Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Aranżacja pokoju gościnnego – co powinno się w nim znaleźć?

Aranżacja pokoju gościnnego – co powinno się w nim znaleźć?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Jak urządzić pokój gościnny, by był funkcjonalny, przytulny i wygodny? Co powinno się w nim znaleźć? Poznaj sprawdzony przepis na wnętrze, w którym Twoi goście poczują się jak w domu.

Pokój gościnny, czyli miejsce dla Twoich gości

Bogate życie towarzyskie czy duża rodzina to nie tylko wspaniałe relacje, ale i okazja do przyjmowania gości. Ważna jest także częstotliwość odwiedzin. Jeśli bliscy wpisali się już na stałe w krajobraz Twojego mieszkania, warto przeznaczyć jedno z pomieszczeń na sypialnię dla gości. Pokój gościnny spełnia swoją funkcję nie tylko w nocy, ale i w dzień – pozwala gościom na złapanie oddechu po wspólnym wyjściu na obiad czy domowej imprezie – a to równie ważne jak nocna regeneracja. Jeśli mieszkasz w bloku, raczej nie możesz pozwolić sobie na osobny pokój dla gości. W takiej sytuacji pomyśl o odstąpieniu odwiedzającym własnej sypialni lub ulokowaniu ich w pokoju dziennym.

Najważniejsze zasady urządzania pokoju gościnnego

Aranżacja pokoju gościnnego - 1

Pokój dla gości nie musi zaskakiwać dużym metrażem. Wystarczy, że układ mebli będzie taki, aby można było spokojnie się po nim poruszać. Meblowe minimum powinno spełniać określone funkcje:

  • łóżko z pojemnikiem na pościel lub sam wygodny materac przy ścianie z dwoma kinkietami – do wygodnego wypoczynku i przyjemnej lektury;
  • szafkę nocną – na odstawienie szklanki wody, odłożenie telefonu czy książki;
  • komodę na rzeczy osobiste i bieliznę – przyda się szczególnie podczas dłuższych wizyt;
  • wieszak na ubrania – w przeciwnym wypadku odzież będzie musiała gnieść się w walizce;
  • biurko z fotelem – przydadzą się, kiedy gość będzie musiał chwilę popracować;
  • lustro – zawieszone lub oparte o ścianę.

Wystrój pokoju gościnnego powinien nawiązywać do reszty domu i nie być zbyt krzykliwy, a samo wnętrze niech nie zawiera rodzinnych pamiątek – goście sami nadadzą przestrzeni personalny charakter. Wzorem dla aranżacji pokoju gościnnego mogą być pomieszczenia hotelowe, w których komfort łączy się z neutralnością.

Zapoznaj się z artykułem: Przytulny klimat w mieszkaniu – jak go stworzyć?

Sekret przytulnej atmosfery pokoju gościnnego tkwi w różnych dodatkach. Puchate poduszki, przyjemna pościel, narzuta na łóżko w stonowanym kolorze, piękne kwiaty i dyfuzor z olejkiem zapachowym to dobry początek. Wszelkie ozdoby w postaci fotografii, napisów czy grafik również powinny być dość ogólne i połączone wspólnym motywem np. podróży, morskich głębin czy tropikalnej dżungli. Nie zapomnij o przyszykowaniu świeżej pościeli i odpowiednio wypranych ręczników.

Jak dbać o pościel? 5 wskazówek, co robić, a czego nie robić z pościelą

Hotelowe wnętrza mogą dostarczyć jeszcze kilku aranżacyjnych inspiracji. Co powiesz na położenie na biurku w pokoju gościnnym kilku magazynów i karafki z wodą i cytryną? A może zostawisz karteczkę z hasłem do sieci wi-fi lub koszyczek z minikosmetykami? Goście przyjeżdżają czasem z drugiego końca Polski, a nawet świata – dzięki tym drobnym zabiegom mają szansę prawdziwie odpocząć i poczuć się jak u siebie. 

