Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju?

Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju?

Wiedza na temat tego, jak obliczyć m² pokoju jest ważna nie tylko podczas remontu mieszkania. Przeczytaj, w jakich jeszcze sytuacjach się przyda i zobacz, jak obliczyć metraż pokoju lub powierzchnię ściany.

Czym są m²?

Na początek mały powrót do szkolnej ławy, czyli trochę matematycznych definicji.

Metr kwadratowy to jednostka miary powierzchni, którą stosujemy powszechnie w budownictwie, architekturze czy aranżacji wnętrz. Za jej pomocą określamy wielkość domu, mieszkania lub pokoju. Jeden metr kwadratowy to obrazowo kwadrat, który ma boki o długości 1 m, czyli w skrócie: 1 metr kwadratowy = 1 m x 1 m. Jeśli np. masz mieszkanie o powierzchni 50 m², to znaczy, że na jego powierzchni mieści się 50 takich kwadratów.

Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo zapisać skrót od wyrażenia metr kwadratowy. Są trzy sposoby:

 • skrótowo, czyli 1 m kw,
 • za pomocą cyfry 2 w górnej frakcji 1m²,
 • w niektórych tekstach można znaleźć zapis 1m², który według językoznawców nie jest do końca poprawny, ale na potrzeby opisu aranżacji wnętrz można go stosować.

Umiejętność obliczania metrów kwadratowych ściany jest potrzebna, gdy:

 • odnawiasz ściany (malujesz, tapetujesz, kładziesz boazerie), by wiedzieć, jak dużo materiału lub farby kupić.
 • zmieniasz aranżację pokoju,
 • zamawiasz elementy wyposażenia wnętrz, które są na wymiar (np. meble, firany, zasłony),
 • chcesz wynająć pokój lub apartament.

Wskazówka: Remontując mieszkanie, możesz spotkać się jeszcze z jednym określeniem: metr bieżący. Pamiętaj, że to nie jest to samo co metr kwadratowy. Metr bieżący jest jednostką, która odpowiada jednemu metrowi długości o dowolnej szerokości. Najczęściej w metrach bieżących sprzedawane są: tapety, tkaniny, wykładziny.

Przeczytaj też: Projektant wnętrz — kiedy skorzystać z jego usług?

Jak obliczyć m² pokoju?

Jak obliczyć metry kwadratowe pokoju? Jak obliczyć metraż pokoju o nieregularnym kształcie - infografika.

Znów wracamy do matematyki i sposobów obliczania powierzchni. Na początek najprostsza sytuacja, czyli kiedy dysponujesz pomieszczeniem o regularnych kształtach np. kwadratowym lub prostokątnym. Jak obliczyć powierzchnię pokoju? W takim wypadku postępuj według poniższych kroków:

 1. Precyzyjnie zmierz długość i szerokość pokoju.
 2. Zapisane wartości pomnóż przez siebie.
 3. Podsumowując: jeżeli szerokość pokoju wynosi 7 m, a długość 8 m to Twoje przykładowe pomieszczenie ma powierzchnię 56 m².

Twój salon ma nieregularny kształt (np. trójkątny lub trapezowy) i wiele różnych długości oraz szerokości? Nie wiesz, jak obliczyć jego powierzchnię w m²? Najlepiej zastosuj metodę obliczania po podłodze. Oto jak obliczyć metraż pokoju o nieregularnym kształcie:

 1. Podziel tę powierzchnię na mniejsze figury: prostokąty, kwadraty, trójkąty.
 2. Następnie oblicz m² każdego z tych fragmentów (pole powierzchni trójkąta to ½ podstawy x wysokość).
 3. Na koniec zsumuj otrzymane wartości.

Jak obliczyć metry kwadratowe ściany?

Umiejętność obliczania powierzchni ścian do malowania przyda Ci się, kiedy będziesz chciał obliczyć koszty materiałów (w przypadku samodzielnego remontu), ale także, by oszacować, ile zapłacisz za usługę wykonaną przez fachowca. 

Wskazówka: Na opakowaniach z farbą lub zaprawą tynkarską znajduje się informacja, na ile metrów kwadratowych wystarczy dany produkt. Pamiętaj jednak – by uniknąć niespodzianek – zawsze dolicz około 20% więcej.

Wróćmy jednak do sedna tematu jak obliczyć powierzchnię ściany? Na początek zmierz jej wysokość i długość, a następnie te wartości pomnóż przez siebie. By wiedzieć, ile potrzebujesz farby na cały pokój, dodaj wszystkie pomiary ścian oraz sufitu (jeśli ten element również planujesz pomalować).

Wskazówka: Malujesz całe mieszkanie? Aby ułatwić sobie pracę, przygotuj plik, w którym zapiszesz kolory, na jakie chcesz pomalować odpowiednie pokoje. Następnie przyporządkuj do nich wyliczone metry kwadratowe. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile puszek danej farby zakupić, by remont zakończył się sukcesem.

Jeśli ściana jest nieregularna, wówczas podziel ją na mniejsze figury, oblicz ich pole powierzchni i wszystkie wartości zsumuj.

Zainspiruj się: Trendy aranżacji ścian w salonie

Jak obliczyć powierzchnię pokoju? Przydatne akcesoria

Jeśli musisz bardzo precyzyjnie obliczyć metry kwadratowe danego pokoju lub wyznaczyć na ścianie poziomy i piony, skorzystaj z akcesoriów pomiarowych wykorzystujących laser. Przykłady:

Dalmierz laserowy, za którego pomocą wyliczysz powierzchnię w m² oraz kubaturę danego pomieszczenia. Uwaga! Ten sprzęt z reguły ma możliwość obliczania powierzchni, ale tylko dla kształtów kwadratowych i prostokątnych.

Laser krzyżowy emituje wiązkę laserową, która wyznacza punkt lub dwie linie (w poziomie i w pionie). Dzięki temu możesz równo: ułożyć płytki, zawiesić półki lub obrazy oraz przykleić tapety.

Wskazówka: Czasem tego typu sprzęty potrzebują kalibracji (zwłaszcza gdy doszło do ich uszkodzenia mechanicznego), czyli sprawdzenia i regulacji, by pomiary były jak najbardziej precyzyjne.

Akcesoriami ułatwiającymi obliczanie metrów kwadratowych danego pomieszczenia są też wszelkiego rodzaju kalkulatory np. kalkulator powierzchni ścian. Z większości z nich możesz korzystać bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Narzędzia te z reguły mają bardzo intuicyjnie działanie i pokazują wyniki w ciągu kilku sekund.

 

Data publikacji: 2022-08-17