Jak czytać oznaczenia i symbole na metkach?
- Jak czytać symbole na metkach ubrań?
- Symbole na metkach — miska z płynem
- Znaki na metkach — trójkąty i koła
- Symbole suszenia — kwadrat
- Oznaczenie na metce w kształcie żelazka
- Symbole na metkach dotyczące prania chemicznego
- Jaki jest przepis na udane pranie? Właściwe czytanie symboli i co jeszcze?
Każda część garderoby posiada symbole prania, co ma zapobiec zniszczeniu danej rzeczy podczas czyszczenia, suszenia i prasowania. Oznaczenia na metkach i stosowanie się do tych zaleceń to podstawa, aby zachować jakość tkanin.
Pewnie zdarzyło Ci się wyjąć z pralki sweter, który zmienił swój rozmiar, bieliznę, która straciła swój kształt, oraz koszulę, której nie da się doprasować… Powodów mogło być kilka – nieodpowiedni detergent, zbyt wysoka temperatura lub źle dobrany program prania. Oznaczenia na metkach pomogą uniknąć rozczarowania. Każdy materiał wymaga innej pielęgnacji, dlatego warto czytać etykiety na ubraniach, które zawierają symbole prania.
Jak czytać symbole na metkach ubrań?
Instrukcje prania mają uchronić odzież czy ręczniki od zafarbowania, utraty kształtu i sprawić, by wszystkie te rzeczy były nadal przyjemne w dotyku dla twojej skóry. Wrzucasz do pralki, naciskasz przycisk i po problemie? Nic bardziej mylnego! Program, temperatura, detergent, sposób suszenia i prasowanie — to wszystko ma znaczenie dla materiałów. Gdy przeczytasz piktogramy prania na metkach, może okazać się, że w przypadku danej rzeczy należy omijać pralkę z daleka i zapomnieć o żelazku.
Symbole na metkach — miska z płynem
Ikona, która przypomina miskę z płynem, oznacza możliwość prania w pralce bez stosowania się do specjalnych zaleceń. Każdy dodatkowy element przy tym znaczku będzie informować o czymś innym.
- jedna kreska pod miską z płynem – prać z zachowaniem ostrożności;
- dwie kreski pod miską z płynem – prać delikatnie;
- przekreślona miska z płynem – nie można prać w wodzie;
- miska z płynem z ręką w naczyniu – prać ręcznie.
Oznaczenia prania w pralce są często uzupełnione o liczby, które określają dopuszczalną temperaturę. Te informacje mogą być ujęte także z wykorzystaniem kropek w symbolu miski z płynem, które należy rozumieć następująco:
- jedna kropka – prać w temperaturze 30℃;
- dwie kropki – prać w temperaturze 40℃;
- trzy kropki – prać w temperaturze 60℃;
- cztery kropki – prać w temperaturze 90℃.
Pamiętaj, że wybrany program prania wpływa na jakość ubrań po wyciągnięciu z pralki. Dlatego warto stosować się do zaleceń na metkach, aby materiał spełniał swoją funkcję i nie podrażniał twojej skóry.
Dowiedz się więcej, jak prać ręczniki, żeby były miękkie.
Znaki na metkach — trójkąty i koła
Inne oznaczenia prania, które należy mieć na uwadze, to symbole trójkątów i kół. Odnoszą się one do detergentów, jakich można użyć dla danej rzeczy. Na ubraniach możesz znaleźć znaki, takie jak:
- pusty trójkąt — można stosować wybielacze;
- przekreślony trójkąt – nie można wybielać i chlorować;
- trójkąt z dwiema kreskami – można stosować wybielacze tlenowe;
- trójkąt z symbolem CL – można chlorować;
- przekreślone koło – nie można czyścić chemicznie;
- koło z symbolem A – można czyścić we wszystkich typach rozpuszczalników;
- koło z symbolem F – czyścić na sucho w roztworze węglanu fluoru lub benzynie;
- koło z symbolem P – czyścić na sucho, bez użycia rozpuszczalników;
- koło z symbolem W – można czyścić na mokro.
Szereg powyższych znaków nie oznacza, że musisz mieć w domu kilka czy kilkanaście różnych środków do prania. Popularne proszki lub kapsułki sprawdzą się bardzo dobrze w przypadku wielu tkanin i tylko niektóre będą wymagać innych płynów piorących. Z kolei czyszczenie chemiczne zostaw specjalnym pralniom, które posiadają odpowiednie detergenty i warunki do ich użycia. Dzięki temu twoje ubrania będą odpowiednio zadbane przez profesjonalistów.
