Jak przystroić dom na Wielkanoc?
- O historii Wielkanocy słów kilka
- Jak wybrać wielkanocne dekoracje domu?
- Wielkanocny wystrój domu – najciekawsze trendy
Wielkanocne dekoracje domu są wyrazem oczekiwania na Święta i ich celebracji, ale też sposobem na przywitanie wiosny. Ociepl Twoje wnętrza radosnymi i naturalnymi ozdobami, m.in. z motywami budzącej się do życia przyrody. Jakie ozdoby wybrać, by nadać wnętrzom radosnej, wiosennej atmosfery?
O historii Wielkanocy słów kilka
Choć Wielkanoc to najważniejsze chrześcijańskie święto, wiele związanych z nim tradycji wywodzi się z kultury ludowej i czasów przedchrześcijańskich.
Najważniejszymi symbolami kojarzącymi się z wielkanocną dekoracją domu są pisanki. Zwyczaj malowania jajek znany był już w tradycjach przedchrześcijańskich — ich zdobieniem zajmowali się starożytni Egipcjanie, Chińczycy, Rzymianie i Persowie. Natomiast najstarsze polskie pisanki pochodzą z okresu od X do XIII wieku.
Jednak malowanie jajek to tylko jeden z wielu zwyczajów wielkanocnych znanych od pokoleń. Już nasze prababki przywiązywały również wielką wagę do dekoracji świątecznego stołu, ozdabiając go wykrochmalonym białym obrusem oraz kompozycjami z bukszpanu i bazi.
Jak wybrać wielkanocne dekoracje domu?
Czy wiesz, że data Wielkanocy jest ruchoma i przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca (między 22 marca a 25 kwietnia)? Jest to istotne również dla osób, które planują wielkanocne dekoracje domu.
W marcowych aranżacjach przeważać będą ozdoby wykonane z drewna, papieru oraz sztuczne kwiaty. W kwietniu natomiast znajdziesz już wiele pięknych roślin w swoim ogrodzie: hiacynty, pierwiosnki, tulipany, bratki, a pod koniec miesiąca nawet kwiaty magnolii. Mogą być one podstawą wielkanocnej dekoracji stołu, drzwi wejściowych oraz salonu.
Wskazówka: Zastanawiasz się, czy w marcu będziesz mógł udekorować swój dom baziami? Mamy dobrą wiadomość. Kotki pojawiają się czasem nawet już pod koniec lutego. Znajdziesz je w miejscach, gdzie gleba jest wilgotna m.in. blisko jezior i rzek.
Jeśli masz dzieci, z pewnością w Twoich dekoracjach przeważać będą króliczki, kurczaczki i kolorowe koszyczki. Pamiętaj, że te ozdoby możesz połączyć z naturalnymi elementami. Oto nasza propozycja wianka z baziami, tulipanami i wielkanocnymi zwierzątkami.
Krok 1
Przygotuj biały okrąg wiklinowy, który będzie podstawową Twojej wielkanocnej dekoracji domu. Możesz go kupić m.in. w internetowych portalach aukcyjnych.
Krok 2
Zorganizuj żółte tulipany oraz bazie kotki (naturalne lub sztuczne) i wpleć je w wianek lub przyklej za pomocą kleju na gorąco (sztuczne elementy).
Krok 3
Zrób razem z dzieckiem wielkanocne zwierzaki z filcu, np. kurczaczki lub zajączki. Gotowe elementy przytwierdź do wianka np. klejem na gorąco.
Lista potrzebnych rzeczy do wykonania tej ozdoby: arkusze kolorowego filcu, wata do wypełnienia, nitka z igłą (do zszycia korpusów), oczka z taśmą dwustronną, klej introligatorski (do przyklejenia: nóg, dzioba, uszu etc.), nożyczki.
Czytaj również: Wiosenne dekoracje, wiosenne porządki – wiosna w domu
Wielkanocny wystrój domu – najciekawsze trendy
Jak powinny wyglądać dekoracje wielkanocne domu, by wpisywały się w najmodniejsze trendy? Przypominamy, że od kilku już sezonów projektanci wnętrz stawiają na naturalne dodatki: drewniane, ceramiczne, roślinne. Dom na Wielkanoc i w okresie wiosennym powinien być więc ozdobiony kwiatami i roślinami. Wśród najpopularniejsze w tym okresie są tulipany, żonkile, hiacynty, stokrotki, hortensje i szafirki. Rośliny świetnie sprawdzą się w niskich wielkanocnych stroikach ozdobionych drewnianymi elementami. Oryginalnie prezentować się będą również kompozycje z rzeżuchą w roli głównej.
