Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak pielęgnować wełnę i kaszmir? Trzy proste wskazówki!

Jak pielęgnować wełnę i kaszmir? Trzy proste wskazówki!
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Kupując ubrania, wybierasz modele z wełny lub kaszmiru? Pamiętaj, że te materiały wymagają szczególnej pielęgnacji. Sprawdź, jak prać kaszmir i co zrobić, by znoszonym ubraniom przywrócić dawny blask.

Jak prać wełnę? 

Masz już dość zmechaconych i rozciągniętych swetrów? Chcesz dowiedzieć się, jak prać wełniany płaszcz, by służył Ci przez wiele lat? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, problem zniszczonych wełnianych ubrań zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Gotowy na trochę praktycznej magii? Na początek zapamiętaj te trzy żelazne zasady:

  1. Ubrania z wełny pierz rzadko. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, wywieś je na balkonie lub w zaparowanej łazience. Doskonałym rozwiązaniem dla tego typu tkanin jest także odświeżenie z pomocą aktywnego tlenu (bez zużycia wody).

  2. Do prania stosuj letnią wodę i delikatne środki piorące.

  3. Jeśli pierzesz w pralce, wybieraj programy dedykowane (np. do wełny), bez wirowania.

Nie wyobrażasz sobie, by pranie wełny w pralce odbyło się bez wirowania? Niektórzy eksperci proponują, by ustawiać ręcznie najmniejszą prędkość wirowania lub prać wełniane tkaniny w poszewkach.

Przeczytaj: Jak prać i suszyć delikatne ubrania bez zagnieceń i uszkodzeń. Przekonaj się, że w pralkach marki Bosch możesz prać bezpiecznie swoje ulubione wełniane swetry.

Jak prać sweter z wełny?

Jak pielęgnować wełnę i kaszmir? Trzy proste wskazówki! - zdjęcie 1

Aby Twoje swetry z wełny na długo zachowały kolor i jakość, pierz je w temperaturze maksymalnie 30°C. Wybieraj delikatne detergenty, np. te przeznaczone do prania wełny w pralce lub – jak przekonują niektórzy – organiczne szampony. Pamiętaj, by zawsze prać je w towarzystwie tych samych kolorów, przekładając na lewą stronę. Jeśli zauważysz, że któryś ze swetrów farbuje, pierz go ręcznie, a następnie delikatnie odwiruj w pralce.

Jak prać wełniany płaszcz?

Nie musisz za każdym razem oddawać swojego wełnianego płaszcza do pralni chemicznej. Wypierz go w domu, stosując się do następujących wskazówek:

  • Wybierz program do prania wełny.
  • Ustaw obroty maksymalnie na 400.
  • Wstępnie wysusz płaszcz na ręczniku w pozycji poziomej, żeby nie było odkształceń. Następnie przełóż go na wieszak.

Czy można skrócić suszenie płaszcza wełnianego, wrzucając go do suszarki automatycznej? Tak, pod warunkiem, że będzie to odpowiedni model sprzętu. Marka Bosch oferuje suszarki do ubrań z pompą ciepła, które chronią delikatne materiały przed wysokimi temperaturami.

Masz małą łazienkę, a chciałbyś umieścić w niej zarówno pralkę, jak i suszarkę? Przeczytaj artykuł Pralka z suszarką w jednym słupku. Poznaj patent marki Bosch, który rozwiązuje problemy z niewielką przestrzenią.

Jak prać skarpety wełniane?

Ulubione skarpety wełniane możesz prać ręcznie lub w pralce w temperaturze 30°C, wybierając program do prania ręcznego lub do prania wełny. Pamiętaj, by nie używać płynów zmiękczających i nie suszyć tkanin na grzejniku. Wybieraj tylko dedykowane wełnie środki, inne detergenty mogą całkowicie zmienić strukturę włókien.

Kołdra z owczej wełny – jak prać?

Pranie kołdry wełnianej nie jest aż tak skomplikowane, jak twierdzą niektórzy eksperci. Przede wszystkim stosuj się do instrukcji producenta. Jeśli pierzesz ją w pralce, wybierz program do wełny oraz użyj detergentów zawierających lanolinę. Ważne jest regularne wietrzenie i wytrzepywanie kołdry wełnianej oraz umieszczanie jej w poszewce bawełnianej, która nie tłumi właściwości higroskopijnych wełny (pozwalających utrzymać stałą temperaturę ciała podczas snu).

Co więcej, pranie kołdry wełnianej powinno odbywać się maksymalnie dwa razy w ciąg roku

Jak uzyskać optymalne rezultaty prania? Sprawdź artykuł: Pralka podpowiada, ile prania włożyć do bębna.

