Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Nowoczesne lodówki – side by side czy klasyczne jednodrzwiowe?

Nowoczesne lodówki – side by side czy klasyczne jednodrzwiowe?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Dylemat lodówka dwudrzwiowa czy jednodrzwiowa to dopiero wierzchołek góry lodowej przy wyborze odpowiedniego sprzętu do Twojej kuchni. Zarówno modele side by side, jak i tradycyjne gwarantują przestrzeń wystarczającą nawet dla dużej rodziny. Wobec tego, co jeszcze brać pod uwagę, wybierając lodówkę? Przeczytaj wskazówki naszych ekspertów.

Lodówka dwudrzwiowa – najważniejsze cechy

Słyszałeś gdzieś określenia lodówka side by side, french door, ale nie wiesz dokładnie, co one oznaczają? Już wyjaśniamy. Side by side, czyli jak sama nazwa wskazuje, to lodówka z drzwiami obok siebie, otwierająca się jak wygodna szafa. Z jednej strony znajduje się chłodziarka (najczęściej są to prawe drzwi), z drugiej zamrażarka. Tego typu sprzęt występuje w różnych konfiguracjach np. części chłodząca i mrożąca mają taką samą szerokość lub występują w wersji asymetrycznej (lewe drzwi są węższe).

Czas przejść do kolejnego modelu. W sprzętach typu french door górna część to chłodziarka dwudrzwiowa natomiast w dolnej części znajduje się wysuwana szuflada zamrażarki. Choć tego typu lodówka została wynaleziona pod koniec lat 90., w Polsce jest popularna dopiero od kilku sezonów.

Lodówki side by side – przestronność i organizacja w jednym

Wróćmy jeszcze na moment do lodówki side by side, by odkryć tajemnicę jej popularności w polskich kuchniach. Sekret numer jeden jest prosty: możliwość perfekcyjnego uporządkowania żywności, a wszystko za sprawą jej sporych rozmiarów. W lodówce dwudrzwiowej mieści się bowiem duża liczba półek, przegródek, miejsc na napoje.

Jak poukładać produkty, by dłużej zachowały świeżość? Czytaj tutaj: Jak przechowywać żywność w lodówce?

Sekret numer dwa to dodatkowe funkcje przyjazne dla użytkownika, np.

  • wygodny zewnętrzny dozownik wody i pokruszonego lodu, działający po naciśnięciu jednego przycisku,
  •  mobilne półki w zamrażalniku, które można wyjmować, by uzyskać więcej miejsca np. na przechowanie wysokiego ciasta,
  • specjalne miejsca do układania napoi: mleka, soków, alkoholi.

Zalety i wady dużych lodówek

Duże lodówki side by side są hitem ostatnich lat, dlatego w internecie znajdziesz wiele opracowań dotyczących ich zalet. Aby jednak utrzymać właściwą temperaturę naszych rozważań, a przy temacie lodówek to przecież bardzo ważne, przyjrzyjmy się zarówno plusom jak i minusom tego rozwiązania.

Walory lodówek dwudrzwiowych wynikają przede wszystkim z ich obszernych gabarytów, które zapewniają przestrzeń i wygodę użytkowania. Wyposażając swoją kuchnię w tego typu sprzęt, usprawnisz działanie całego gospodarstwa domowego, np. będziesz mógł robić zakupy tylko raz w tygodniu. Co więcej, wiele modeli tego typu ma funkcję no frost, dzięki której myślenie o regularnym uciążliwym rozmrażaniu odejdzie w zapomnienie.
Lodówki side by side mają też nowoczesny design i ciekawą kolorystkę, dzięki czemu sprawdzą się w każdym stylu.

Wskazówka: Czarne lodówki dwuskrzydłowe świetnie pasować będą do industrialnych lub loftowych aranżacji.

Przeczytaj: Dlaczego warto mieć w kuchni dużą chłodziarko-zamrażarkę?

Pewnie nie zaskoczymy Cię, jeśli napiszemy, że wady modelu side by side również wynikają z jego gabarytów. Duży rozmiar wiąże się m.in. z większym zużyciem prądu.

