Brudna szyba piekarnika, jak ją wyczyścić?
- Dlaczego należy regularnie czyścić szybę piekarnika?
- Jak wyczyścić szybę w piekarniku od środka?
- Czyszczenie szyby piekarnika od zewnątrz
- Czym wyczyścić szybę od piekarnika?
Sprzątanie kuchni bywa męczące i czasochłonne. Szczególnie, jeśli przed Tobą czyszczenie szyby piekarnika, na której podczas pieczenia potraw osadza się tłuszcz. Pozbycie się zabrudzeń nie musi być ani kłopotliwe, ani długotrwałe. Poznaj skuteczne metody, jak wyczyścić szybę w piekarniku!
Dlaczego należy regularnie czyścić szybę piekarnika?
Pamiętasz, kiedy ostatnio Ty lub ktoś z Twoich domowników gruntownie wyczyścił szybę piekarnika? To czynność, jaka rzeczywiście nie jest wykonywana zbyt często. A to może prowadzić do sytuacji, w której szyba piekarnika staje się najbardziej zaniedbanym elementem kuchni. Jej regularne oczyszczanie jest ważne z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że dobra widoczność przez szybę zapewnia większą dokładność i kontrolę tego, co przyrządzamy w piekarniku. Nie musimy otwierać drzwiczek – wystarczy jedynie spoglądać z wnętrza piekarnika. Jest to niezwykle istotne przy pieczeniu ciast i ciasteczek, które potrzebują stałej temperatury (a otwieranie piekarnika powoduje jej wahania).
Szyba zabrudzona i zatłuszczona od wewnątrz może też negatywnie wpływać na jakość i higienę przygotowywanych posiłków. Resztki jedzenia i przypalony tłuszcz mogą wydzielać niekorzystne dla zdrowia substancje oraz nieprzyjemny zapach, jaki wnika w potrawy umieszczone w piekarniku. Regularne czyszczenie szyby piekarnika pomoże utrzymać estetyczny wygląd tego sprzętu, który powinien Ci służyć od kilku do kilkunastu lat.
Jak wyczyścić szybę w piekarniku od środka?
Wyczyszczenie szyby w piekarniku to nie tylko pozbycie się zanieczyszczeń z zewnętrznej strony drzwiczek i od wewnętrznej strony komory piekarnika. Raz na jakiś czas należy wyczyścić szyby od środka – gdy szyba zewnętrzna i wewnętrzna wyjęte są z drzwiczek. Zastanawiasz się, jak wyjąć szybę z piekarnika? Otwórz drzwiczki piekarnika i zablokuj zawiasy. Następnie wykręć i wyjmij śruby, trzymające wewnętrzną szybę. Delikatnie wyjmij szybę, która jest już gotowa do wyczyszczenia.
[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Użyj do tego wody z octem – czyli taniego, znanego i sprawdzonego domowego sposobu na brud. Połącz wodę i ocet w stosunku 1:1 i za pomocą miękkiej ścierki dokładnie wyczyść szklaną powierzchnię."]
Kiedy szyba wyschnie, ponownie zamontuj ją w drzwiach piekarnika. Pamiętaj, żeby wszystkie elementy drzwiczek złożyć w prawidłowej kolejności.
Przeczytaj: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug.
Czyszczenie szyby piekarnika od zewnątrz
Szybie wyczyszczonej od środka niezaprzeczalnie przyda się też odświeżenie z zewnątrz. Bardzo dobrze poradzą sobie z tym dwa środki, które znajdziesz w domu. Pierwszym z nim jest soda oczyszczona – wsyp ją do miseczki i dodaj tyle wody, aby powstała gęsta pasta. Pokryj nią szybę i pozostaw na kilka minut, aby tłuszcz i zaschnięte plamy miały szansę się rozpuścić. Po tym czasie zetrzyj zabrudzenia ręcznikiem papierowym, a szybę przetrzyj czystą wodą. Na koniec spryskaj ją płynem do szyb, aby nie powstały na niej smugi i żeby pięknie się błyszczała. Wytrzyj szybę do sucha i wypoleruj jej powierzchnię. Trudno dostępne zakamarki przy szybie wyczyść za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów i odrobiny pasty z sody oczyszczonej i wody.
Przeczytaj: Naturalne detergenty (w akceptacji)
Nowoczesne piekarniki marki Bosch posiadają niezwykle przydatną technologię EcoClean Direct, która pochłania tłuszcz i sprawia, że mamy mniej sprzątania! Jak to robi? Przeczytaj o tym w poradzie Perfekcyjnie czysty piekarnik bez szorowania, a także obejrzyj video o samooczyszczaniu piekarnika.
Przeczytaj także: Jak najszybciej usunąć przypalony tłuszcz z piekarnika?
Czym wyczyścić szybę od piekarnika?
Zbiór skutecznych środków myjących składa się z tych dostępnych na sklepowych półkach, ale też tych, które posiadamy w kuchni. W asortymencie sklepów znajdziesz wiele preparatów odtłuszczających w formie płynów i kremów. Jeśli jednak masz pod ręką sodę oczyszczoną lub ocet, z powodzeniem możesz ich użyć.
W przypadku sody oczyszczonej, wymieszaj ją w misce z wodą – w równych proporcjach. Utworzoną tak pastą pokryj szybę piekarnika i odczekaj kilkanaście minut. Roztwór rozpuści brud i tłuszcz oraz zmiękczy zaschnięte resztki potraw. Pozbądź się tych niechcianych gości za pomocą ręcznika papierowego, a potem przetrzyj szybę do sucha. Jeżeli sama soda oczyszczona nie poradziła sobie z zabrudzeniami Twojego piekarnika, połącz jej działanie z właściwościami octu. Po wytarciu pasty z sody oczyszczonej, spryskaj szybę octem. Resztki sody połączone z octem zaczną się pienić, a to pomoże dokładniej wyczyścić szybę.
Na przypalony brud idealne będzie połączenie sody i octu w formie pasty, w której należy namoczyć wszystkie przypalenia. Być może trzeba będzie wspomóc się skrobaczką do szyb lub skrobakiem do płyt indukcyjnych, używając ich na tyle delikatnie, aby nie zarysować powierzchni szyby. Miej na uwadze, żeby szybę piekarnika myć wtedy, gdy urządzenie jest zimne. Jeśli skorzystasz z chemicznych sklepowych środków, to wywietrz piekarnik zanim będziesz przygotowywać w nim jedzenie. Zapobiegniesz w ten sposób przedostaniu się niechcianych zapachów do swoich potraw. Jeśli używasz chemicznych środków, zapoznaj się z instrukcją ich stosowania oraz załóż gumowe rękawice, które ochronią skórę Twoich dłoni przed podrażnieniem i wysuszeniem.
Szyba piekarnika to najczęściej zapominany element podczas rutynowego sprzątania kuchni. Warto mieć go na uwadze i sprawić, by piekarnik stał się ozdobą tego pomieszczenia. Pozwoli to również poprawić jakość serwowanych potraw. Od czego zaczniesz kolejne porządki w kuchni?