Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Drogeryjne odświeżacze i perfumy, oprócz ładnego aromatu, uwalniają do powietrza szkodliwe chemikalia. Najwyższa pora zastąpić je naturalnymi zapachami do domu. Zobacz, jak zrobić domowy odświeżacz powietrza, który jest zdrowy, przyjazny dla środowiska i pachnie dokładnie tak, jak lubisz.

Piękny zapach domu – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz perfumować wnętrze, pozbądź się przykrych zapachów. Naturalne odświeżacze i mgiełki nie wskórają zbyt wiele, jeśli dom jest zaniedbany. Co może być przyczyną brzydkiej woni i jak się z nią uporać?

Nieprzyjemny zapach w szafkach kuchennych, szufladach i lodówce usuniesz za pomocą domowych sposobów. Ocet doskonale odkazi i wyczyści brudne powierzchnie, a soda, cytryna lub świeżo zmielona kawa pochłoną brzydkie aromaty.

Przeczytaj: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug

W kuchni niezbędna jest sprawnie działająca wentylacja. Nad kuchenką powinien zawisnąć wydajny okap, który będzie pochłaniał brzydkie zapachy i opary z gotowania. W niedużych kuchniach świetnie sprawdzi się okap szufladowy Bosch – montowany pod szafkami. Urządzenie zajmuje mało miejsca i pozwala uzyskać efekt spójnej eleganckiej zabudowy.

Przeczytaj: Niewidoczny, niesłyszalny i doskonale skuteczny pochłaniacz kuchennych zapachów

Z Twojej szafy wydobywa się przykra woń? Prawdopodobnie panuje w niej zbyt duży ścisk, a sezonowe ubrania trafiają na półki bez wcześniejszego odświeżenia. Aby utrzymać tkaniny w dobrej kondycji, sięgnij po stację pary. To rodzaj specjalnego żelazka, które generuje parę wodną pod wysokim ciśnieniem. Urządzenie pozwala szybko odświeżyć i wygładzić tkaniny bez konieczności nieustannego prania – stacja pary Bosch z technologią HygenicSteam eliminuje aż do 99,99% bakterii!

Przeczytaj: Jak wybrać dobre żelazko do domu?

Problem niedosuszonych, pachnących wilgocią ubrań odejdzie w niepamięć dzięki suszarce bębnowej. Urządzenie pozwala błyskawicznie wysuszyć pranie, a wyjęte z niego tkaniny są perfekcyjnie miękkie, świeże i pachnące.

Dlaczego sklepowe odświeżacze powietrza lepiej zastąpić naturalnymi olejkami eterycznymi?

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza? - zdjęcie 1

Domowe odświeżacze powietrza powstają na bazie naturalnych olejków eterycznych. Tym samym są w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Gotowe zapachy do domu zawierają szereg szkodliwych substancji, które – wdychane w zbyt dużych ilościach – mogą powodować astmę i alergię.

Sklepowe odświeżacze oferują ograniczony wybór zapachów. Korzystając z naturalnych olejków, możesz tworzyć dowolne kompozycje zapachowe i zmieniać je tak często, jak tylko masz ochotę.

Olejki zapachowe są łatwo dostępne, wydajne i niedrogie. Znajdziesz je w aptekach, sklepach z naturalnymi kosmetykami, sklepach zielarskich i online.

Uwaga! Do tworzenia domowych odświeżaczy należy wybierać czyste olejki eteryczne, a nie gotowe kompozycje, które są droższe i nierzadko wzbogacone sztucznymi substancjami.

Naturalne perfumy do domu. Jak zrobić mgiełkę zapachową?

Mgiełka zapachowa na bazie olejków to zdrowa i ekologiczna alternatywa dla sklepowych odświeżaczy w sprayu. Jej przygotowanie jest bardzo proste i wymaga zaledwie kilku składników.

Do wykonania naturalnych perfum do domu potrzebujesz:

  • szklanki wody

  • pół łyżeczki sody oczyszczonej

  • olejku eterycznego

  • butelki ze spryskiwaczem

  • opcjonalnie odrobiny alkoholu (spirytusu lub wódki)

Do butelki wlej wodę, następnie dodaj sodę, kilkanaście kropli olejku (lub więcej, jeśli chcesz uzyskać mocniejszy zapach) i opcjonalnie alkohol. Soda oczyszczona utrzyma wodę w czystości i będzie pochłaniać brzydkie zapachy, a alkohol utrwali aromat olejków. Na koniec starannie zakręć butelkę i wstrząśnij nią kilka razy, aby wymieszać płyn. Gotowe!

Naturalny odświeżacz do szafy, który odstrasza mole

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza? - zdjęcie 2

Woreczek z suszoną lawendą wypełni szafę pięknym zapachem, a jednocześnie odstraszy mole. Jak go wykonać?

