Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak odnowić drewniane schody?

Jak odnowić drewniane schody?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Choć schody drewniane to bardzo wytrzymały element wyposażenia domu, który jednak naturalnie po kilku latach intensywnego użytkowania, wymaga odnowienia. Kiedy nadchodzi ten moment? Rozważ tę kwestię, gdy zauważysz większe rysy, pęknięcia i usłyszysz trzeszczenie stopni. Renowacja schodów drewnianych podniesie nie tylko estetykę wnętrza, ale też bezpieczeństwo ich użytkowania. Przeczytaj, jak odnowić schody drewniane bez pomocy profesjonalisty. Z naszymi wskazówkami na pewno sobie poradzisz!

Dlaczego schody wymagają renowacji?

Schody to jeden z najważniejszych elementów w Twoim domu, a co za tym idzie najbardziej eksploatowanych. Aby były bezpieczne i estetyczne, pamiętaj o regularnej pielęgnacji: 

  • odkurzaniu stopni,
  • myciu wilgotną ściereczką z odpowiednim preparatem,
  • przecieraniu ich do sucha.

W następnej kolejności ważna jest renowacja schodów drewnianych, którą wykonuje się najczęściej po kilku lub kilkunastu latach intensywnego użytkowania. Odrestaurować należy zarówno schody w całości wykonane z drewna, jak i te, które są nim tylko obite.

Renowacja schodów drewnianych – jak się do niej przygotować?

Renowacja schodów - infografika

Wszystko ma swój czas! To ważna zasada nie tylko w życiu, ale też podczas renowacji schodów drewnianych. Najlepiej wykonaj ją wiosną lub jesienią, kiedy temperatura nie przekracza 20°C. Zadbaj też o dobrą wentylację pomieszczenia.

Przeczytaj też: Renowacja i cyklinowanie podłogi drewnianej

Kolejny krok przygotowań to weryfikacja, czyli określenie stanu schodów – sprawdź wszelkie szpary, ubytki, nieszczelności. Następnie dokręć wszystkie gwoździe lub wkręty oraz odkurz i wyczyść schody.

Teraz czeka Cię „papierkowa robota”, czyli określenie zakresu prac i sposobu renowacji schodów.

O różnych metodach odnawiana schodów np. lakierem, olejem lub farbą przeczytasz w dalszej części artykułu.

Ostatni krok przed pracami, to zakup niezbędnych akcesoriów. Oto przykładowa lista:

  • kit do szpar,
  • kliny drewniane,
  • papier ścierny o różnorodnej granulacji,
  • odpowiedni impregnat.

Jak odnowić schody pomalowane lakierem?

Renowację tego typu schodów drewnianych zaczynamy od usunięcia starych powłok. W przypadku lakieru najlepiej użyć opalarki. Jak działa to narzędzie? Emituje gorące powietrze, pod którego wpływem lakier się marszczy i mięknie, dzięki czemu z łatwością usuniesz go za pomocą szpachelki.

Wskazówka: W przypadku stosowania opalarki, pamiętaj o odzieży ochronnej, rękawicach i ostrożnym korzystaniu z tego sprzętu, by się nie poparzyć. 

Tak przygotowane schody przeszlifuj papierem ściernym o średniej gradacji (na pierwszym etapie) oraz o niskiej gradacji (na sam koniec tego procesu).

Czas na lakierowanie schodów. Oczyść je z pyłu, pokryj pierwszą warstwą preparatu. Eksperci rekomendują, by na stopnie schodów położyć 3 warstwy lakier. Pozostałe elementy (barierki, szczebelki) wystarczy pomalować 2 razy.

Jak odnowić schody drewniane, pomalowane farbą olejną?

Renowacja schodów drewnianych, które pokryte są farbą olejną, może przebiegać na dwa sposoby. Odnowić takie stopnie możesz z pomocą metody mechanicznej lub chemicznej.

Metoda mechaniczna obejmuje tzw. cyklinowanie, czyli zastosowanie narzędzia stolarskiego zwanego cykliną. Dzięki niemu zeskrobiesz stare powłoki, wykonując ruchy góra-dół.

Wskazówka: Usuwanie starych powłok za pomocą cykliny to uniwersalny sposób, który sprawdzi się w przypadku mebli litych, fornirowanych (zarówno twardych, jak i miękkich).

Jak odnowić schody bez cyklinowania? Tutaj z pomocą przychodzi opalarka, której działanie wyjaśnialiśmy w poprzednim akapicie.

