Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak zagospodarować poddasze?

Jak zagospodarować poddasze?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Nie zawsze poddasze da się przekształcić w pomieszczenie mieszkalne. Warto wtedy odpowiednio je zagospodarować, by w pełni wykorzystać tę przestrzeń. W jaki sposób? Przeczytaj, jak przygotować pomieszczenie użytkowe na poddaszu.

Poddasze – jak można je wykorzystać?

Poddasze można przekształcić w pomieszczenie mieszkalne – może to być dodatkowy pokój w domu czy oddzielne piętro z kuchnią i łazienką. Zaaranżowanie poddasza w taką powierzchnię jest bardzo częstą praktyką. Nic dziwnego, bo każdy dodatkowy metr jest dużym udogodnieniem dla domowników.

Zastanawiasz się, w jaki sposób stworzyć salon, sypialnię czy pokój młodzieżowy? Wszystkie potrzebne informacje zebraliśmy w artykule: Pokój ze skosami, czyli jak urządzić poddasze

Niestety nie zawsze przekształcenie poddasza w pomieszczenie mieszkalne jest możliwe. Powodem może być zbyt mała wysokość poddasza, czyli poniżej 220 cm. Wówczas konieczne jest podwyższenie dachu, a to wymaga sporych wydatków z domowego budżetu. Może być też tak, że kolejne piętro z pomieszczeniem mieszkalnym nie jest po prostu potrzebne domownikom. Wtedy warto wykorzystać poddasze do przechowywania rzeczy. Miejsc do magazynowania różnych przedmiotów w domu nigdy za wiele, prawda?

Jak zagospodarować poddasze - zdjęcie 1

Popularny „strych” – czyli Twój domowy składzik

Słowo „strych” może kojarzyć się z zagraconym poddaszem dziadków, w którym latami trzymało się stare czy niepotrzebne przedmioty. Adaptacja poddasza do przechowywania nie musi wiązać się ze składowaniem rupieci – z powodzeniem możesz odkładać tam rzeczy, które mają duże gabaryty lub aktualnie nie są w użyciu. Dzięki zamontowaniu szaf na niestandardowy wymiar Twojego poddasza, z łatwością dostosujesz przestrzeń do swoich potrzeb i preferencji.

Przekształcając poddasze w przestrzeń do przechowywania, należy zwrócić uwagę na obciążenie stropu. Meble, podłoga i inne elementy poddasza sprawią, że wytrzymałość obecnego stropu będzie mniejsza. Warto więc skorzystać z rady konstruktora, który podpowie, czy konieczna będzie wymiana belek lub wstawienie nowych. Jest to szczególnie istotne w przypadku stropu drewnianego, nieco słabszego niż żelbetonowy czy ceramiczny.

Adaptacja poddasza – od czego zacząć?

Adaptacja strychu w domu jednorodzinnym wiąże się z kilkoma ważnymi kwestami. Pamiętaj o odpowiednim ociepleniu poddasza. Latem nagrzewa się od słońca, ale podczas zimy szybko się wychładza.

Do ocieplenia dachu możesz wykorzystać różne materiały, takie jak na przykład:

  • wełna mineralna szklana i skalna,
  • pianka poliuretanowa,
  • folia termoizolacyjna.

Taka warstwa izolacyjna będzie też dodatkowo pełniła rolę izolacji akustycznej, chroniąc przed odgłosami gradu czy deszczu. Zadbanie o instalację grzewczą i elektryczną zapewni pomieszczeniu odpowiednią temperaturę i właściwe oświetlenie.

Następnym istotnym tematem jest zabezpieczenie strychu przed wilgocią – taką izolację należy umieścić pod pokryciem dachu. Warto też sprawdzić, czy komin i rynny nie posiadają śladów wilgoci. Zwróć również uwagę na drewnianą konstrukcję poddasza pod kątem zniszczenia drewna – można zabezpieczyć drewno chemią budowlaną, która ochroni je przed mikroorganizmami i ogniem.

Kolejna sprawa to podłoga na strychu – z czego ją wykonać? Możesz użyć do tego desek lub płyt OSB, które przykręca się bezpośrednio do jętek, a nawet położyć panele. Do wykończenia ścian można użyć płyt gipsowo kartonowych, które sprawdzą się również jako ścianki działowe.

A co z meblami? Decydując się na meble pod skosy, rozważ meble modułowe lub meble na wymiar. Pierwsze z nich są tańsze, ale trudniej dopasować je do pomieszczenia pod dachem. Rozwiązanie z meblami na wymiar gwarantuje optymalne dopasowanie szaf, szafek, regałów czy pawlaczy do niestandardowych kształtów poddasza. Takie meble mogą sięgać głęboko, szczególnie w dolnych partiach – dobrze sprawdzą się tu długie, wygodne w użytkowaniu szuflady. Zakup mebli na wymiar, przy dobrze rozplanowanym ich ustawieniu, ułatwi przechowywanie przedmiotów – to świetny sposób na to, jak zagospodarować poddasze o nietypowych wymiarach.

W tak zaadaptowanym poddaszu znajdzie się przestrzeń na wszystkie wielkogabarytowe przedmioty, dla których trudno Ci znaleźć miejsce w domu, a których nie chcesz się pozbywać. Schowasz tam więc dywany, komody, lustra, stoły czy krzesła i wszystko to, co trudno ulokować w innych pomieszczeniach. Warto też odpowiednio wcześniej zaprojektować wejście na strych (schody lub klapa), aby jak najwygodniej z niego korzystać.

Jak zagospodarować poddasze - zdjęcie 2

Co można trzymać na strychu?

Jeśli będzie praktycznie urządzony (za sprawą odpowiednio dobranych mebli i schowków), a dostęp będzie łatwy dzięki wygodnemu wejściu, można składować tam tak naprawdę wszystko. Oprócz wymienionych wcześniej przedmiotów, z którymi nie chcesz się jeszcze rozstawać, strych to dobre miejsce na sporadycznie używane duże sprzęty AGD. Istnieją bowiem takie sprzęty, które są ogromnym ułatwieniem i wsparciem w domowych czynnościach, ale korzysta się z nich jedynie od czasu do czasu. Przykładem jest odkurzacz piorący AquaWasch&Clen Bosch do prania dywanów i tapicerek – możesz przechowywać go na strychu i znosić jedynie na czas użytkowania. Podobnie możesz postąpić, gdy wielofunkcyjny i ułatwiający przygotowywanie posiłków robot kuchenny MUM Bosch nie mieści się w Twojej niewielkiej kuchni – strych to doskonała przechowalnia tego typu sprzętów.

Wielkim udogodnieniem, na które często nie ma miejsca w innych pomieszczeniach domu jest pralnia i suszarnia. Na strychu bez problemy możesz „schować” pralkę i suszarkę – więcej o tym rozwiązaniu przeczytasz w artykule: Pralnia w domu – wady i zalety. Poddasze to wielkie możliwości przechowywania dużych i małych przedmiotów.

Jeśli masz szczęście posiadania poddasza, weź pod uwagę możliwość przekształcenia go we wnętrze użytkowe. Adaptacja poddasza to wiele zalet i duże usprawnienie w codziennym funkcjonowaniu w domu. Każde pomieszczenie można odpowiednio spożytkować – nawet strych, o którym często nie myśli się jako o funkcjonalnej i potrzebnej przestrzeni.