Dodatki do domu, które odmienią każde wnętrze – propozycje i inspiracje
- Ozdoby i dekoracje „zrób to sam”, czyli DIY po polsku
- Dekoracje marynistyczne, czyli ozdoby do wnętrz na lato
- Jesienne dekoracje i ozdoby do domu
- Dekoracje zimowe DIY – jak je wykonać?
- Wiosenne dekoracje domu
- Grafiki na ścianę – szybka i łatwa zmiana wystroju wnętrza
Śmiało można powiedzieć, że małe dodatki mają wielką moc. Efektowną metamorfozę pomieszczenia możesz przeprowadzić bez konieczności przemalowywania ścian, przesuwania mebli czy kupowania nowych gadżetów. Wystarczy odrobina wyobraźni, by „stworzyć coś z niczego”. Pokażę Ci, jak to zrobić.
Ozdoby i dekoracje „zrób to sam”, czyli DIY po polsku
Dodatki DYI (ang. do it yourself, czyli „zrób to sam”), które zmieniają się wraz z porami roku, nazywamy sezonowymi. Już dzięki niewielkim elementom Twoje mieszkanie czy dom co kwartał może przejść dużą zmianę – wystarczy, że zaprzyjaźnisz się z terminem DIY. Dekoracje i samodzielna rearanżacja przestrzeni za pomocą dodatków to pole do popisu dla każdego miłośnika pięknych wnętrz. Samodzielna zabawa kolorami, sezonowymi gatunkami roślin i charakterystycznymi motywami przynosi wiele satysfakcji. Dekoracje handmade można wykorzystać w każdym domowym pomieszczeniu – możesz na przykład zrobić kolorowe, dziergane zawieszki w różnych kształtach jako dodatki do pokoju dziecięcego. Ozdoby do pokoju DIY nie tylko wprowadzą do pomieszczenia unikalny klimat, ale także zaznaczą w nim Twoją obecność. Przeczytaj, w jaki sposób wprowadzam okresowe zmiany w swoich mieszkaniowych projektach i zrób to sam – dekoracje jak z najlepszego katalogu są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Ja, gdy tylko mam odrobinę wolnego czasu, staram się przemycać do wnętrz swoje pomysły na DIY do pokoju – to także doskonały sposób na odstresowanie. Może się zainspirujesz?
Dekoracje marynistyczne, czyli ozdoby do wnętrz na lato
Kiedy wokół szaleją upały, warto pomyśleć o dodatkach wizualnie ochładzających pomieszczenie (odwrotnie niż w zimie). W tej roli idealnie sprawdzą się dodatki w stylu marynistycznym, w jakich dominują zimne kolory: błękity i biele, które w połączeniu tworzą piękną kompozycję. Dekoracje na lato wykreują spokojną, leniwą atmosferę niezależnie od tego, jaki widok mamy za oknem. Błękitne tkaniny, biało-niebieskie obicia foteli, białe kamyczki wsypane do donic czy jasne świece bryłowe w różnych rozmiarach to najpopularniejsze elementy stylu marynistycznego. Dekoracje wakacyjne pozwolą poczuć klimat nadmorskiego kurortu, nawet jeśli do urlopu jeszcze daleko.
Obowiązkowymi elementami są poduszki i lampy marynistyczne. Poszewki najczęściej mają wzór biało-granatowych pasków lub motywów z kotwicami. Dopełnieniem całości będzie oprawa wyglądem przypominająca latarnię lub kaganek umieszczany w kajucie statku – latarenkę możesz kupić na targu staroci i samodzielnie odnowić – na przykład pomalować na biało. Takie oświetlenie wprowadza do mieszkania delikatne, klimatyczne światło. Jeżeli jednak jesteś zwolennikiem bardziej eleganckiego stylu, postaw na klasyczną lampę w białym kolorze.
Obrusy i bieżniki do salonu
Latem nie można także zapomnieć o lekkich, jasnych nakryciach stołu. Sielski klimat wprowadzą szczególnie lniane obrusy plamoodporne i te wykonane z tkanin naturalnych. Wybierając obrusy do salonu, zwróć uwagę, by nie pochłaniały plam – w przypadku zabrudzenia wystarczy przetrzeć zachlapanie mokrą ściereczką i delikatnie zaprać. Miłośnicy dekoracji stołów doskonale wiedzą, że dobre żelazko jest w tym przypadku nieocenionym pomocnikiem. Jednak prasowanie takich tkanin jak obrusy, narzuty czy zasłony może sprawiać trudności. Jak się z tym uporać? Cały sekret tkwi w tym, by tkanina nie była sucha, lecz delikatnie wilgotna. Ten efekt możesz uzyskać, jeśli:
- zwilżysz prasowany materiał wilgotną ściereczką,
- rozpoczniesz prasowanie, zanim tkanina całkowicie wyschnie,
- użyjesz żelazka z mocnym wyrzutem pary – jak na przykład kompaktowy generator pary lub stacja pary marki Bosch.
