Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug

Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Tanie i ogólnodostępne produkty, których można użyć przy sprzątaniu mieszkania? Do tej grupy z pewnością należą soda i ocet. Środki czyszczące na bazie tych substancji są naturalne, a przy tym ich przygotowanie wyróżnia się szybkością i prostotą.

Soda i ocet – skuteczne, ale nigdy razem!

Częstym błędem jest łączenie sody i octu. Jeśli chcesz otrzymać skuteczny środek czyszczący, ogranicz się do jednego z nich. Soda, która posiada odczyn zasadowy, zneutralizuje działanie octu o kwaśnym odczynie – otrzymany w ten sposób roztwór, który pomimo pojawienia się efektownej piany będzie mieć zerowe właściwości czyszczące.

Wartość pH substancji – zasadowa, neutralna, kwaśna – jest kluczowa podczas wybierania środków do sprzątania. Tak naprawdę mamy do czynienia z czternastostopniową skalą, z której dowiadujemy się, czy substancja jest kwaśna (ma pH poniżej 7), obojętna jak woda (pH około 7) czy zasadowa (pH powyżej 7). Sprawdź, jak dopasować substancje o konkretnym pH do czyszczonej powierzchni i poznaj główne właściwości ekodetergentów.

  1. Kwaśne substancje sprawdzą się świetnie podczas usuwania rdzy, pleśni, kamienia, betonu, cementu oraz osadów wapiennych. Konieczne jest rozpuszczanie ich w wodzie, inaczej uszkodzą czyszczoną powierzchnię. Ich główną zaletą jest fakt, że świetnie radzą sobie z likwidacją drobnoustrojów. Do substancji kwaśnych należy ocet (pH około 3).
  2. Atutem zasadowych substancji jest szybkie pozbywanie się tłustych zabrudzeń: plam po ropie, smarze, kleju, sadzy czy oleju. Trzeba z nimi uważać, ponieważ mogą podrażnić oczy i skórę. Jedną z substancji o odczynie zasadowym jest soda oczyszczona (pH 9).
  3. Substancje o odczynie obojętnym poradzą sobie tam, gdzie użycie kwasów i zasad zniszczyłoby dany materiał. Takimi powierzchniami są m.in. szkło, wykładzina, tapicerka czy skóra.

Ocet – sprzymierzeniec porządków domowych

Czyszczące właściwości octu są znane od pokoleń. Dzięki kwaśnemu pH doskonale radzi sobie z zasadowymi zabrudzeniami. Niektórzy skarżą się jednak na charakterystyczny, drażniący zapach octu. Istnieją sposoby na złagodzenie tej mocnej woni, która na szczęście dość szybko wietrzeje.

Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug - zdjęcie 1

W łatwy sposób można sporządzić też aromatyzowany ocet. Jak to zrobić? Wystarczy, że do dużego słoika nalejesz ocet spirytusowy, a następnie dodasz roślinę lub owoc o przyjemnym zapachu: skórkę pomarańczy, lawendę, szałwię, melisę lub różę. Po dwóch tygodniach w zaciemnionym miejscu, aromatyzowany ocet będzie gotowy – możesz go używać przez rok.

Jakie domowe urządzenia wyczyścić za pomocą octu? Jak wykorzystać jego właściwości czyszczące?

  • Czyszczenie pralki

Nie dopuść do pojawienia się uporczywego kamienia, który może wpłynąć negatywnie na działanie urządzenia. Wlej ¾ szklanki octu do dozownika na proszek i nastaw pustą pralkę na pranie w wysokiej temperaturze (90°C). Tym sposobem wnętrze pralki i bęben zostaną oczyszczone z kamienia. Czyść pralkę regularnie – raz w miesiącu wystarczy.

  • Czyszczenie lodówki

Czym umyć lodówkę? Na początek zrób przegląd wszystkich produktów spożywczych i wyrzuć te przeterminowane lub zepsute. Wnętrze rozmrożonego wcześniej urządzenia wyczyścisz mieszanką wody (jedna szklanka) z octem (3 łyżki). Ze względu na charakterystyczny zapach octu, po tym zabiegu przemyj wnętrze urządzenia czystą wodą. Na koniec wysusz lodówkę i ułóż na półkach pozostałą żywność.

Jeśli jesteś miłośnikiem jedzenia o intensywnym aromacie (sery pleśniowe, wędzone ryby itp.) unikniesz przenikania zapachów zaopatrując się w chłodziarko-zamrażarkę Side-by-Side Bosch, w której każdy produkt posiada swoje miejsce, a aromaty nie mieszają się ze sobą.

Przeczytaj: Czym i jak myć lodówkę?

  • Czyszczenie kabiny prysznicowej

Nieestetyczne zacieki, które powstają często w kabinie prysznicowej na skutek odparowania twardej wody, w łatwy sposób usuniesz za pomocą octu. Pozbądź się kamienia oraz osadu z mydła i nadaj kabinie blasku – sporządź mieszaninę octu i wody w proporcji 1:1. Zroś ścianki kabiny, używając spryskiwacza, a po kilkunastu minutach przetrzyj je mokrą gąbką.

