Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Mieszkanie w stylu shabby chic

Mieszkanie w stylu shabby chic
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Styl shabby chic to dowód na to, że vintage we wnętrzach niejedno ma imię. Ta mieszanka stylu angielskiego i prowansalskiego z kobiecymi elementami retro pozwala stworzyć niebanalną i subtelną aranżację. Sprawdź, czym charakteryzuje się shabby chic i jak urządzić mieszkanie w tym stylu.

Co to jest styl shabby chic?

Choć shabby chic to powrót do przeszłości, sam styl powstał stosunkowo niedawno, bo w latach 80. XX wieku. Wylansowała go Rachel Ashwell, projektantka oraz autorka książek o aranżacji wnętrz. Miłość do pięknych staroci zaszczepili w niej rodzice – mama, która restaurowała porcelanowe lalki i ojciec zajmujący się starodrukami. Pod koniec lat 80. Rachel otworzyła w Santa Monica w Kalifornii pierwszy sklep z meblami shabby chic i dekoracjami retro. Dziś Rachel Ashwell to marka, która produkuje nie tylko meble shabby chic, ale też biżuterię i inne lifestylowe produkty w tym nurcie. 

Co oznacza nazwa shabby chic? Shabby, czyli dosłownie: odrapany, wytarty, znoszony, a chic to po prostu elegancja lub szyk. Zestawienie tych słów idealnie oddaje aranżacje w tym stylu. Dominują w nich bowiem meble, w których efekt „postarzenia” uzyskano poprzez bielenie i przecieranie.

W aranżacji shabby chic bardzo ważne są subtelne i eleganckie dodatki, np. pastelowe poduszki, tapety z kwiatowymi motywami i lampy z abażurami. Dominuje tutaj kolor biały, a w detalach pudrowy róż, rozbielone błękity, żółcienie, szarości, brązy.

Styl shabby chic – wnętrza

Styl shabby chic, czyli wytarte, a jednak piękne. Cały sekret polega na tym, by uzyskać efekt retro, a jednocześnie stworzyć aranżację, która wygląda na zadbaną, czystą i elegancką. Podobnie, jak w stylu eklektycznym łatwo tutaj popaść w przesadę i kicz, dlatego warto wcześniej zaplanować całą aranżację, szukając inspiracji w internecie.

Mieszkanie w stylu shabby chic - zdjęcie 1

Shabby chic często mylony jest ze stylem prowansalskim ze względu na podobną kolorystykę, bielone meble, sentymentalne dekoracje. Jednak Rachel Ashwell zwykła mawiać: pomaluj pokój na biało, a będziesz miał płótno, by stworzyć coś wyjątkowego. Ten kolor jest bowiem punktem wyjścia i podstawą stylu shabby chic. W prowansalskich dekoracjach liczy się natomiast kolor, głównie fioletowy i wszystkie jego tonacje, a biel to tylko dodatek.

Przeczytaj artykuł Kuchnia w stylu prowansalskim i wprowadź do swoich wnętrz sielski klimat francuskiej prowincji pachnącej lawendą.

Sprzęt kuchenny w stylu shabby chic

Masz sentyment do aranżacji, w których królowały lekko odrapane białe kredensy? Czas wprowadzić styl shabby chic do swojej kuchni. Wyposaż ją też w stół z rzeźbionymi nóżkami, ażurowe krzesła i skrzynie. Możesz kupić nowe meble w stylu shabby chic lub odnowić, a właściwie „postarzyć” perełki znalezione na targach staroci. Jeśli masz już tradycyjną zabudowę, ale nadal marzy Ci się kuchnia shabby chic, nic straconego. Dopasuj do istniejących mebli przeszkloną miniszafkę, otwarty regał z półkami i drewniane skrzynki.

Choć do kuchni shabby chic potrzebujesz mebli nadgryzionych zębem czasu, to jeśli chodzi o sprzęt AGD, patrz w przyszłość. Postaw na produkty, które służyć Ci będą przez długie lata i ułatwią pracę w kuchni. Martwisz się, że nowoczesny sprzęt, nie będzie pasować do Twojej aranżacji? Nic z tych rzeczy. Pamiętaj, że w stylu shabby chic królują wszelkie odcienie bieli: od śmietankowego po kość słoniową, dlatego do kuchni shabby chic projektanci często wybierają też sprzęt AGD do zabudowy w białym kolorze. Tego typu piekarnik, lodówkę czy zmywarkę znajdziesz w ofercie Bosch.

Przeczytaj artykuł Jak urządzić białą kuchnię i zainspiruj się pomysłami! 