Jak prać kaszmir?

Jak pielęgnować wełnę i kaszmir? Trzy proste wskazówki! - zdjęcie 2

Eksperci przekonują, że kaszmir grzeje trzykrotnie lepiej niż wełna owcza. Czy trzeba więc trzykrotnie bardziej uważać z jego pielęgnacją? Nic z tych rzeczy! Kaszmirowe dzianiny, takie jak swetry, sukienki czy szale możesz prać w wodzie – nawet w pralce. Należy wówczas wybrać opcję prania ręcznego, maksymalnie 20°C i delikatne obroty (400)

Jak prać sweter kaszmirowy? 

Sweterki z kaszmiru pierz na lewej stronie ręcznie lub wybierając program do prania ręcznego. Nie susz ich jednak w suszarce bębnowej, na pełnym słońcu czy na kaloryferze. Rozłóż na płasko, na grubym, wchłaniającym wilgoć ręczniku. 

Jak prać kaszmirowy szalik?

Po pierwsze unikaj zbyt częstego prania kaszmiru! Szaliki z 100% wełny z kóz himalajskich należy przede wszystkim często wietrzyć. Jeśli pranie jest konieczne – zrób je ręcznie, w temperaturze maksymalnej 20°C. Następnie włóż go w ręcznik, wyciśnij delikatnie wodę, a potem odstaw do suszenia na płasko.

W czym prać kaszmir? 

Na rynku znajdziesz płyny do prania kaszmiru, ale często są one trudno dostępne. Jednak równie dobrze sprawdzają się delikatne płyny do prania wełny, a nawet szampony organiczne, np. dla niemowląt. W żadnym wypadku nie używaj proszku do prania lub płynów zmiękczających.

Szukasz nowoczesnych rozwiązań nie tylko do prania kaszmiru? Sprawdź artykuł: Połącz się z pralką przez telefon i poznaj inteligentne patenty marki Bosch.

Prasowanie wełny i kaszmiru 

Wiesz już, jak prać sweter z wełny i kaszmiru. Czas poznać praktyczne wskazówki związane z ich konserwacją. Po pierwsze, prasowanie:

  • zawsze wybieraj opcję wełna,

  • prasuj na lewej stronie,

  • jeśli konieczne jest prasowanie na prawej stronie, zastosuj bawełnianą ściereczkę, dzięki temu Twoje bawełniane swetry nie będą się błyszczeć.

Swetry robione ręcznie lub kaszmirowe możesz prasować za pomocą generatora pary Bosch. To urządzenie sprawdzi się również do odświeżenia szali lub płaszczy, wykonanych z tego materiału.

Jak pielęgnować wełnę i kaszmir? Trzy proste wskazówki! - zdjęcie 3

Oprócz prasowania ważne jest też... golenie ubrań. Pamiętaj, że każdy wełniany sweter będzie się mechacić, np. pod pachami czy na łokciach. Te „kulki” należy usuwać regularnie, za pomocą specjalnej golarki do ubrań. Supełki ze sweterków kaszmirowych najlepiej ostrzyc maszynką do wełny, a następnie ubranie wyprać i nosić. Procedurę tę (strzyżenie, pranie, noszenie) powtarzaj, aż do usunięcia ostatniego zmechacenia.

Przechowywanie wełny i kaszmiru 

Lekkie sweterki z kaszmiru i wełny, wbrew obiegowym opiniom, możesz przechowywać na średniej wielkości wieszakach. Długie i ciężkie swetry oraz szale układaj natomiast w szufladach.

Pamiętaj, by nie umieszczać ich zbyt ciasno, gdyż mogą pojawić się mole. Co więcej, aby zapobiec niepożądanym insektom, wietrz ubrania regularnie i profilaktycznie zastosuj lawendę. Poniżej krok po kroku podpowiadamy, jak własnoręcznie wykonać woreczek z lawendą:

  1. Z dowolnego materiału (np. ze starej lnianej spódnicy) wytnij kwadrat.
  2. Na środek nasyp suszoną lawendę (możesz ją kupić w aptece).
  3. Materiał zwiąż sznurkiem lub tasiemką (kolor możesz dostosować do stylistyki garderoby).

Tak wykonane woreczki z lawendą umieść w swojej garderobie lub zastosuj olejek o tym samym zapachu.

Choć pranie kaszmiru i wełny początkowo może być odrobinę problematyczne, to stosując się do praktycznych wskazówek unikniesz podstawowych błędów. Z naszymi poradami czyszczenie, konserwacja i przechowywanie ulubionych kaszmirowych swetrów będzie czystą przyjemnością. To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy kochają modę i porządek