Pamiętaj! W niektórych modelach lodówek dwuskrzydłowych dostępne są warianty energooszczędne np. tryb wakacyjny polegający na zwolnieniu działania urządzenia w momentach, kiedy wyjeżdżasz na dłużej.

Lodówka tego typu nie sprawdzi się też w małych kuchniach, gdyż ma większą głębokość i wysokość niż tradycyjne urządzenie. Barierą w jej zakupie może być też koszt: większa lodówka to zazwyczaj wyższa cena.

Nowoczesne lodówki 1

Klasyczna lodówka jednodrzwiowa w nowoczesnym wydaniu

Myślisz lodówka jednodrzwiowa, widzisz biały model z upchniętymi w każdą wolną szparę produktami? Nic z tych rzeczy. Nowoczesne lodówki tego typu również mają wnętrza, które mogą pomieścić większe zapasy i gwarantują elastyczność zagospodarowania przestrzeni.

Przeczytaj i przekonaj się, że: Lodówki Bosch szanują przestrzeń w Twojej kuchni.

Pamiętaj też, że lodówki jednodrzwiowe dostępne są w kilku konfiguracjach:

  • modele wolnostojące tradycyjne,
  • lodówki do zabudowy,
  • wersje XXL o większej pojemności.

Wskazówka: W wielu modelach lodówek wolnostojących można zmienić kierunek otwierania drzwi. To świetna opcja dla osób leworęcznych.

Zalety i wady lodówek jednodrzwiowych

Znów musimy ochłodzić nieco emocje związane z wyborem lodówek, żeby modele jednodrzwiowe nie były postrzegane tylko przez pryzmat „gorszych, bo mniej pojemnych”. Przedstawmy więc najważniejsze plusy i minusy tego rozwiązania.

Wielu projektantów wnętrz docenia kompaktowe rozmiary lodówek jednodrzwiowych, dzięki czemu można je umieścić w narożniku lub ciągu zabudowy, nie tracąc cennych centymetrów w kuchni. Co więcej, producenci oferują też lodówki do zabudowy, które sprawdzą się w każdej aranżacji: od nowoczesnej, przez prowansalską, aż po retro. Ważnym argumentem „za” jest też ich przystępna cena.

Jako wadę wymieńmy przede wszystkim ograniczoną przestrzeń w zamrażarce.

Wskazówka: Jeżeli zależy Ci na szybkim montażu lodówki w zabudowie, zdecyduj się na jednodrzwiową. W przypadku modelu side by side do zabudowy musisz mieć więcej miejsca i liczyć się z wyższą ceną.

Nowoczesne lodówki 2

Dla kogo klasyczna chłodziarko-zamrażarka a dla kogo przestronne side by side?

Na koniec krótki test, który pozwoli Ci na wybranie optymalnego modelu lodówki. Odpowiedź na poniższe pytania i sprawdź rozwiązanie.

1.    Czy masz dużą kuchnię?

2.    Czy często gotujesz?

3.    Czy chciałbyś rzadziej robić zakupy?

4.    Czy masz w kuchni miejsce na swobodne otwarcie podwójnych drzwi lodówki?

5.    Czy kwestia zabudowy lodówki nie ma dla Ciebie znaczenia?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś „TAK”, to lodówka dwudrzwiowa jest idealna dla Ciebie. W przypadku mniejszej kuchni zdecyduj się na bardziej kompaktowe rozwiązanie, czyli model jednodrzwiowy. Pamiętaj też, że w aranżacjach wnętrz zawsze można znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Jeśli więc masz liczną rodzinę, ale małą kuchnię, zdecyduj się na tradycyjny model w wersji XXL. To lodówka o większej pojemności, która ma gabaryty zbliżone do tradycyjnego urządzenia, a może pomieścić dużo więcej produktów w przestronniejszej konfiguracji.

Choć dochodzi do Ciebie mnóstwo informacji, wskazówek znajomych i głosów na forach internetowych, do wyboru lodówki podejdź z chłodną głową. Na początek przeanalizuj plusy i minusy różnych rozwiązań, zastanów się nad przestrzenią, którą dysponujesz i wymarzoną aranżacją. Potem dopiero wybierz się na zakupy. Trzymamy za Ciebie kciuki!