  • Czyszczenie armatury łazienkowej

Armatura pokryta kamieniem nigdy nie będzie prawdziwą ozdobą łazienki. Aby ją wyczyścić, spryskaj kran, słuchawkę prysznica oraz pozostałe elementy octem i wytrzyj do sucha. W przypadku mocniejszego osadu możesz spotęgować czyszczącą siłę substancji – obłóż armaturę ściereczkami nasączonymi octem, poczekaj kilkanaście minut i wytrzyj, jak miało to miejsce w przypadku lekkich zabrudzeń. Mycie armatury wodą z octem polecają nawet jej producenci w instrukcjach obsługi.

Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug - zdjęcie 2

  • Czyszczenie granitu

Pomimo tego, że granit jest jednym z najtwardszych kamieni, konserwacja granitowego blatu, zlewu czy posadzki za pomocą octu nie jest dobrym pomysłem. Granit, podobnie jak wiele innych kamieni naturalnych, źle znosi działanie kwasów. Ten materiał wymaga dobrego, delikatnego traktowania, inaczej szybko niszczeje. Unikaj kładzenia na nim gorących garnków, nie szoruj ostrą gąbką i nie używaj w jego pobliżu noży, wybielacza czy zmywacza do paznokci. Do codziennej pielęgnacji granitowych powierzchni wystarczy Ci woda i płyn do mycia naczyń.

  • Czyszczenie paneli

Chcesz mieć czyste i pięknie błyszczące panele? Wymieszaj pół litra octu z litrem gorącej wody. Dodaj łyżkę ulubionego olejku eterycznego – przyjemny zapach jeszcze przez jakiś czas będzie unosił się w pomieszczeniu. Myj podłogę szmatką lub mopem z mikrofibry.

  • Mycie okien i luster

Ocet sprawdzi się także w momencie, w którym zależy Ci na perfekcyjnie czystych szklanych powierzchniach. Wymieszaj szklankę octu ze szklanką wody i dodaj dwie łyżki soku z cytryny. Wzbogać roztwór kilkoma kroplami gliceryny aptecznej, a kurz i inne zabrudzenia z zewnątrz nie będą tak łatwo osiadać na oknach czy lustrze.

  • Odkamienianie prostych urządzeń

Masz już dość wiecznie zakamienionego czajnika i innych małych urządzeń? Jeśli chcesz pozbyć się osadu, wlej do środka szklankę octu i pół szklanki wody, a potem zagotuj. Pamiętaj, żeby przed przygotowaniem kolejnej kawy czy herbaty wylać roztwór i dokładnie, najlepiej kilkakrotnie, wypłukać czajnik. Zwróć też uwagę na uszczelki – niektóre gumowe elementy źle reagują dla ocet. Bezpieczniejszą opcją odkamieniania ekspresu do kawy będzie zastosowanie preparatów zalecanych przez producenta, np. odkamieniacza w płynie czy tabletek do usuwania kamienia marki Bosch.

Soda – zastosowanie w domu

Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug - zdjęcie 3

  • Czyszczenie piekarnika

Tłusty osad w piekarniku (widoczny szczególnie na szybie) i resztki jedzenia to prawdziwa zmora wszystkich dbających o porządek w kuchni. Spryskaj wodą wnętrze piekarnika, a następnie posyp je sodą oczyszczoną. Preferujesz stałą formę detergentu? Możesz zmieszać sodę z wodą w proporcji 1:1. Uzyskaną w ten sposób pastę zostaw w piekarniku na całą noc. Rano umyj urządzenie gąbką zamoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń. W przypadku piekarników z pyrolizą marki Bosch zabrudzenia na ściankach urządzenia w temperaturze 480°C zamieniają się w popiół, który wystarczy zetrzeć wilgotną ściereczką. Pamiętaj, by czyścić swój piekarnik raz w tygodniu.

  • Czyszczenie pralki

Wsyp ¾ szklanki sody do pojemnika na proszek i włącz pranie na 90°C. W ten sposób pozbędziesz się brzydkiego zapachu wilgoci i zapewnisz urządzeniu dłuższe życie.

  • Czyszczenie przypalonego garnka

Komu choć raz nie zdarzyło się przypalić przygotowywanej potrawy, niech pierwszy rzuci… garnkiem. Z pomocą sody wyczyścisz naczynie ceramiczne lub emaliowane. Unikaj jej, jeżeli chodzi o garnki wykonane z aluminium, ponieważ może zniszczyć tę powierzchnię. Nasyp sody do brudnego garnka w taki sposób, aby zakryła dno, zagotuj i zostaw na kilka godzin. Na koniec umyj naczynie i wypoleruj je.

  • Czyszczenie fug

Przestrzenie pomiędzy płytkami w Twojej łazience wymagają odświeżenia lub wybielenia? Stwórz własny środek myjący, w którym soda oczyszczona odegra ważną rolę. Rozpuść pół szklanki sody, ćwierć szklanki octu i ćwierć szklanki amoniaku w dwóch litrach ciepłej wody. Nałóż preparat na spoiny i odczekaj 15 minut. Rozmiękczony brud usuniesz za pomocą szczoteczki. Sprzątanie zakończ umyciem płytek. Możesz też zastosować inną metodę: na całej powierzchni fugi rozprowadź mieszaninę złożoną z sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru (tzw. woda utleniona). Pozostaw gęstą pastę na 10 minut. Oczyść fugi pędzelkiem.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czym i jak czyścić fugi?

