Bidet w łazience. Wygoda czy zbędny wydatek?
- Co to bidet?
- Do czego służy bidet? Higiena pod kontrolą
- Jak korzystać z bidetu?
- Montaż bidetu w łazience
- Bidet w małej łazience – rozwiązania
- Toaleta z bidetem – czy warto?
Bidet to coraz powszechniejszy element łazienek. Dlaczego zyskuje popularność i czy faktycznie warto rozważyć jego montaż? Czy dostępne na rynku alternatywy dla tradycyjnego bidetu spełniają swoje funkcje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Co to bidet?
Bidet często traktowany jest jako zbędny luksus – być może wpływ ma fakt, że początkowo używany był jedynie przez królów i arystokrację. W XVIII w. stał się popularny we Francji, gdzie (odnosząc się do jego kształtu) mówiono o nim „futerał na skrzypce”. W Hiszpanii natomiast zyskał nazwę „gitara czystości”, a we Włoszech – „rumak czystości”. Ze względu na swój ozdobny wygląd, bidety przypominały dzieła sztuki. Dziś mają bardziej typowy kształt i są przeznaczone dla wszystkich, którym zależy na wygodzie w codziennym dbaniu o higienę intymną. To bowiem łatwy sposób na odświeżenie się w ciągu dnia.
Do czego służy bidet? Higiena pod kontrolą
Korzystanie z bidetu ułatwia dbanie o higienę wszystkich domowników, niezależnie od wieku i płci. Jest niezastąpiony dla kobiet podczas menstruacji i po porodzie. To duże udogodnienie dla osób starszych, nie wymaga bowiem tyle wysiłku co korzystanie z wanny czy prysznica. Bidet jest pomocny w dbaniu o higienę dzieci, a także przy schorzeniach układu moczowego czy wydalniczego (np. przy hemoroidach). Oprócz higieny miejsc intymnych, korzystać z niego można także w innych celach, np. by umyć stopy. Jest łatwą i szybką alternatywą dla pełnej kąpieli czy prysznica, których, z różnych względów, nie można w danej chwili wykonać.
Jak korzystać z bidetu?
Korzystanie z bidetu jest bardzo proste i nikt nie powinien mieć z tym trudności. Po skorzystaniu z toalety, usiądź na bidecie. Dzięki odpowiedniemu kształtowi bidetu, możesz skorzystać z niego siadając przodem lub tyłem do baterii. Pozycja przodem pozwala łatwiej ustawić i kontrolować strumień wody i jej temperaturę. Kurki z wodą odkręcaj ostrożnie i na bieżąco reguluj temperaturę wody. Umyj okolice intymne, a następnie osusz skórę za pomocą papieru toaletowego lub ręcznika (niektóre urządzenia zaopatrzone są w suszarkę). Gdy skończysz, opłucz bidet wodą o niskim ciśnieniu, aby zachować jego czystość i świeżość.
Montaż bidetu w łazience
Bidety wykonuje się z ceramiki, może to być ceramika nieszkliwiona lub szkliwiona – ta druga jest bardziej odporna na uszkodzenia. Powierzchnia ceramiki może być matowa lub polerowana, a nawet pokryta specjalnymi powłokami, zapobiegającymi powstawaniu osadów. Wymiary bidetu są zbliżone do wielkości miski WC, czyli około 40 cm szerokości i 60 cm głębokości.
Ze względów praktycznych toaleta i bidet powinny być umieszczone obok siebie, a ich górna krawędź powinna znajdować się na tym samym poziomie. Aby wygodnie go użytkować, należy pozostawić z każdej strony bidetu ok. 20-30 centymetrową przestrzeń na nogi. Bidet może być przytwierdzony do podłogi za pomocą śrub lub zawisnąć na stelażu montażowym zamocowanym do ściany, który obudowuje się płytą gipsowo-kartonową. Podwieszany bidet pomaga utrzymać czystość na podłodze w jego obrębie.
