Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak urządzić kącik dziecka w salonie?

Jak urządzić kącik dziecka w salonie?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Już wkrótce w Twoim domu pojawi się dziecko, a mieszkanie jest zbyt małe, aby przeznaczyć dla malucha osobny pokój? A może masz już dość wiecznie rozrzuconych po całym salonie zabawek, które każdego wieczora odnosisz do pokoju pociechy? W obu wypadkach rozwiązaniem jest organizacja w pokoju dziennym odrębnego kącika dla dziecka – do przechowywania jego rzeczy i zabawy. Przeczytaj, jak zrobić to z głową!

Czy dzieci lubią bawić się w salonie?

Nie bez powodu salon bywa nazywany sercem domu. To właśnie w tym pomieszczeniu najczęściej gromadzą się wszyscy domownicy, aby spędzić ze sobą trochę wolnego czasu. Dzieci również chcą być częścią rodzinnego życia i brać udział we wszystkich wspólnych aktywnościach.

Maluchy naturalnie chcą być niedaleko rodziców i innych bliskich osób, dlatego pomysł na urządzenie kącika dla dziecka w salonie to strzał w dziesiątkę. Dzięki temu niemowlak zawsze będzie mógł być blisko mamy – nawet jeśli akurat zajmuje się ona czymś innym. Z kolei nieco starsze dziecko zyska poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że każde jego działanie jest zauważane. W końcu wszystkie dociekliwe pytania „A dlaczego?”, wyjątkowo udana konstrukcja z klocków czy świetny rysunek zasługują na docenienie, prawda?

Dlaczego warto wydzielić kącik dla dziecka w salonie?

Jak urządzić kącik dziecka w salonie 1

Czas po narodzeniu dziecka zwykle jest bardzo wymagający: świeżo upieczone mamy mają potrzebę nieustannego doglądania niemowlęcia, także kiedy wykonują pozostałe obowiązki. Kącik dla noworodka w salonie to świetne rozwiązanie w tym szczególnym okresie. Kiedy maluch znajduje się w niewielkiej odległości, można na niego „rzucać okiem” – rodzice są więc spokojniejsi i mogą poświęcić część swojej uwagi na domowe czynności. A co ze starszakami? W ich przypadku kącik zabaw w salonie pozwala zaoszczędzić czas i nerwy poświęcone na codzienne prośby, by uprzątnęły zabawki.

Kącik dla niemowlaka w salonie

W momencie, w którym salon pełni funkcję jedynej dostępnej przestrzeni dla niemowlęcia, warto wyposażyć go w kilka niezbędnych przedmiotów. Co musisz uwzględnić, planując kącik dla noworodka w salonie?

  • miejsce do spania (kołyskę, łóżeczko lub kosz Mojżesza);
  • komodę do przechowywania ubranek, pościeli, kosmetyków i akcesoriów;
  • nakładany na nią przewijak;
  • zamykany kosz lub półkę na pierwsze dziecięce zabawki, m.in. kontrastowe, czarno–białe książeczki, gryzaki oraz pluszaki;
  • ewentualnie fragment podłogi wyłożony matą w formie piankowych puzzli, która pozwoli maluchowi bezpiecznie się bawić, a w późniejszym czasie także uczyć raczkowania i chodzenia.

Możesz też rozważyć wygodny fotel, jeśli jeszcze nie znajduje się wyposażeniu pokoju dziennego. Taki mebel ułatwia karmienie, śpiewanie piosenek, czytanie bajek i układanie do snu – ale przede wszystkim – służy po prostu do relaksu, którego będziesz jako rodzic potrzebować.

Na co jeszcze musisz zwrócić uwagę, urządzając kącik dla niemowlaka w salonie? Na pewno warto zorganizować go w miejscu, w którym dziecku nie grozi nadmierny hałas i przeciągi, czyli np. w rogu pokoju. Kącik dla noworodka w salonie musi być też dobrze widoczny z „centrum dowodzenia” rodzica np. z kanapy czy krzesła przy stole. Nie zapominaj też o spójności całej aranżacji pokoju dziennego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dominujące w pomieszczeniu kolory i wzory „powtórzyć” na meblach i akcesoriach dla dzieci.

Kącik zabaw dla kilkuletniego dziecka

Jak urządzić kącik dziecka w salonie 2

Kącik dziecięcy w salonie powinien zmieniać się wraz z wiekiem malucha. W przypadku nieco starszych dzieci przestrzeń do zabawy warto uzupełnić o miejsca do wygodnego siedzenia, przechowywania skarbów oraz aktywności na podłodze. Pamiętaj również o zabezpieczeniu pozostałych, „dorosłych” mebli np. ostrych kantów stolika kawowego czy stołu w części jadalnianej. Warto wybierać ich zaokrąglone odpowiedniki lub kupić specjalne nakładki dbające o bezpieczeństwo dziecka, szczególnie wtedy, kiedy już samo się przemieszcza.

Sprawdzone patenty na kącik dla dziecka

Martwisz się, że salon z kącikiem dla dziecka starci swój reprezentatywny charakter? Ta przestrzeń może być zarówno praktyczna, jak i ładna. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednią kolorystykę i rozwiązania, które mądrze wydzielą dziecięcą przestrzeń.

Łatwo wyodrębnisz ją za pomocą regału, na którym zmieszczą się nie tylko zabawki (autka, lalki, klocki), ale także cała kolekcja książeczek i pudła lub kosze do przechowywania innych drobiazgów. Może być to zupełnie osobny mebel lub tylko kilka półek przeznaczonych na przedmioty, które należą do dziecka. Dzięki temu porządek gwarantowany! Zainwestuj także w skrzynie bądź pudełka na kółkach, które oprócz możliwości schowania elementów bywają też, za sprawą ciekawego designu, akcesoriami do zabawy.

Urządzając kącik dziecka w salonie, pomyśl też o zagospodarowaniu podłogi. Na szczęście możliwości jest bez liku: od ciepłego dywanu z krótkim włosiem i antypoślizgowym spodem aż po modele „tematyczne”. Dywanik naśladujący wygląd miniaturowego miasteczka, imitujący morskie głębiny z przyjaznymi stworkami bądź kolorowy las ze szczegółami do odkrycia, spodobaja się większości dzieci i zagwarantuje wiele godzin zabawy.

Ostatnim krzykiem wnętrzarskiej mody, który świetnie sprawdzi się w kąciku dla dziecka, jest również tipi, czyli wykonana z tkaniny na stelażu konstrukcja a’la indiański namiot. Stylowy dodatek w formie tipi w pokoju dziennym pozwoli maluchowi się schować, spokojnie bawić i odpoczywać, a wrażenie bałaganu odejdzie w zapomnienie. Mnóstwo wzorów i kolorów tipi dostępnych w sklepach pozwoli Ci dopasować je do już istniejącego stylu pokoju dziennego.