  • Czyszczenie materaca

Chcesz pozbyć się roztoczy i innych szkodliwych alergenów z materaca, a przy tym usunąć wilgoć, plamy i przykre zapachy? Wykorzystaj czyszczącą siłę sody. Zdejmij pokrowiec, jeśli go posiadasz, a następnie rozsyp na materacu sodę oczyszczoną (do tego celu możesz użyć kuchennego sitka), mocno wetrzyj w materiał i zostaw na kilka godzin. Po upływie tego czasu nie zapomnij o porządnym odkurzeniu materaca.

Szukasz sposobu na jeszcze lepszy sen? Dodaj kilka kropel olejku lawendowego lub cedrowego do sody przed czyszczeniem – na jedną jej szklankę powinno przypadać kilka kropel olejku. Sesja aromaterapii w sypialni gwarantowana!

  • Czyszczenie dywanu

Sodę można wykorzystać także do czyszczenia większych domowych powierzchni. Odkurz dywan, nasyp sodę na całość, wetrzyj we włókna i cierpliwie czekaj. Obowiązkowym punktem programu jest odkurzenie białego proszku, w przeciwnym wypadku może wzbijać się w powietrze podczas chodzenia. Dzięki tej metodzie zyskasz czysty dywan o odświeżonych kolorach.

  • Pranie ściereczek

Skuteczna dezynfekcja kuchennych ściereczek jest bardzo ważna. Mamy je ciągle pod ręką, a przez to gromadzi się w nich wilgoć sprzyjającą namnażaniu bakterii, wnika w nie tłuszcz i pojawiają się inne zabrudzenia. Soda oczyszczona pomoże im odzyskać dawny wygląd. Jak zdezynfekować materiałowe ściereczki? Zamocz je w misce z ciepłą wodą, dodaj łyżkę boraksu i trzy łyżki sody oczyszczonej oraz specjalne orzechy do prania lub zwykłe mydło. Zostaw ściereczki na dobę, a potem upierz w temperaturze 40°C z dodatkową łyżką sody.

Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug - zdjęcie 4

  • Usuwanie przykrych zapachów

Sodę oczyszczoną możemy wykorzystać również jako neutralizator nieprzyjemnych zapachów pochodzących z tkanin czy tapicerki. Posyp materiał obficie sodą, odczekaj pół godziny i odkurz. Ten sam trik możesz zastosować podczas odświeżania kosza na śmieci lub kociej kuwety. Soda jest przydatna także w kuchni – otwarte opakowanie umieszczone z tyłu lodówki będzie pochłaniało niekoniecznie miłe zapachy.

Do odkurzania tapicerki samochodowej przyda się odpowiednie urządzenie, jakie będzie lekkie i precyzyjnie dotrze do wszystkich zakamarków w samochodzie. Doskonale sprawdzi się zatem bezprzewodowy Athlet, który – przymocowany na specjalnym pasku – wyczyści każdy kąt.

Dowiedz się więcej: Jaki odkurzacz do domu wybrać?

Inne naturalne sposoby na sprzątanie bez chemii

Ocet i soda to zdecydowanie najbardziej znane specyfiki do czyszczenia w domu. Jednak naturalne sposoby na skuteczne sprzątanie nie kończą się na tych dwóch przykładach. Na liście produktów, którymi z powodzeniem można zastąpić sklepową chemię znajduje się m.in. parownica do czyszczenia fug. Dzięki myjce, operującej parą wodną pod ciśnieniem, z łatwością przywrócisz Twojej kuchni i łazience świeży wygląd.

Podczas domowych porządków warto pamiętać też o soli kuchennej i proszku do pieczenia. Przyprawa nazywana „białym złotem” przyda się zarówno w kuchni (razem z odrobiną cytryny wyczyszczą deskę do krojenia), łazience (wsyp ją na dno pojemnika, w którym trzymasz szczoteczki do zębów, zalej ciepłą wodą i pozostaw na jakiś czas), a nawet w salonie (łyżka soli w wazonie przedłuży życie kwiatów). To wszystko dzięki oczyszczającym i dezynfekującym właściwościom soli.

Z kolei proszek do pieczenia może posłużyć do wyczyszczenia zlewozmywaka ze stali nierdzewnej, zmiękczenia wody do prania czy odświeżenia długo nieużywanej torebki. Proszek do pieczenia ma wiele zalet – nie zapomnij o nim podczas najbliższych porządków.

Nie musisz kupować całego zestawu chemicznych środków, by Twój dom lśnił czystością. Otwórz półkę z produktami kuchennymi – prawdopodobnie masz tam wszystko, czego potrzebujesz. Soda, ocet, cytryna, sól, proszek do pieczenia i odrobina wody to tanie, a także ekologiczne sposoby na sprzątanie. Koniecznie je wypróbuj!