Jak poprawnie usmażyć wątróbkę?
Wątróbka to dość kontrowersyjne danie. Ma wielu zwolenników, ale także sporo przeciwników. Jednak dobrze przyrządzona wątróbka to prawdziwy rarytas, bo jej mięso jest bardzo miękkie i delikatne. Warto podkreślić, że oprócz walorów smakowych przypisuje się jej cenne wartości odżywcze. Jest bardzo dobrym źródłem białka, witaminy A, witamin z grupy B oraz łatwo przyswajalnego żelaza. Szczególnie polecana dzieciom i kobietom w ciąży. Co ciekawe wątróbka jest niskokaloryczna, 100 g wątróbki drobiowej dostarcza ok. 120 kcal.
Dobrze przyrządzona wątróbka zaspokoi najbardziej wymagającego smakosza. Może być smażona, duszona lub pieczona. Najczęściej podawana jest z cebulką i jabłkiem. Aby wątróbka była miękka i smaczna należy przestrzegać kilku zasad. W Akademii Smaku podpowiadam, jak przyrządzić wątróbkę idealną.
Przygotowanie wątróbki
Wątróbkę oczyść z błon i opłucz delikatnie pod bieżącą wodą. Wątrobę wieprzową pokrój na mniejsze kawałki, wątróbki drobiowe można przekroić na pół.
Wątróbkę włóż do miski i zalej mlekiem. Odstaw na około godzinę. Taki zabieg sprawia, że wątróbka traci swój gorzki smak, a jej zapach staje się bardziej delikatny.
Kawałki mięsa osusz papierowym ręcznikiem i oprósz mąką (można doprawić pieprzem). Wątróbki nie soli się przed smażeniem, gdyż mięso będzie twarde i suche.
Jak smażyć wątróbkę?
Smaż na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Szybko, na mocnym ogniu, obsmaż do widocznego zrumienienia z obu stron. Podczas smażenia nie należy nakłuwać wątróbki (wątróbka lubi pryskać!). Najlepiej przewracaj ją szpatułką, drewnianą łyżką.