Odpływ do kanalizacji jest taki, jak w umywalce łazienkowej i tak jak w umywalkach, w niektórych bidetach stosuje się korki automatyczne do zamykania odpływu. Jeżeli chcesz uchronić się przed przypadkowym wpadaniem do niego przedmiotów, na przykład kosmetyków, warto zdecydować się na pokrywę do bidetu. Spełni też rolę dodatkowego siedziska. Najlepiej zakupić bidet i miskę WC z jednej kolekcji, aby zachować spójną kolorystykę i linię wzorniczą. Tak samo jest w przypadku baterii do bidetu – warto, aby była z linii baterii umywalkowej. Tu do wyboru są baterie jednouchwytowe i z uchwytami oddzielnymi dla ciepłej i zimnej wody. Dzięki tej pojedynczej szybciej i wygodniej można ustawić pożądaną temperaturę i siłę strumienia wody.
Bidet w małej łazience – rozwiązania
Jeśli Twoja łazienka ma niewielkie rozmiary, bidet może się w niej nie zmieścić. Pomimo wielu zalet, które ze sobą niesie, bidet stanowi dodatkowy element wyposażenia łazienki – a na to często nie ma miejsca. Na szczęście są rozwiązania, które pozwalają na posiadanie funkcji bidetu bez konieczności montażu urządzenia. Warto rozważyć ich zakup, aby cieszyć się codziennymi udogodnieniami. Tymi rozwiązaniami są WC z funkcją bidetu oraz oddzielna słuchawka bidetowa.
WC z funkcją bidetu w jednym
WC połączone z funkcją bidetu to duża oszczędność miejsca. Możesz wybrać deskę myjącą, którą instaluje się bezpośrednio na misce toalety. Jej działanie opiera się na pracy dyszy, z której doprowadzana jest woda. Plusem jest brak konieczności podłączania deski myjącej do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Oprócz funkcji mycia, takie deski często mają opcję suszenia ciała użytkownika czy podgrzewania swojej powierzchni.
Drugą opcją jest myjąca miska toalety. Posiada ona w przedniej części wysuwaną dyszę myjącą lub otwór, przez który wydobywa się ciepła woda. Funkcjonalność, oszczędność miejsca i łatwość obsługi, jakie posiada sedes z bidetem i deska bidetowa sprawiają, że warto pokusić się na taką alternatywę.
Słuchawka bidetowa zamiast bidetu
Kolejnym zastępnikiem bidetu jest słuchawka bidetowa zwana bidettą. To specjalna słuchawka natryskowa, którą umieszcza się obok miski WC. Zaraz po skorzystaniu z toalety z łatwością można po nią sięgnąć i szybko się odświeżyć. To, czego wymaga słuchawka bidetowa to dopływ z ciepłą i zimną wodą oraz bateria. Używając bidetty, w przeciwieństwie do korzystania z bidetu, nie musisz schodzić z muszli klozetowej. Może to być więc dla Ciebie wygodniejszy sposób dbania o higienę. Słuchawka bidetowa sprawdzi się także przy codziennych porządkach w domu – z jej pomocą dokładniej wyczyścisz muszlę klozetową czy nalejesz wody do wiadra, aby umyć podłogi.
Toaleta z bidetem – czy warto?
Czy posiadanie bidetu w swojej łazience jest dobrym pomysłem? Jak najbardziej! Funkcjonalność to jego główna zaleta. Dbanie o higienę jest łatwiejsze i szybsze niż wykonanie tej czynności w wannie czy pod prysznicem. Ze względu na duży wybór modeli bidetów bez trudu dopasujesz go do swojego wnętrza, a także do stylistyki muszli klozetowej. Jest to rozwiązanie sprzyjające ekologii i ekonomii, gdyż często zastępuje wzięcie kolejnego prysznica – Twój budżet domowy będzie Ci wdzięczny!