Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak zrobić smalec?

Jak zrobić smalec?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Co to jest smalec? Czy smalec jest zdrowy?
  2. Jak zrobić dobry smalec ze skwarkami i jabłkiem?
  3. Jak zrobić smalec z gęsiny albo smalec wegański?

Smalec to nie tylko idealny tłuszcz do smażenia, to także pyszny dodatek do kanapek, szczególnie ze skwarkami. Nie musisz kupować go w sklepie, gdyż przygotujesz smalec samodzielnie w domu. Przeczytaj, jak zrobić dobry smalec ze słoniny czy gęsiny.

Co to jest smalec? Czy smalec jest zdrowy?

Zastanawiasz się, z czego jest smalec? To tłuszcz zwierzęcy wytwarzany ze świni, gęsi, kaczki lub dzika. Otrzymuje się go najczęściej z wieprzowiny, a dokładniej wytapia surowy tłuszcz w wysokiej temperaturze, najczęściej z podgardla, słoniny oraz boczku. W efekcie uzyskujemy tłustą i gęstą konsystencję o charakterystycznym smaku.

Czy smalec jest zdrowy? Smalec jest źródłem tłuszczów nasyconych, a także cholesterolu, dlatego jego spożycie powinny ograniczać osoby z chorobami serca i takie, które uważają na swoją wagę. Należy jednak wspomnieć, że smalec zawiera śladowe ilości witamin (A oraz D) i składników mineralnych. Smalec jest uznawany za składnik tradycyjnej polskiej kuchni – jako część pasztetów i sałatek, a także używany do smażenia potraw. W porównaniu do masła jest on lepszym tłuszczem przeznaczonym do smażenia, m.in. pączków.

Jak zrobić smalec? 1

Jak zrobić dobry smalec ze skwarkami i jabłkiem?

Podstawą dobrego smalcu jest użycie wysokiej jakości słoniny i podgardla wieprzowego (500 g). Przyda się także jedna cebula oraz dwa małe jabłka. Jakie przyprawy do smalcu będą odpowiednie? Wybierz sól i pieprz do smaku. Jak zrobić domowy smalec ze skwarkami i jabłkiem? Postępuj według następujących kroków:

  1. Zmiel słoninę i podgardle w maszynce do mięsa lub pokrój w kosteczkę bądź drobne plasterki.
  2. Usmaż całość na dużej patelni, używając średniego ognia, pozwalając, by tłuszcz zaczął się wytapiać.
  3. Pokrój kawałki cebuli i jabłka (obranego, bez gniazd nasiennych), które dodasz po ok. godzinie smażenia. Pierwszeństwo ma cebula, która powinna być miękka i lekko złocista.
  4. Dodaj odrobinę soli i pieprzu.
  5. Ostudź smalec i przecedź go przez sitko, by oddzielić skwarki.
  6. Przełóż przestudzony smalec do naczynia (np. słoika) i włóż go do lodówki w celu stężenia.

Podawaj ze świeżym chlebem, ogórkami marynowanymi lub kiszonymi, musztardą i chrupiącymi warzywami. A jeśli zechcesz zachować go na później? Odpowiedź na pytanie, czy można mrozić smalec, jest twierdząca. Uważaj jedynie na to, by przechowywany nawet przez kilka miesięcy tłuszcz został umieszczony w szczelnym pojemniku.

Jak zrobić smalec z gęsiny albo smalec wegański?

Wiesz już, jak zrobić smalec ze słoniny. Czas dowiedzieć się, jak zrobić smalec z gęsi. Aby go przygotować, będziesz potrzebować:

  • kawałki skóry z gęsi i 1 l tłuszczu;
  • 1 cebulę;
  • 1 duże kwaśne jabłko;
  • 1–2 łyżki majeranku;
  • 1 łyżeczkę soli;
  • ⅓ łyżeczki świeżo mielonego pieprzu.

Skórki i sadło podziel na małe kawałki, a cebulę oraz jabłko obierz i pokrój w drobną kostkę. Przełóż je do rondelka z 3 łyżkami wody i podgrzewaj na małym palniku. Mieszaj całość podczas smażenia, aż do wytopienia całego tłuszczu. Dodaj cebulę, jabłko i smaż aż do zarumienienia. Zestaw rondel z płyty i zostaw do przestudzenia. Wzbogać smalec majerankiem, solą i pieprzem. Po przelaniu do słoika przechowuj w lodówce.

Jak zrobić smalec? 2

A jak zrobić dobry smalec wegański, np. z kaszy gryczanej i fasoli? Kaszę gryczaną polaną olejem, posypaną solą, pieprzem i papryką wędzoną rozłóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie piecz ją przez 12–16 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza. Smaż posiekaną cebulę i pokrojone jabłka przez 10 minut. Odcedź fasolę z puszki, opłucz i zmiksuj z wodą, świeżymi ziołami i sosem sojowym. Do pasty dodaj cebulę z jabłkami oraz kaszę i schłódź w lodówce. I gotowe!

Na koniec warto dodać, że smalec to niezbędnik w kuchni, ponieważ można go wykorzystać do przygotowania kruszonki, kapuśniaku, wodzianki, a nawet pszennej tortilli. Poza tym skwarki ze smalcem to perfekcyjny dodatek do mięs wieprzowych i placków ziemniaczanych. Ze smalcem wiele potraw będzie smakować dużo lepiej!