Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jakie kolory i style do małej łazienki?
  2. Prysznic czy wanna?
  3. Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?
  4. Organizacja miejsca i mebli
  5. Jakie oświetlenie do małej łazienki?
  6. Aspekty techniczne i sanitarne

Zapewne każdy urządzający własną lub wynajmowaną przestrzeń marzy o dużej łazience, która swoimi rozmiarami oraz wieloma funkcjami przypomina raczej salon kąpielowy niż zwykłe miejsce do dbania o siebie. O ile takie pragnienie łatwiej zrealizować posiadaczom domów, o tyle mieszkańcy bloków mają zazwyczaj do dyspozycji nieco mniej miejsca. Jak w takim razie urządzić małą łazienkę? Istnieje kilka uniwersalnych porad aranżacyjnych.

Jakie kolory i style do małej łazienki?

Najważniejsza zasada brzmi: im mniej, tym lepiej. Prostota użytych materiałów i sprytne rozwiązania pozwolą na wykorzystanie do maksimum minimum miejsca, jakim dysponujemy. Tę samą regułę można zastosować także w odniesieniu do użytych kolorów oraz wzorów. W aranżacji małej łazienki, aby optycznie powiększyć przestrzeń, warto użyć klasycznych bieli, a także szarości. Uzupełnieniem jednolitych, kojących dla oka płaszczyzn będzie minimalizm w dodatkach, co dodatkowo nada spójności projektowi małej łazienki. Stonowane kolory i umiar w dekorowaniu nie ograniczają puli pomysłów na małą łazienkę.

Prysznic czy wanna?

Przed takim dylematem staje właściciel mieszkania, wyposażający pomieszczenie służące higienie i relaksowi. Mała łazienka z prysznicem czy mała łazienka z wanną? Z pewnością zakup kabiny pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca – można ją umieścić w miejscach nieustawnych, np. w rogu łazienki. Z kolei prysznic bez brodzika (z szybami czy odpływem umieszczonym w podłodze) lub kabina typu walk-in, posiadająca nieruchome szklane tafle zamiast drzwi, zaowocują lekkością wystroju łazienki. Dla miłośników długich kąpieli, którzy czasem lubią jednak wziąć szybki prysznic, idealną opcją będzie połączenie dwóch typów sanitariatów, czyli wanny z parawanem nawannowym, chroniącym łazienkę przed zalaniem.

Jak urządzić małą łazienkę? - zdjęcie 1

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?

Wytworzenie wrażenia wizualnej przestronności to klucz do aranżacji niewielkiej łazienki. Jasne kolory, bardzo dobrze odbijające światło, optycznie poszerzą ściany, podniosą sufit, a przede wszystkim wprowadzą do wnętrza nieco oddechu. Również niezbyt duże (ale nie za małe i na pewno nie z wyraźną, kontrastującą fugą) płytki spowodują, że łazienka wyda się większa. Sprawdzonym trikiem na wizualne zwiększenie metrażu będzie zawieszenie dużych luster i witryn (np. szafek przeznaczonych na artykuły higieniczne) z lustrem. Odbijające się w szybach przedmioty nadadzą łazience głębi. 

Organizacja miejsca i mebli

W aranżacji małej łazienki ważna jest odpowiednia organizacja miejsca oraz ustawienie mebli. Oczywistym, ale najdroższym sposobem na jak najlepsze zagospodarowanie przestrzeni, będzie zakup mebli na wymiar. Zaletą takiego rozwiązania jest wykorzystanie dosłownie każdego wolnego centymetra łazienki, także tej mniej ustawnej, czyli np. znajdującej się pod skosem.

Personalizację przestrzeni, rozumianą jako dostosowanie do codziennych potrzeb mieszkańców, można uzyskać również poprzez szereg przydatnych elementów – mebli, które pełnią w łazience kilka różnych ról. Takim sprzętem będzie m.in. szafka z koszem na pranie, która pozwoli na schowanie brudnych rzeczy i na zachowanie wizualnego porządku. Nie zapomnij o wykorzystaniu rogów pomieszczenia, np. umieszczając tam umywalkę czy kabinę narożną.

Ważne jest także to, aby jak najwięcej mebli zostało podwieszonych. Zainwestuj w wiszące szafki, podwieszaną miskę ustępową czy dużą liczbę ściennych półek – podłoga, do której mamy łatwy dostęp optycznie powiększy łazienkę, a umożliwi sięgnięcie do wszystkich zakamarków, co znacznie ułatwi sprzątanie. W urządzeniu małej łazienki pomóc może również zakup odpowiedniej pralki, takiej jak wąski model Slimeline VarioPerfect marki Bosch o wymiarach przyjaznych dla tych, którzy dysponują niewielką łazienką (84,8 x 59,8 x 40 cm). Możesz także przenieść sprzęt odpowiedzialny za pranie do kuchni. Jak to zrobić? Sprawdź w tym artykule, jak zabudować pralkę w kuchni

Jak urządzić małą łazienkę? - zdjęcie 2

Jakie oświetlenie do małej łazienki?

Podczas aranżacji małych łazienek, warto postawić na ciepłe światło, zbliżone do barwy światła dziennego (2700-3000 K), szczególnie we wnętrzach pozbawionych okien. Oprócz jednej, głównej lampy sufitowej, zainwestuj w oświetlenie LED w postaci gotowych lamp lub ledowych taśm, które pozwolą na doświetlenie ważnych miejsc – umieść je nad umywalką wokół lustra łazienkowego (koniecznie symetrycznie, żeby zlikwidować cienie) lub pod szafkami. Takie rozwiązanie pozwoli wykonać w domowej łazience perfekcyjny makijaż, który wymaga przede wszystkim dobrego oświetlenia. Rozświetl łazienkę systemem świateł punktowych i wyeksponuj jej zalety (ciekawe detale, interesujące wnęki itp.).

Aspekty techniczne i sanitarne

Użycie odpowiednich kolorów i faktur, minimalizm w dodatkach, wybór odpowiednich mebli oraz oświetlenia – tak można streścić przepis na małą łazienkę w bloku. Biorąc pod uwagę wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania tego pomieszczenia, trzeba pamiętać też o zachowaniu właściwych odległości pomiędzy ścianą a poszczególnymi elementami wyposażenia: umywalką (minimum 30 cm), WC (od 20 cm) i prysznicem (nie mniej niż 20 cm). Umywalka i kabina nie mogą być zbyt małe – odpowiednio dobrane urządzenia sanitarne nawet w niewielkiej łazience pozwolą na komfortowe umycie rąk czy dbanie o higienę całego ciała.

Należy pamiętać o bezpieczeństwie najmłodszych domowników – detergenty nie mogą znajdować się w zasięgu małych dzieci: umieść je w zamykanych, wiszących wysoko szafkach i pod żadnym pozorem nie przekładaj do opakowaniach po produktach spożywczych!

Dla lepszej cyrkulacji powietrza, zadbaj o sprawną wentylację. Aby skutecznie odprowadzać powietrze z łazienki  i umożliwić napływ świeżego, sprawdź, czy kratka wentylacja jest drożna. W małych łazienkach, ze względu na ograniczoną przestrzeń, para wodna ma tendencję do szybszego skraplania się i gromadzenia. Otwory w drzwiach lub ich specjalne podcięcie zapobiegną zwiększonemu poziomowi wilgoci, a w konsekwencji powstaniu chorobotwórczej pleśni.