytrynowej.
Z kolei do domowych obiadów przydadzą się: koper, majeranek, tymianek, lubczyk, kolendra oraz pietruszka.
Pamiętaj, że w przypadku ziół bardzo ważne jest regularne ich przycinanie nożyczkami lub ostrym nożem. Najlepiej robić to w słoneczne dni rano lub przed południem.
Ciekawostka: czy wiesz, że zapachy ziół pozytywnie oddziałują na nasze zdrowie? Lawenda wpływa na dobry sen, melisa na poprawę nastroju, a mięta łagodzi uporczywy kaszel.
Warzywnik na balkonie – podłoże i nawożenie
Wiesz już, jakie warzywa i rośliny możesz hodować na balkonie, czas dopasować odpowiednią ziemię pod ich uprawę. W tym przypadku sprawdzi się podłoże do roślin balkonowych lub po prostu do warzyw. Są to z reguły mieszkanki wzbogacone odpowiednimi składnikami zapewniającymi właściwy wzrost.
Ważne jest też regularne nawożenie roślin (raz w tygodniu) w okresie intensywnego wzrostu. Do warzyw balkonowych oraz ziół wieloletnich najlepiej stosować naturalny biohumus. Dobra wiadomość jest taka, że tego środka nie można przedawkować.
Wskazówka: ziół jednorocznych zasianych w żyznej ziemi nie trzeba nawozić.
W przypadku warzywnika na balkonie istotne jest też właściwe podlewanie. Oto 3 złote zasady, które zapewnią Ci optymalne plony.
- Nie zapomnij o obfitym i regularnym podlewaniu.
- W upalne dni nawet dwa razy dziennie, a kiedy jest zimniej, co kilka dni.
- Pamiętaj, że warzywa wymagają podlania, gdy warstwa wysuszonego podłoża sięga do około 2 cm głębokości.
Wskazówka: zioła lepiej znoszą okresową suszę niż przelanie.
„Miłość do ogrodu to nasionko, które raz zasadzone, nigdy nie umiera”. Jesteśmy przekonani, że szybko złapiesz ogrodowego bakcyla i Twoja przygoda z warzywniakiem na balkonie będzie trwać długo. Aby była udana, pamiętaj o naszych wskazówkach dotyczących wyboru odpowiednich gatunków warzyw, przygotowania podłoża i pielęgnacji. Życzymy udanych zbiorów!