Biała łazienka – pomysły, aranżacja, inspiracje
Dla jednych biała łazienka to nuda i brak pomysłu. Dla innych taka aranżacja to synonim uniwersalności i ponadczasowości, której można dodawać charakteru na wiele sposobów. Też uwielbiasz białe łazienki i szukasz inspiracji na urządzenie swojej? Sprawdź, jak stworzyć łazienkę budzącą zachwyt.
Zalety klasycznej bieli w łazience
Biel to wdzięczny i uniwersalny kolor do każdej łazienki. Tworzy bazę, która daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne i swobodę łączenia jej z innymi kolorami. Jednokolorowa przestrzeń aż kusi, aby połączyć ją z ciekawymi barwami, strukturami i wzorami. Mogą pojawić się na ścianach, podłogach, suficie, a także w meblach. Biel pięknie komponuje się z drewnem czy naturalnymi kamieniami. Ma również ważne zalety, jakimi są optyczne powiększenie przestrzeni oraz czysty wygląd łazienki.
Łączenie bieli
Biel i stonowane, ciemne kolory
Aby nadać białej łazience wysmakowanego i eleganckiego charakteru, bez przeszkód połącz ją z ciemnymi kolorami! Brzmi ryzykownie? Bez obaw. Łączenie bieli z czernią, granatem czy burgundem to niezwykle estetyczna mieszanka. Występuje w stylu glamour i nowojorskim, które zachwycają swoją ponadczasowością i szykiem.
Jeśli jesteś miłośnikiem takiej estetyki koniecznie przeczytaj artykuł Łazienka w stylu glamour.
Żeby uniknąć przesytu w takiej aranżacji, najlepiej zdecydować się na maksymalnie dwa kolory. Jeden powinien być wiodący, a drugi występować jako akcent. Kolory te wprowadź w płytkach podłogowych, w kolorze ścian oraz mebli. Trafne połączenie bieli i ciemnych kolorów, może stworzyć naprawdę stylowe wnętrze.
Biel i wyraziste kolory
Jeśli zależy Ci na łazience o delikatnym wyglądzie, który jednak ma pazur – postaw na połączenie bieli z wyrazistymi kolorami. Dodanie do białej łazienki czerwieni, żółci czy zieleni, znacząco ją ożywi. Stop monotonii! Czerwień pobudza i przyciąga uwagę, żółty wprowadza radosny nastrój, a zielony ma działanie odprężające. W takiej aranżacji zbyt dużo kolorów tworzy wizualny chaos i może przyprawić o ból głowy. Niech jeden dominujący kolor pojawi się na ścianach czy podłodze, a drugi w dodatkach i akcesoriach łazienkowych.
Biel i naturalne materiały
Z czym zestawić biel, aby stworzyć nowoczesny i elegancki styl? Z naturalnymi materiałami. Dodanie do łazienki drewna niezwykle ociepla wnętrze. Dzięki różnej fakturze, usłojeniu i kolorystyce drewna, każda łazienka z jego dodatkiem wygląda inaczej. Biała łazienka z drewnem może czerpać z różnych stylów. Drewno jest bowiem nieodłączonym elementem łazienki w stylu skandynawskim, który cechuje ukłon w stronę natury. Drewno gra ważną rolę także w łazienkach w stylu prowansalskim, współtworząc atmosferę spokoju jak na południu Francji. Sprawdzi się także w łazience w stylu rustykalnym, gdzie świetnie prezentuje się widoczna faktura drewna. Biel daje też możliwość łączenia jej z kamieniem naturalnym. Granit i marmur niezmiennie kojarzą się z luksusowym wyglądem, a Ty z łatwością możesz wprowadzić go do swojej łazienki.
Biel w łazience
Biel na ścianach
Biel na ścianach uzyskasz kilkoma metodami. Najbardziej popularne są płytki ścienne – mogą być małe lub duże, o różnych kształtach, z połyskiem lub bez, z wyrazistą fakturą, kolorowym akcentem lub minimalistyczne i gładkie. Dzięki mnogości rodzajów z pewnością dopasujesz je do swojego gustu oraz do wybranego stylu aranżacji łazienki. Biel na ścianach zapewnia też oczywiście farba, ale także drewno. Jeśli zdecydujesz się na któreś z tych rozwiązań, wybierz materiały specjalistyczne, które są przystosowane do wnętrz narażonych na wilgoć.