Symbole suszenia — kwadrat
Poza symbolami prania w pralce oraz oznaczeniami odnoszącymi się do detergentów występują również znaki suszenia. Mają one kształt kwadratu:
- pusty kwadrat — suszyć bez użycia mechanicznej suszarki;
- przekreślony kwadrat — nie suszyć;
- kwadrat z zaokrągloną linią przy górnej krawędzi — suszyć starannie rozwieszone;
- kwadrat z poziomą linią — suszyć w pozycji poziomej;
- kwadrat z trzema liniami pionowymi — suszyć w pozycji pionowej;
- kwadrat z ukośnymi liniami w lewym górnym rogu — suszyć w cieniu;
- kwadrat z kołem w środku — można suszyć w suszarce bębnowej;
- przekreślony kwadrat z kołem w środku — nie można suszyć w suszarce bębnowej;
- kwadrat z kołem i jedną kropką w środku — można suszyć bębnowo w niskiej temperaturze i na niskich obrotach;
- kwadrat z kołem i dwiema kropkami w środku — można suszyć w suszarce w normalnej temperaturze.
Suszarki i pralko-suszarki zyskują coraz większą popularność. Jednak nadal jest duża grupa osób, która pozostaje wierna tradycyjnemu rozwieszaniu wypranej odzieży w łazience nad wanną, na balkonie czy w ogrodzie. Wynika to z przyzwyczajenia, ale też często z niepewności i braku przekonania do nowych urządzeń. Czy ubranie się nie zniszczy, czy nie będzie za bardzo pogniecione lub wilgotne? Aby rozwiać wątpliwości, przeczytaj, jak działają suszarki i pralko-suszarki.
Oznaczenie na metce w kształcie żelazka
Po praniu i suszeniu przychodzi czas na prasowanie. Bagatelizowanie ustawionego programu i temperatury może skończyć się bardzo źle dla twoich ubrań. Dlatego również w tej kwestii znaki na metkach mogą uratować sytuację. Oznaczenia w kształcie żelazka wyjaśniają, jak i czy można prasować daną odzież:
- puste żelazko – można prasować;
- przekreślone żelazko – nie można prasować;
- żelazko z przekreśloną parą (ukośne kreski pod żelazkiem) – prasować bez pary;
- żelazko z jedną kropką w środku – można prasować w temperaturze 110℃;
- żelazko z dwiema kropkami – można prasować w temperaturze 150℃;
- żelazko z trzema kropkami – można prasować w temperaturze 200℃.
Prasowanie często zaliczane jest do tych czynności odkładanych „na jutro”. Jednak przychodzi czas, kiedy trzeba się z nim zmierzyć, aby w szafie nie zabrakło ubrań. Przeczytaj, jak prasować, jeśli tego nie lubisz i poznaj świetne triki, które przyspieszą tę czynność.
Symbole na metkach dotyczące prania chemicznego
Wyżej opisane znaki kół z literami w środku są ważną informacją dla ciebie, aby nie próbować czyścić takiej odzieży na własną rękę w domu. Jest to zarazem instrukcja prania dla profesjonalistów w pralniach chemicznych. Pamiętaj, że samodzielne czyszczenie skóry czy kurtki puchowej może skończyć się zniszczeniem tej odzieży.
Warto sprawdzić oznaczenia na metkach jeszcze przed zakupem, aby być świadomym ewentualnej konieczności oddawania rzeczy do pralni. Nietypowe środki czyszczące mają za zadanie ochronę kolorów, jeśli użyto barwnika, który w kontakcie z wodą utraci swoją intensywność. Mogą także zapobiegać zmianie kształtów takich rzeczy jak garnitury czy płaszcze.
Jaki jest przepis na udane pranie? Właściwe czytanie symboli i co jeszcze?
Znaki na metkach i ich przestrzeganie to podstawa, aby zachować dobrą jakość materiału przez długi czas. Dlatego dobrym pomysłem jest tablica symboli do prania z objaśnieniem w pobliżu pralki, w łazience lub kuchni. Istnieje wiele cennych wskazówek pomocnych w zachowaniu odpowiedniej kondycji materiału. Jedną z nich jest niekorzystanie z płynu do płukania w przypadku jeansu czy ubrań sportowych. Takie środki zawierają tłuszcze, które niszczą np. oddychającą powłokę kurtki.
Warto pamiętać również, że nie można wirować lub wykręcać ręcznie wełny, jedwabiu czy moheru, aby nie rozciągnąć tych delikatnych tkanin. Takie oznaczenia lub informacje również znajdziesz na metce.
Wskazówka: Istnieje wiele trików, które są pomocne przy praniu. Jednym z nich są specjalne woreczki lub pokrowce na bieliznę. Dzięki nim twoje skarpetki nie będą w magiczny sposób znikać, a fiszbiny biustonosza nie uszkodzą innych rzeczy.
Odpowiedzialne i przemyślane pranie, suszenie i prasowanie ubrań, pomoże utrzymać je w dobrej kondycji. To wpłynie pozytywnie także na twoje wydatki. Unikniesz potrzeby częstego kupowania odzieży, aby uzupełnić ubytki w garderobie.