Uwaga: Usuwania starych powłok za pomocą opalarki nie stosuje się do mebli fornirowanych.

Odnawiając stare schody, możesz też zastosować metodę chemiczną, czyli usunąć stare powłoki za pomocą odpowiedniego preparatu (żelu, sprayu lub płynu). Zaaplikuj wybrany środek na całe drewno (zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na opakowaniu) i pozostaw do wyschnięcia. Pod wpływem preparatu farba zaczynie się odrywać od schodów. Usuniesz ją za pomocą szpachelki oraz drucianej szczotki. W kolejnym kroku umyj schody letnią wodą i wytrzyj do sucha.

Wskazówka: Nie stosuj metody chemicznej do miękkich gatunków drewna, takich jak sosna lub świerk.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz metodę mechaniczną, czy chemiczną, po usunięciu starych powłok, postępuj według poniższych wskazówek:

  1. Użyj drobnoziarnistego papieru ściernego do przeszlifowania powierzchni schodów.
  2. Wygładzoną powierzchnię oczyść i odtłuść.
  3. Uzupełnij ubytki.
  4. Pomaluj schody farbą olejną i zostaw do wyschnięcia.

Jak odnowić stare schody pokryte olejem?

Jeśli Twoje schody pokryte są olejem, do usunięcia starych powłok użyj papieru ściernego o niskiej granulacji. Po przeszlifowaniu stopni i pozostałych elementów postępuj według ogólnych wskazówek dotyczących renowacji schodów drewnianych.

Pamiętaj, że to jaką metodę mechaniczną do obróbki wybierzesz, powinno zależeć od rodzaju drewna, o czym wspominaliśmy w poprzednich akapitach – np. do usuwania powłok z drewna fornirowanego nie możesz stosować opalarki.

Przeczytaj także o wykorzystaniu lameli na schodach

Farby do schodów drewnianych – czym zabezpieczyć?

Wiesz już, jak technicznie odnowić schody drewniane, ale pozostaje pytanie: który produkt wybrać do ich odmalowania? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów preparatów, które możesz zastosować np. w zależności od rodzaju drewna i efektu, który chcesz uzyskać. Poniżej przedstawiamy wady i zalety możliwych rozwiązań.

  • Farba do malowania schodów drewnianych

To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz pomalować schody na biało. Wadą tego rozwiązania jest zakrycie słojów drewna, ponieważ konieczne jest nałożenie kilku warstw farby. W przypadku schodów nie wybieraj farb matowych. Postaw na wersję w połysku, która ma większą odporność na ścieranie.

  • Lakierobejca na schody

Lakierobejca to preparat, który zarówno barwi powierzchnię, jak i zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Zaletą tego preparatu jest więc to, że działa jak lakier i bejca w jednym.

  • Bejca

Używając bejcy, możesz zmienić naturalny kolor drewna w taki sposób, że usłojenie będzie nadal widoczne. Pamiętaj jednak, że drewno różnie przyjmuje ten preparat, więc kolor może się nieco różnić od tego, który chcesz uzyskać. Dodatkowo po zastosowaniu bejcy, konieczne jest pokrycie schodów lakierem, by zapewnić im właściwe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

  • Lakier

Bardzo dobrze zabezpiecza schody i jest jednym z najchętniej stosowanych preparatów. Minusy? Na schodach lakierowanych bardzo widoczne są wszelkie ryski i wgniecenia.

  • Olej

Ogromną zaletą jest to, że jeśli drewno uszkodzi się miejscowo, można je odnowić bez konieczności renowacji całych schodów. Należy jednak pamiętać, że schody drewniane olejowane wymagają systematycznej konserwacji raz do roku.

  • Wosk

Jest prosty w aplikacji i stosunkowo niedrogi, a dodatkowo pozwala wydobyć prawdziwe piękno drewna. Wadą jest fakt, że w przeciwieństwie do lakieru, nie tworzy na powierzchni warstwy zabezpieczającej. Sprawdzi się więc w przypadku schodów drewnianych, które są mniej eksploatowane.

Jesteśmy przekonani, że po lekturze tego artykułu hasło „renowacja schodów drewnianych” nie będzie brzmiało, jak zadanie tylko dla doświadczonych profesjonalistów. Grunt to odpowiednio zaplanować pracę, dobrać właściwe preparaty i działać według planu.