Rolety, żaluzje, okiennice – skuteczne sposoby na upały
Gdy nadejdą cieplejsze miesiące, z pewnością będę korzystać z udogodnienia, które umieściłam już w planie nowego mieszkania. Dobrym przykładem są shuttersy, czyli wewnętrzne okiennice, które dopełnią atmosfery gorącego południa i pozwolą na zachowanie przyjemnej temperatury w salonie.
Bukiet polnych kwiatów w salonie
Planujesz letnią odsłonę domu? Zdecyduj się na bukiety kwiatowe – najlepiej polskie, polne, prosto z łona natury. Spacer po łące w poszukiwaniu dekoracyjnych egzemplarzy to kolejna okazja do letniego relaksu. Gdy kwiatów mamy pod dostatkiem, koniecznie korzystajmy z tego, co daje nam przyroda. Pamiętaj, że letnie kompozycje kwiatowe kochają improwizację – zbierz różne gatunki roślin i utwórz z nich swobodną, nieco „niedbałą” wiązankę. Pamiętaj, że rośliny łąkowe to nie tylko kwiaty polne. Z powodzeniem możesz stworzyć piękny bukiet także z ziół, zielonych gałązek oraz wykorzystać trawy ozdobne. Taka kompozycja na pewno będzie cieszyć oczy i wniesie do pomieszczenia zapach letniej łąki.
Bukiet kwiatów polnych to także doskonały pomysł na prezent. Odwiedzasz znajomych? Pójdź do nich okrężną drogą, gdzie rosną kwiaty polne i łąkowe – zrobisz sobie spacer, a przyjaciołom wręczysz piękny, własnoręcznie przygotowany prezent.
Jesienne dekoracje i ozdoby do domu
Kolory jesieni to przede wszystkim żółty, brązowy, pomarańczowy i bordowy. Jak kreatywnie wykorzystać je w mieszkaniu, by stworzyć przytulne wnętrze, idealne na chłodne, jesienne wieczory? Możliwości jest naprawdę wiele! Ozdoby jesienne to na przykład kolorowe poszewki na poduszki czy ciepły koc w odcieniach brązu, które ocieplą wnętrze. Dary natury o tej porze roku można wykorzystać, by stworzyć stroiki jesienne. Jak to zrobić? Przede wszystkim rozglądaj się podczas spacerów: kolorowe liście, kasztany, żołędzie są tym, czego potrzebujesz. W wiklinowym koszyku umieść kiście jarzębiny, liście i kasztany. Możesz także spryskać jabłka złotym sprayem – będą świetnie rozjaśniać kompozycję. Taki kosz to jeden ze sposobów na jesienne dekoracje okna. Połóż go na parapecie, a będzie zachwycał zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Jeśli chcesz stworzyć ciekawe dekoracje jesienne przed domem, wykorzystaj do tego wrzosy. Pięknie prezentują się w białych skrzynkach lub brązowych koszach.
Jesienią pamiętaj także o Halloween – to świetna okazja nie tylko do ciekawych wypieków. Możesz stworzyć fantastyczne dekoracje z dyni, zarówno w środku, jak i na zewnątrz domu. Najpopularniejsza dekoracja na Halloween to oczywiście dynia z wydrążonymi otworami na oczy i usta – wewnątrz należy umieścić zapaloną świecę. Nie ograniczaj się jednak tylko do tego wzoru. Wspólnie z domownikami, a szczególnie dziećmi, możecie popuścić wodze fantazji i razem stworzyć niesamowite dzieła.
Jak zrobić świecznik ze słoika? Pomysł na ciepłe światło w salonie
Gdy słońce zachodzi zbyt wcześnie, swoje mieszkanie możesz doświetlić świecami, a nawet zrobić z nich jesienną ozdobę.
[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Popularnym, nastrojowym dodatkiem jest lampion ze słoika. Wystarczy, że umieścisz świecę w środku naczynia, które z zewnątrz możesz dowolnie udekorować – okleić zebranymi w parku, kolorowymi liśćmi klonu lub obwiązać jutowym sznurkiem. Możesz w tym celu wykorzystać także gotowe, ozdobne słoiki, dzięki którym Twój świecznik DIY będzie prezentował się naprawdę efektownie."]