Modne pokoje gościnne

Niesłabnącą popularnością cieszą się pokoje w stylu skandynawskim. Dominacja bieli, pastelowych barw, drewna, miękkich tekstyliów i ozdobnych lamp, które dają ciepłe światło, stworzą przestrzeń przyjazną dla większości gości. W roli głównej – oprócz łóżka z dekoracyjnym zagłówkiem – może wystąpić fotel-uszak. Z kolei nowoczesny wystrój pokoju można oprzeć o kilka mocnych, geometrycznych akcentów – półek, luster, plakatów – i nasycone kolory. Całość sprawi, że rodzina i przyjaciele sami będą chcieli spędzać tam czas.

Aranżacja pokoju gościnnego - 2

Aranżacje pokoi gościnnych można zacząć od wyposażenia ich w elementy przynależne do stylu boho. Są to np. etniczne, wyraziste wzory na tekstyliach, plecione ze sznurków kwietniki (makramy) i lekkie, nieco ogrodowe meble np. wiklinowy fotel z poduchami. Inspiracją dla pokoju gościnnego może być też styl shabby chic. Cechuje go obecność jasnego, drewnianego łóżka, romantycznego lustra w dekoracyjnej ramie, toaletki zamiast biurka i koronkowej zasłonki.

Pokój gościnny w bloku – aranżacje

W Twoim mieszkaniu nie ma miejsca na osobny pokój gościnny? Spokojnie, goście docenią też fragment przestrzeni wydzielonej z salonu. Pokój gościnny w bloku będzie wymagać jedynie wybrania funkcjonalnego miejsca do spania. Rozkładana sofa lub narożnik spełnią dwa najważniejsze warunki: w trakcie dnia goście wygodnie usiądą i wypiją kawę, a wieczorem szybko zmienią mebel w tymczasowe łóżko. Odrobina wolnego miejsca na półce i w szufladzie pozwoli odwiedzającym umieścić tam swoje rzeczy na czas dłuższego lub krótszego pobytu. Opróżnienie komody czy części regału nie powinno nastręczyć wiele trudności. Świetnym patentem na zapewnienie gościom namiastki prywatności będzie ażurowy regał lub mobilny parawan. Dzięki tego typu przesłonom rodzina i przyjaciele, którzy wpadną w odwiedziny, będą częścią codziennego życia gospodarzy, ale w razie potrzeby pozostaną „niezauważeni”.

Gdzie urządzić pokój gościnny w domu?

Pomimo kilku ograniczeń poddasze dość często wybierane jest na sypialnię, a nawet pralnię i suszarnię. Poddasze jako pokój „na piętrze”, pozwala odizolować się od hałasów dobiegających z salonu i nie zawsze przyjemnych zapachów pochodzących z kuchni.

Przeczytaj: Pokój ze skosami, czyli jak urządzić poddasze

Aranżacja pokoju gościnnego - 3

Wnętrze pokoju gościnnego na poddaszu spodoba się gościom. To zasługa urokliwych skosów i nierzadko drewnianych belek, które są nie tylko dekoracyjne, ale i funkcjonalne. Na poziomych belkach może śmiało zawisnąć łańcuch cotton ballsów, a nawet fotel w kształcie ptasiego gniazda (oczywiście jeśli pozwala na to konstrukcja budynku). Pod ścianą w kształcie ściętego po bokach trójkąta łatwo zmieści się łóżko lub supermodny materac ułożony na paletach. Warunek: zadbaj o rolety zaciemniające, zwłaszcza wtedy, gdy łóżko znajduje się bezpośrednio pod oknami dachowymi.

Ściany ze skosami posłużą jako miejsce do przechowywania. Natomiast funkcję szafy może przejąć nieduży stojak z kilkunastoma wieszakami. Kiedy goście już wyjadą, pokój na poddaszu można wykorzystać np. jako rodzinną salę kinową – wieczorne seanse wymagają jedynie projektora i kawałka odsłoniętej ściany.

Miejsce dla gości może przybrać formę osobnego pomieszczenia czy miejsca wydzielonego np. w salonie. Wystarczy, że w pokoju gościnnym pojawi się kilka ważnych mebli, dekoracyjnych przedmiotów i rzeczy, które umilą pobyt członkom dalszej rodziny czy przyjaciołom. To klucz do wnętrza, które aż chce się odwiedzać.