Biel na podłodze
Aby biała podłoga cieszyła oczy i stopy przez wiele lat, muszą zostać zastosowane sprawdzone surowce. Odpowiednie są płytki, drewno i kamień, ale należy zwrócić uwagę na kilka ich cech. Przed zakupem sprawdź informacje o ich odporności na wilgoć, klasie ścieralności i gatunku. Biała podłoga powinna być też łatwa do utrzymania w czystości. Jeśli nie przekonuje Cię posiadanie podłogi całej w bieli, dobrym pomysłem jest wprowadzenie tego koloru w dodatkach. Biały i miękki dywanik łazienkowy, który nadaje się do prania, nada świeżości wnętrzu.
Białe wyposażenie łazienki
Na szczęście nietrudno jest uzyskać białe wyposażenie łazienki – jak w przypadku urządzeń sanitarnych, których biel pomaga dostrzec i okiełznać wszystkie zabrudzenia. Wybór białych mebli do łazienki jest ogromny, więc możesz wybierać spośród wielu rodzajów szafek wolnostojących, podumywalkowych czy bardzo wygodnych szuflad. Dobierz odpowiednie białe dodatki: pojemniki na szczoteczki do zębów, mydelniczki i uchwyty na ręczniki. Do białej łazienki warto też dopasować sprzęt AGD, aby stworzyć spójne, ale i funkcjonalne wnętrze. Biała pralka z serie | 8 z silnikiem EcoSilence Drive nie tylko pięknie się prezentuje, ale jest także energooszczędna i przede wszystkim cicha. Specjalny program prania nocnego sprawi, że odgłos pralki nie obudzi ani domowników, ani sąsiadów. Ta funkcja idealnie sprawdzi się szczególnie w małych mieszkaniach.
Jeśli jesteś właścicielem małego metrażu, przeczytaj artykuł: Jak urządzić małą łazienkę.
Biała łazienka – inspiracja
Czarno-biała łazienka
Czerń w łazienkach to moda ostatnich lat, biel jest natomiast ponadczasowa. Połączenie tych kolorów daje klasyczny i elegancki wizualny wynik. Biało-czarna łazienka polecana jest osobom ceniącym sprawdzone i estetyczne kombinacje. Jednak łącząc oba kolory, należy zachować między nimi balans. Złoty środek jest gwarancją aranżacyjnego sukcesu. Jak to uzyskać? Fenomenalne połączenie uzyskuje się na podłodze składającej się z białych i czarnych małych płytek, tworzących tzw. szachownicę. Czarne meble świetnie wyglądają na tle białych ścian i podłóg. Łazienka czarno-biała ułatwia dobór dodatków – doskonale będą pasować i białe, i czarne, ale też w wielu innych kontrastujących kolorach.
Łazienka biała z drewnem
Jak pisaliśmy wcześniej, łazienka biało-drewniana to dobry wybór dla miłośników naturalnych materiałów. Drewno na ścianach, odpowiednio zabezpieczone przed wodą, to alternatywa dla kafli czy farby. Na podłodze sprawdzi się zarówno polakierowane drewno, jak i zaimpregnowane surowe drewno z wyraźną strukturą słojów. Wybór drewnianych mebli do łazienki to rozwiązanie na tyle uniwersalne, że istnieją nikłe szanse na szybkie znudzenie się ich wyglądem. A wygląd całej łazienki może nawiązywać do wielu stylów: skandynawskiego, prowansalskiego czy rustykalnego.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Łazienka z drewnem – pomysły i aranżacje.
Biało-szara łazienka
Dla wszystkich, którzy lubią stonowane i uniwersalne połączenia kolorystyczne, odpowiednia będzie łazienka biało-szara. Jest wiele możliwości połączenia tych kolorów: biel może zagościć na ścianach, a szarość na podłodze lub odwrotnie. Jasnoszare ściany są dobrym tłem dla białych mebli, ale jeśli zechcesz mieć białe ściany i szare meble, wówczas możesz pokusić się na bardziej wyrazisty, wpadający w grafit odcień szarości. Na ściany można też wybrać białe kafle z szarym akcentem, które scalą wizualnie oba pożądane kolory. Dobór dodatków do takiego wnętrza nie powinien przysporzyć Ci trudności.
Jak widzisz, biała łazienka może mieć wiele odsłon. Każdemu według potrzeb i upodobań. Postaw na niesztampowy wygląd swojej łazienki i ciesz się korzystaniem z niej!