Wiosna wystrzela feerią barw, dlatego nie można pominąć ich znaczenia w wielkanocnych dekoracjach domu. Wśród najpopularniejszych kolorów projektanci wymieniają stonowane żółcie i zielenie, ale też pastele: błękity, róż (pudrowy i bielony) oraz fiolety. W aranżacjach glamour sprawdzą się natomiast dodatki w szlachetnych kolorach np. duża figura srebrnego lub czarnego zająca.
Stroiki wielkanocne do domu
Zastanawiasz się, jak udekorować dom na Wielkanoc i od czego zacząć? Dobrym pomysłem jest wykonanie świątecznego stroika w różnych formach. Na stole sprawdzą się:
- Stroik stojący w ozdobnym wazonie, czyli gałązki drzew owocowych, wierzby lub forsycji udekorowane kolorowymi wstążkami, jajkami i piórkami.
- Dekoracja wielkanocna w szkle. Aby ją wykonać, będziesz potrzebował: keramzytu, sadzonki szafirków oraz dodatków w formie: żwirku, mchu, gałązek i ozdobnych kurczaczków lub jajek.
- Oryginalna kompozycja z rzeżuchy. Tę roślinkę możesz wysiać w ozdobnej doniczce lub innym naczyniu z niewielkim wgłębieniem, a następnie ozdobić. To nie tylko piękna, ale też praktyczna dekoracja na Wielkanoc: rzeżuchę możesz bowiem ścinać nożyczkami i dodawać do kanapek, zielonych koktajli oraz sałatek.
Wskazówka: Rzeżuchę najlepiej wysiać w okolicach Niedzieli Palmowej. Namoczone ziarenka połóż na mokrej wacie lub ligninie. Pamiętaj o spryskiwaniu ich dwa razy dziennie, a kiedy pojawią się siewki – o delikatnym podlewaniu.
Drzwi udekoruj stroikami w formie wianków wykonanych na bazie wiklinowej obręczy. Na ścianę w salonie przygotuj natomiast oryginalną wiszącą dekorację. Do jej stworzenia będziesz potrzebować długiej gałęzi brzozowej i jutowych sznurków. Umocuj na nich dowolne świąteczne dekoracje w postaci ozdobnych jajek, bielonych serduszek, bazi.
Jeśli jesteś osobą zabieganą, a jednocześnie marzysz o świątecznym klimacie w swoich czterech ścianach, mamy dla Ciebie propozycję na błyskawiczną wielkanocną dekorację domu. Ustaw na stole, parapetach i przy drzwiach wejściowych roślinki, które kojarzą się z wiosną i świętami. Postaw na bukszpan, narcyzy, żonkile i hiacynty.
Pisanki w różnych wersjach
Wśród wielkanocnych dekoracji domu i stołu nie może zabraknąć różnorodnych pisanek. Oto 4 oryginalne sposoby na ozdobienie jajek, z którymi poradzi sobie każdy. Nie musisz mieć manualnych zdolności!
1. Miękko i kolorowo
Przebij dwie dziurki: jedną na spodzie, drugą na wierzchołku jajka i przy użyciu słomki wydmuchaj zawartość. Tak przygotowaną wydmuszkę wymyj i osusz. Następnie aplikuj klej introligatorski warstwami i różnymi kolorami muliny starannie otocz całe jajko.
2. Elegancko i ekologicznie
Wyczyść jajka z białymi skorupkami, a następnie na środku zaaplikuj klej introligatorski i przyklej w tym miejscu ozdobny pasek tkaniny o szerokości około 10 mm. Możesz zastosować skrawki materiałów, np. starych firan lub obrusów.
3. Z natury piękne
Jajka o białych skorupkach możesz zabarwić za pomocą naturalnych produktów: kurkumy, łupin cebuli, czerwonej kapusty, soku z buraków. Ugotowane włóż wraz z wybranym barwnikiem do gorącej wody i poczekaj, aż roztwór ostygnie. Z tak przygotowanej bazy możesz też stworzyć ozdobne drapanki lub kraszanki.
4. Raz, dwa trzy i gotowe
To pomysł na ozdobienie ugotowanych już jajek. Wystarczy, że naniesiesz na nie termokurczliwe koszulki z wielkanocnymi motywami, a następnie zanurzysz na 3 sekundy we wrzątku.
Choć w artykule przedstawiliśmy sporo pomysłów na wielkanocne dekoracje domu, to część z nich pasuje do wiosennej metamorfozy, która pozostanie z Tobą na dłużej. W takim wypadku przydadzą Ci się też tekstylia w kwiatowe wzory m.in. poszewki na poduchy do salonu, zasłony czy lekkie koce.