Takie jesienne lampiony ustaw na parapetach, półkach czy stolikach – oświetlą dom delikatnym światłem. Możesz umieścić w nim świecę zapachową, a wtedy mieszkanie wypełni się przyjemnym zapachem, z kolei świecznik ze słoika spełni dodatkową funkcję.
Suszone kwiaty i zioła – bukiety, stroiki, aranżacje
Obowiązkowym elementem jesiennych ozdób są także różnego rodzaju susze, do których możesz wykorzystać kwiaty, liście lub zioła. Takie bukiety będą pięknie prezentować się zarówno w wazonie, jak i swobodnie zwisające na wstążce. Jak zasuszyć kwiaty? Zbierz rośliny do suszenia i stwórz z nich wiązankę, przewiązując je sznurkiem. Następnie przywieś do góry łodygami w miejscu, do którego nie dociera wilgoć, i pozostaw na kilka tygodni. Jeżeli zastanawiasz się, jak zasuszyć róże lub jak wygląda suszenie hortensji spieszę z odpowiedzią – dokładnie tak samo. Pamiętaj, by kwiaty na suche bukiety układać w kompozycje jeszcze przed suszeniem – później mogą się zwyczajnie pokruszyć.
Dekoracje zimowe DIY – jak je wykonać?
Boże Narodzenie to doskonała okazja do tego, żeby stworzyć w mieszkaniu świąteczny klimat. Dekoracje bożonarodzeniowe to jedne z moich ulubionych! Ponieważ uwielbiam także amerykańskie święta, stawiam na ozdoby i dekoracje świąteczne właśnie w tym stylu. Stroiki świąteczne wykonuję z żywych roślin i ozdabiam dodatkami w świątecznych kolorach – zimowe dekoracje nie mogą być smutne!
Wygląd wszystkich pomieszczeń zmieniam przede wszystkim za pomocą tekstyliów: miękkich poduszek, ciepłego dywanu i puchatych koców (obowiązkowo w kratę; w ostatnich sezonach modne są też te zakończone frędzelkami).
W okolicach grudnia w domach zaczynają królować: zieleń i rozgrzewająca wnętrze czerwień. Warto uzupełnić te barwy równie eleganckimi, ale bardziej świetlistymi kolorami – srebrem, złotem lub miedzią.
Świąteczne dekoracje i ozdoby choinkowe
Nieodłączną częścią zimowych dekoracji są zwykle duże i małe choinki porozstawiane w różnych częściach domu. Wzorem Amerykanów, celebrujących święta z rozmachem, wykonuję samodzielnie wianki bożonarodzeniowe, których bazą jest zawsze duża ilość igliwia. Zimą pozwalamy, żeby dodatki wyszły „na zewnątrz”. Zawieś wieniec świąteczny na drzwiach wejściowych, żeby witał gości, a na schodach poustawiaj nastrojowe lampiony – całość zbuduje spójny klimat rodzinnych świąt.
Stroiki bożonarodzeniowe to nie tylko wianek na drzwi, lecz także dekoracje na choinkę, do których należą ręcznie malowane bombki, łańcuchy, pierniki czy suszone pomarańcze – możesz wykonać te ozdoby świąteczne wspólnie z domownikami, a Wasza choinka nabierze magicznego charakteru. Z kolei stroiki świąteczne na stół przygotujesz z igliwia, wstążek i nastrojowych świec – jako ozdobę dodaj małe bombki choinkowe. Stroiki na Boże Narodzenie możesz ozdobić zebranymi jesienią szyszkami i suszonymi kwiatami, a także zrobić girlandę świąteczną, czyli bardzo gruby, zdobny łańcuch, umieszczany wzdłuż balustrady schodów lub nad kominkiem.
Wiosenne dekoracje domu
Wiosna kojarzona jest z delikatnością i nieśmiałym budzeniem się przyrody do życia. Takie również powinno być Twoje wnętrze o tej porze roku – nie może w nim zatem zabraknąć barw w pastelowych odcieniach. Dekoracje wiosenne ocieplą wnętrze i nadadzą mu przytulności – pudrowe róże, błękity i delikatna zieleń sprawdzą się idealnie.
Na jasnym tle możesz mocniej zaakcentować jeden kolor – żółty, zielony lub fiolet. To właśnie one najbardziej przywodzą na myśl wiosenne krokusy. Ozdoby wiosenne w tych kolorach wprowadzą do pomieszczenia pozytywną energię, a Ciebie pobudzą do działania.