Meble w stylu shabby chic 

Mówisz shabby chic, myślisz postarzane meble – to one są kwintesencją aranżacji w tym stylu. Jeśli nigdy wcześniej nie było Ci po drodze z renowacją, zacznij od najprostszych elementów, np. wykonaj charakterystyczne dla stylu shabby chic przecierki na krzesłach.

Postępuj według poniższych wskazówek:

  1. Przygotuj mebel, czyli zetrzyj starą farbę lub lakier papierem ściernym, aż uzyskasz surowe drewno.

  2. Miejsca, w których mają znaleźć się przecierki, natrzyj świeczką.

  3. Pomaluj mebel białą farbą dwa razy.

  4. Po wyschnięciu farby przetrzyj papierem ściernym fragmenty, które wcześniej pokryłeś świeczką, tak by pokazało się drewno.

  5. Pomaluj mebel lakierem zabezpieczającym.

Mieszkanie w stylu shabby chic - zdjęcie 2

Postarzanie mebli możesz wykonać też metodą patynowania. Będziesz potrzebować: papier ścierny (drobnoziarnisty i średnioziarnisty), pędzel, farbę, ciemny wosk do drewna. Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Wyszlifuj mebel najpierw papierem średnioziarnistym, a potem drobnoziarnistym. Dzięki temu pozbędziesz się starego lakieru.

  2. Oczyść drewno z kurzu za pomocą pędzla.

  3. Pomaluj farbą kredową wzdłuż włókien drewna i pozostaw do wyschnięcia.

  4. Szlifuj rogi i krańce papierem ściernym, aby uzyskać efekt postarzenia.

  5. Pokryj mebel dwoma warstwami ciemnego wosku do drewna.

W stylu shabby chic sprawdzą się też rustykalne meble wykonane z naturalnego drewna i pomalowane na biało.

Dodatki w stylu shabby chic

Podstawą każdej aranżacji shabby chic jest jasny kolor ścian, mebli i podłóg, dlatego tak ważne w tym stylu są dodatki. Detale w połączeniu z Twoją kreatywnością sprawią, że wnętrze stanie się piękne, przytulne i oryginalne.

W salonie zacznij od dekoracji głównej ściany – na jej fragmencie możesz umieścić tapetę z delikatnym kwiatowym wzorem, obrazki w stylu vintage lub nawet lustro shabby chic. Kolejnym ważnym elementem są tekstylia, czyli stare obrusy, koronkowe serwety, pastelowe poduchy, firanki i zasłony.

Przeczytaj: Tekstylia domowe – jak dobierać, łączyć i dbać o tkaniny?

W każdej aranżacji, również shabby chic, ważne jest oświetlenie. W tej stylistyce sprawdzą się ażurowe lampy, żyrandole z wieloma kryształkami i ramionami stylizowanymi na świeczniki oraz kinkiety imitujące lampy naftowe – te ostatnie szczególnie do kuchni.

Przeczytaj artykuł: Ozdoby do kuchni – pomysły na dekoracje

Na koniec zostaw dodatki, czyli ramki na zdjęcia (ozdobione własnoręcznie metodą decoupage), drewniane aniołki i porcelanowe zastawy.

Sypialnia i łazienka w stylu shabby chic

Styl shabby chic świetnie sprawdza się w sypialni, która z założenia ma być Twoją oazą spokoju. Centralnym i przykuwającym uwagę elementem tego pomieszczenia powinno być łóżko – białe, drewniane i wysokie. Nie bez znaczenia są też dopasowane do niego tekstylia, m.in. koronkowa pościel i pastelowe poduchy. Całość aranżacji uzupełnij toaletką w starym stylu, lustrem z ozdobną ramą oraz romantycznymi lampkami nocnymi.

Mieszkanie w stylu shabby chic - zdjęcie 3

Choć urządzenie łazienki shabby chic, może wydawać Ci się niemożliwe, pamiętaj – ta aranżacja pasuje wszędzie. Do białej łazienki wystarczy dobrać ceramikę łazienkową oraz baterie w stylu vintage, a całość uzupełnić postarzanymi meblami na nóżkach m.in. szafką pod umywalkę. W większych pokojach kąpielowych umieść na środku wannę a obok niej oryginalne krzesło. Możesz pokusić się także o drewniane i kamienne dekoracje.

Przeczytaj: Łazienka w stylu retro.

 Choć shabby chic kochasz za staromodny szyk, kobiece elementy i sielskość, to ma on jeszcze jedną zaletę... pomieszczenia w tym stylu możesz zmieniać sezonowo. Dzięki temu wnętrza Twojego salonu, kuchni lub sypialni nigdy nie będą nudne.