Kapusta czerwona
Ta czerwono-fioletowa krewna kapusty białej – zwanej często królową warzyw – była znana już w starożytności, w okolicach Morza Śródziemnego. Jej wspaniałe właściwości od lat są doceniane również w polskiej kuchni. Największą popularnością cieszy się w Wielkopolsce i na Śląsku (w tym regionie znana jest jako modro kapusta).
Czerwona kapusta właściwości
Czerwona kapusta jest prawdziwą skarbnicą zdrowia. Kolor jej liści zdradza obecność antocyjanów, czyli związków wykazujących m. in. właściwości przeciwutleniające. Dzięki nim zwalczane są wolne rodniki, a to równa się opóźnieniu procesu starzenia i przeciwdziałaniu wielu poważnym chorobom. Oprócz tego posiada cenne witaminy D, E, K i te z grupy B. Nie brak w niej takich składników mineralnych jak: potas, wapń, sód, magnez, cynk, siarka, żelazo, miedź i mangan. Zawiera też błonnik i obniża poziom złego cholesterolu. Wykazuje dobre działanie na serce, nerki i oczy. Pomaga usunąć toksyny z organizmu, działa antystresowo i poprawia odporność.
Czerwona kapusta – przepisy
Kapusta ta nadaje się do spożycia zarówno na ciepło, jak i na zimno. Szczególnie godna polecenia jest surówka z czerwone kapusty, ale możemy z niej też przyrządzić kiszonki, ugotować ją lub zrobić w wersji zasmażanej. Świetnie się komponuje z daniami mięsnymi i ciemnymi, wyrazistymi sosami. W takiej właśnie wersji zwykle pojawia się na Śląsku. Jeśli natomiast chcemy wypić coś wartościowego, warto sięgnąć po wyciśnięte z niej świeże soki.