Wiosną królują także dekoracje świąteczne – wielkanocne króliczki, kurczaczki i jajeczka. Co zrobić, by uniknąć „oklepanych”, powtarzanych co roku motywów? Postaw na wykonane samodzielnie stroiki wielkanocne – nie może zabraknąć w nich żonkili i bukszpanu. Mogą przybrać formę „gniazdek”, czyli okrągłego podłoża wykonanego z sianka i gałązek, w którym wedle uznania możesz umieścić kwiaty, bazie czy własnoręcznie wykonane wydmuszki. Niezwykle efektowne są wianki wielkanocne. Chociaż formą zbliżone do tych bożonarodzeniowych, do ich przygotowania – zamiast igliwia – wykorzystaj bukszpan i świeże kwiaty. Możesz zawiesić je na drzwiach wejściowych lub ścianie w salonie. Samodzielnie wykonane ozdoby wielkanocne sprawią, że święta będą miały wyjątkowy klimat – szczególnie, gdy w przygotowanie dekoracji zaangażujesz całą rodzinę.
Mieszkanie po zimie możesz ożywić także kolorowymi doniczkami na domowe rośliny. Jeśli będą różniły się barwami i rozmiarami, dodatkowo urozmaicą przestrzeń. Możesz pomalować je samodzielnie, a także – jeśli potrafisz – zrobić dziergane „ubranka” na doniczki. Wiosną postaw także na kwiatowe motywy. Mogą to być na przykład ochraniacze na krzesła czy florystyczne podkładki na stół. Pamiętaj – wiosną zieleni nigdy dość!
Grafiki na ścianę – szybka i łatwa zmiana wystroju wnętrza
Sprawdzoną metodą na szybką metamorfozę mieszkania są grafiki tematyczne. Każda z nich może opowiadać inną historię, ale w większej grupie – zawieszonej na ścianach albo poustawianej na podłodze i meblach – unowocześnią, ożywią lub dodadzą retropierwiastka danemu wnętrzu. Mówię zdecydowane „tak” rozbudowanym kolekcjom.
Obrazy dekoracyjne mogą występować w wielu wariantach: na przykład plakaty na ścianę mogą na niej zawisnąć w formie „surowej” lub jako plakaty w ramie – bardziej eleganckie, czasami łudząco przypominające klasyczne obrazy do salonu. Jeśli jesteś zwolennikiem większych form, możesz zdecydować się na obraz tryptyk, składający się trzech oddzielnych części, które tworzą całość kompozycji.
Popularnym powrotem do mody sprzed kilku dekad jest fototapeta na ścianę – z tą różnicą, że dziś mamy do wyboru całą gamę wzorów i kolorów, dzięki którym możesz zamienić swój pokój na przykład w dziką dżunglę. Jeśli lubisz być w ciągłym ruchu, z pewnością przypadną Ci do gustu obrazy 3D na ścianę – będą się zmieniać z każdym Twoim poruszeniem.
Nadal modne są dodatki typograficzne, z mądrym przesłaniem lub codzienną dawką motywacji dla domowników. Jednak, jeżeli chodzi o grafiki, moim absolutnym must have są te, które połączono wspólnym motywem. Postaw na atrakcyjny wizualnie miszmasz i zestaw plakaty ze zdjęciami. W ten sposób zyskasz wyjątkowe miejsce w domu, mieszczące rodzinne pamiątki.
Czym możesz kierować się przy wyborze grafik? Ciekawym tropem będzie zmienianie zawartości ramek wraz z porami roku. Wiosna może być czasem, kiedy na ścianie „zakwitną” grafiki botaniczne, ukazujące piękno roślin. Lato kojarzy się z owocami i mocnymi, nasyconymi kolorami oraz określonymi wzorami (np. różowymi flamingami) – daj temu wyraz i w swoim wnętrzu. Jesień przywitasz ozdobami z rudymi akcentami i nieco przygaszoną paletą pozostałych barw. Zima sprawi, że Twoje mieszkanie zatonie w czerwieni lub wręcz przeciwnie – pokryje się oszczędnymi kolorystycznie grafikami w duchu minimalizmu. Pamiętaj, że dodatki naprawdę mogą wszystko zmienić!
Nie bój się eksperymentować z kolorami, teksturami i formami dodatków. Nawet jeśli nie jesteś przekonany w kwestii połączenia barw czy wielkości ozdoby – spróbuj! W wielu przypadkach możesz być pozytywnie zaskoczony własną kreatywnością, a stąd już prosta droga do samodzielnej aranżacji mieszkania – nie tylko co kwartał.