Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak używać folii aluminiowej w kuchni?

Jak używać folii aluminiowej w kuchni?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Która strona folii aluminiowej trzyma ciepło, a która obniży temperaturę dania?
  2. Która strona folii aluminiowej służy do pieczenia mięsa, a która do ciasta?
  3. Kiedy nie używać folii aluminiowej

Która strona folii aluminiowej trzyma ciepło, a która obniży temperaturę dania?

Folia aluminiowa to materiał, który nie przepuszcza światła, wody ani powietrza. Dzięki temu znalazła zastosowanie przede wszystkim w pakowaniu żywności, pozwalając poszczególnym produktom dłużej zachować swoją świeżość i smak.

Innym popularnym zastosowaniem folii aluminiowej jest jej wykorzystanie w celu pieczenia i podgrzewania różnego rodzaju dań. Jej użycie sprawia, że przygotowywane produkty nie wysuszają się i zachowują odpowiednią konsystencję.

To, jaki efekt pozwoli nam uzyskać folia aluminiowa, w dużej mierze zależy od tego, którą stronę folii skierujemy na zewnątrz, a którą do wewnątrz. Jeżeli bowiem bliżej przyjrzymy się jej strukturze, zauważymy, że z jednej strony jest ona błyszcząca, a z drugiej matowa.

Lśniąca strona folii izoluje ciepło. Dlatego gdy owiniemy wybraną potrawę lśniącą stroną do wewnątrz, pozwoli to zachować na dłużej wysoką temperaturę. Tę właściwość stosujemy także w trakcie pieczenia. Zawijając produkt w folię aluminiową stroną matową na zewnątrz, sprawiamy, że ciepło z piekarnika bez problemu przez nią przejdzie i dotrze do wnętrza pakunku.

Z kolei matowa strona pozwoli nam na dłużej zachować niższą temperaturę, co przedłuża świeżość i trwałość zapakowanych w nią produktów. Gdy pakujemy więc coś np. na czas podróży, pamiętajmy, by strona matowa była skierowana do wewnątrz. Promienie słoneczne i ciepło docierające do potrawy będą bowiem wtedy odbijać się od błyszczącej powierzchni. Wkładając ciepłą żywność do lodówki, również powinniśmy przykrywać ją stroną błyszczącą do góry, co sprawi, że zostanie szybciej schłodzona.

Która strona folii aluminiowej służy do pieczenia mięsa, a która do ciasta?

Bez względu na to, czy pieczemy mięso, ciasto czy warzywa, jeżeli chcemy, by przygotowywane potrawy upiekły się równomiernie, zawijamy je w folię aluminiową błyszczącą stroną do środka. W ten sposób bowiem ciepło z wnętrza piekarnika bez problemu dotrze do poddawanych obróbce cieplnej produktów i pozostanie we wnętrzu paczki, odbijając się od błyszczącej strony i wracając do mięsa czy ciasta.

Potrzebny Ci niezawodny sprzęt kuchenny AGD? Koniecznie sprawdź piekarniki Bosch!

Jak piec w folii aluminiowej?

Wykorzystanie folii aluminiowej to doskonały sposób na przygotowywanie w piekarniku czy na grillu różnego rodzaju potraw. Nie tylko znacząco skraca czas ich pieczenia, ale również pozwala zachować soki i aromaty, które przy tradycyjnym pieczeniu często wyparowują.

To, jak piec w folii aluminiowej, w dużej mierze zależy od tego, co mamy zamiar upiec. Inaczej bowiem będziemy obchodzić się z poszczególnymi gatunkami mięsa, a inaczej z rybami czy warzywami:

•       Jak piec kurczaka w folii aluminiowej? Mięso nacieramy lub marynujemy w ulubionych przyprawach, a następnie szczelnie zawijamy w folię (błyszczącą stroną do wewnątrz) i umieszczamy w rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza piekarniku. Czas pieczenia zależy od wielkości kawałka mięsa, jednak zazwyczaj jest to około 20–30 minut w przypadku piersi i około 40 minut w przypadku pozostałych części kurczaka. Z kolei cała tuszka, w zależności od swojej wagi, będzie wymagała około 60 minut pieczenia.

•       Jak piec rybę w folii aluminiowej? W tym przypadku również uprzednio doprawione kawałki ryby umieszczamy w folii aluminiowej i szczelnie zawijamy. Jako że ryba jest mięsem delikatnym, czas niezbędny do jej pieczenia jest krótszy i wynosi około 20–30 minut w zależności od gatunku i grubości kawałków ryby. Jeżeli chcemy uzyskać chrupiącą skórkę, pod koniec pieczenia możemy rozwinąć folię.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź: ile czasu piec kurczaka, a ile inne mięsa?

Kiedy nie używać folii aluminiowej

Choć folia aluminiowa to produkt uniwersalny, istnieją sytuacje, w których jej zastosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Mowa między innymi o umieszczeniu folii aluminiowej w mikrofalówce. Dlaczego? Bez względu na to, która strona folii aluminiowej znajdzie się na zewnątrz, w kontakcie z falami generowanymi przez urządzenie dochodzi do wyjątkowo intensywnego podgrzania wywołującego iskry. W efekcie można doprowadzić nie tylko do uszkodzenia mikrofalówki, ale nawet do niebezpiecznego pożaru.

Folia aluminiowa w piekarniku czy w innych okolicznościach nie powinna być także używana jednocześnie z metalowymi blachami, tacami czy miskami. Wywołuje to w wielu przypadkach reakcję chemiczną i przenikanie do jedzenia związków wpływających niekorzystnie nie tylko na walory smakowe przygotowywanej potrawy, ale również na nasze zdrowie