Zacznij od przygotowania niezbędnych produktów:

  • przewiewnego materiału, na przykład bawełnianej szmatki, lnu, organzy

  • suszonej lawendy

  • olejku eterycznego o ulubionym zapachu

  • sznurka lub wstążki

Z materiału wytnij nieduży kwadrat. Następnie wysyp na środek suszone kwiaty, dodaj kilkanaście kropli olejku i zawiąż woreczek za pomocą sznurka lub wstążki.

Suszoną lawendę kupisz w aptece lub zamówisz przez internet. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, możesz samodzielnie zasadzić roślinę, a następnie zebrać ją i ususzyć. Kwiaty należy zrywać rano, gdy temperatura jest niższa, a suszenie przeprowadzić w suchym i chłodnym miejscu. Zamiast lawendy równie dobrze sprawdzą się suszone płatki róż lub suszona herbata z dodatkiem olejku lawendowego.

Dyfuzorowy odświeżacz powietrza domowej roboty

Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie głowy rozpylaniem mgiełki, wykonaj domowy dyfuzor zapachów. Odświeżacz powietrza w formie szklanej buteleczki z patyczkami będzie uwalniał zapach przez dłuższy czas, a przy okazji ozdobi wnętrze.

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza? - zdjęcie 3

Aby wykonać dyfuzor, przygotuj:

  • szklane naczynie z wąską szyjką i szerszym dołem, na przykład buteleczkę po perfumach

  • 5-6 patyczków rattanowych do dyfuzorów

  • szklankę oleju nośnikowego: płynnej parafiny lub płynnego oleju kokosowego

  • 10-15 kropli olejku eterycznego

Połącz olej nośnikowy z olejkiem eterycznym, starannie wymieszaj obydwa składniki i przelej mieszankę do szklanego naczynia. Na koniec ułóż w naczyniu patyczki rattanowe. Drewno nasiąknie olejkami i będzie stopniowo uwalniać zapach do pomieszczenia. Im więcej patyczków zastosujesz, tym intensywniejszy aromat uzyskasz. Co kilka dni odwracaj patyczki, aby wzmocnić zapach, a w razie konieczności – dolej do butelki kilka kropli olejku.

Świeca zapachowa domowej roboty

Własnoręcznie wykonana świeca to doskonały pomysł na prezent. Dekoracja pachnie jeszcze piękniej niż wygląda, a jej tworzenie może być doskonałą zabawą.

Do wykonania świecy potrzebne będą:

  • stare świeczki i świece

  • gotowy knot lub bawełniany sznurek

  • długi patyczek lub ołówek

  • olejek eteryczny

  • materiały do przystrojenia świecy, na przykład suszone plasterki pomarańczy, jarzębina lub ziarenka kawy

  • słoik, szklanka lub inne naczynie do uformowania świecy

  • garnek i miska do kąpieli wodnej

  • opcjonalnie barwnik do świec

Zacznij od umieszczenia świeczek w gorącej kąpieli, aby rozpuścić wosk. W międzyczasie ułóż wybrane ozdoby w formie na świece i przygotuj knot. Jeśli planujesz użyć sznurka, przywiąż jeden z jego końców do patyczka. Następnie połóż patyczek na foremce, tak aby sznurek zawisł prosto, na samym środku naczynia.

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza? - zdjęcie 4

Gdy wosk będzie już całkowicie roztopiony, dodaj do niego kilka kropli olejku i opcjonalnie barwnik. Wymieszaj wszystko, aby połączyć składniki, przelej zawartość miski do formy (ostrożnie, aby się nie poparzyć) i pozostaw do wystygnięcia. Gdy wosk stężeje, obetnij knot na wysokość 1-1,5 cm i wyjmij świeczkę z foremki.

Inne domowe zastosowania olejków eterycznych

Resztka olejku, która zalega na dnie buteleczki, może być dodana do prania, domowych środków czystości (zwłaszcza tych na bazie octu) lub relaksującej kąpieli. Poduszka skropiona olejkiem lawendowym ułatwi zasypianie, a spryskane nim zasłony będą roztaczać przyjemny aromat przy każdym poruszeniu. Sprawdzoną receptą na relaks i piękny zapach w domu jest podgrzewanie olejków w kominku zapachowym.

Przeczytaj: Ekologiczne detergenty – proszki do prania i płyny do płukania

Olejki eteryczne umożliwiają szeroki wybór nie tylko kompozycji zapachowych, lecz także formy odświeżacza powietrza – od sprayu, przez dyfuzory aż po domowe świece zapachowe. Samodzielnie wykonany odświeżacz powietrza może być również doskonałym pomysłem na prezent. Zatroszcz się o powietrze wokół siebie i baw się zapachami!