Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Ogród wertykalny, czyli zielona ściana z roślin w domu

Ogród wertykalny, czyli zielona ściana z roślin w domu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

A gdyby tak zrobić naturalną ścianę z roślin w salonie, zamiast przyklejać tapetę z motywem florystycznym? Choć wymaga to solidnego montażu, przemyślanego doboru roślin, a następnie odpowiedniej ich pielęgnacji, to gra warta jest świeczki. Ogród wertykalny jest bowiem nie tylko piękną ozdobą wnętrza, ale też sposobem na czystsze powietrze, zagłuszenie ulicznego hałasu i strefę relaksu w mieszkaniu. Sprawdź, jak go wykonać w praktyce.

Jak założyć wertykalny ogród na ścianie?

Na początek dobra wiadomość: ogród wertykalny pasuje do każdego stylu wnętrza. Komponuje się zarówno z ceglaną ścianą w stylu industrialnym, jak i eleganckim salonem glamour. Jak zrobić zieloną ścianę z roślin w praktyce? Zapamiętaj 4 ogólne wskazówki:

  1. Wybierz odpowiednie miejsce na swój ogród wertykalny: najlepiej sprawdzają się jasne pomieszczenia z rozproszonym światłem (ściana zachodnia lub południowa). Można stworzyć też ogród wertykalny na balkonie lub innej zewnętrznej części budynku.

  2. Zaplanuj jaką część ściany chcesz przeznaczyć na zieleń.

  3. Dopasuj rośliny, które poradzą sobie w konkretnych warunkach. Np. jeśli zdecydowałeś się na ścianę północną, wybierz gatunki lubiące zacienione miejsca.

  4. Przygotuj odpowiednie elementy konstrukcyjne, np. panele, kieszenie, palety, w których umieścisz rośliny oraz podłoże.

Ten artykuł też może Cię zainteresować: Mieszkanie w stylu urban jungle

Montaż zielonej ściany

Ogród wertykalny czas start. Oto 3 rozwiązania, które możesz zastosować samodzielnie:

  1. Gotowe moduły, np. skrzyneczki z otworami na rośliny wraz z systemem podlewania.  Pamiętaj, że cała konstrukcja jest ciężka (nawet kilkadziesiąt kilogramów na metr kwadratowy), więc ściana, do której ją montujemy, powinna być wytrzymała.

  2. Ogród wertykalny z palet. Wystarczy, że wyczyścisz, wyszlifujesz i pomalujesz paletę, a następnie przytwierdzisz do każdego jej piętra deseczkę jako spód. Kolejny krok to umieszczenie juty w powstałych półkach, ułożenie żyznego podłoża i zasadzenie ziół.

  3. Namiastkę ogrodu wertykalnego możesz stworzyć też w małym mieszkaniu, zbierając na jednej ze ścian całą roślinność, np. w stojących donicach i w wiszących kwietnikach.

Ogród wertykalny - zdjęcie 1

Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego?

Zanim przedstawimy Ci listę konkretnych roślin do ogrodu wertykalnego, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami na temat doboru odpowiednich gatunków:

-    Zawsze wybieraj sadzonki o płytkim systemie korzeniowym.

-    Postaw na gatunki odporne na szkodniki i mało wymagające.

-    Rośliny kupuj w profesjonalnych sklepach ogrodniczych, by mieć pewność, że są zdrowe i dobrej jakości.

-    Łącz ze sobą gatunki, które wymagają podobnej pielęgnacji i temperatury.

W ogrodzie wertykalnym w salonie sprawdzą się rośliny oczyszczające powietrze, takie jak zielistka, skrzydłokwiat i różne odmiany paproci. Jeśli tego typu zieloną ścianę chcesz zaaranżować w kuchni, wybierz do niej zioła oraz niewielkie warzywa – będzie pięknie i praktycznie.

Inne rośliny polecane przez ekspertów do ogrodu wertykalnego to:

  • bluszcze,

  • syngonium,

  • peperomia,

  • anturium,

  • fikus,

  • dracena,

  • epipremnum,

  • filodendron,

  • monstera (na większe zielone ściany).

Początkujący ogrodnicy lub osoby zabiegane mogą zdecydować się na zieloną ścianę z mchu. Tego typu ozdobę realizują profesjonalne firmy, które montują wybrane gatunki i odcienie mchu bezpośrednio do ściany lub drewnianej konstrukcji. Z mchu można stworzyć gładką powierzchnię lub trójwymiarowy wzór. Dodatkowo niektórzy komponują go z paprociami lub trawą. Dobra wiadomość jest taka, że ogrody wertykalne z mchu nie wymagają dostępu do światła i przycinania, dzięki czemu możesz je założyć nawet w ciemnym mieszkaniu.

Ogród wertykalny - zdjęcie 2

Jak pielęgnować ogród wertykalny?

Słowo klucz to w tym przypadku regularność. Pamiętaj, że w ogrodzie wertykalnym ziemia wysusza się szybciej, dlatego należy ją systematycznie podlewać i nawozić. Jeśli masz system nawadniający wbudowany w zieloną ścianę, podlewanie odbywać się będzie automatycznie. Planujesz tę czynność wykonywać ręcznie? Zaopatrz się w zraszacz oraz konewkę. Pamiętaj też, by nadmiar wody miał gdzie spływać.

Rośliny na zielonej ścianie nie mogą się za bardzo rozrastać, dlatego musisz je regularnie przycinać. Co więcej, kontroluj ich wzrost i reaguj, jeśli pojawią się oznaki choroby. Rośliny zajęte przez szkodniki oraz te, które słabo rosną, wycinaj i zastępuj nowymi. Niech Twój ogród wertykalny zawsze wygląda kwitnąco.

Wskazówka: W swoim wertykalnym ogrodzie ułóż rośliny tak, by na górze znalazły się gatunki odporne na suszę, a na samym dole te lubiące wilgoć.

 Jesteśmy pewni, że po lekturze tego artykułu ogrody wertykalne nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic. Jeśli nie jesteś przekonany do gotowych systemów, możesz pójść na kompromis i w pierwszej kolejności wykonać własną zieloną ścianę DIY. Wykorzystaj używane palety i zasadź w nich zioła do kuchni, wykonaj samodzielnie obraz z mchu do salonu i sypialni lub zgromadź na jednej ścianie wszystkie zielone rośliny. Niech natura zadomowi się u Ciebie na dobre.