Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak postarzyć meble? Farby, woski, technika

Jak postarzyć meble? Farby, woski, technika
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Celowo postarzane meble królują w stylu shabby chic, ale sprawdzą się też w innych aranżacjach. To dobre rozwiązanie do sielskich wnętrz, np. prowansalskich. Jak postarzyć meble i nie popełnić podstawowych błędów? Sprawdź nasze tipy – nie tylko dla fachowców.

Trend na postarzanie mebli

Trend ten pojawia się już od kilku lat w różnych aranżacjach, ale kojarzony jest przede wszystkim ze stylem shabby chic, który został spopularyzowany w latach 90. XX wieku m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Skąd w tym stylu nurt związany z postarzaniem mebli? Otóż inspiracją do tego stały się piękne angielskie rezydencje wiejskie, które w XX wieku były porzucane i pustoszały. Ich wnętrza, pełne starych mebli, stały się inspiracją dla projektantów.

Shabby chic to nie tylko nazwa aranżacji, ale też stylu postarzania mebli poprzez delikatne przetarcia (m.in. kantów mebli). Stosuje się tutaj jasne, pastelowe kolory. Przede wszystkim biel, ale też róże, beże, błękity lub szarości. Na drugim biegunie jest styl postarzania mebli chippy look, czyli mocne przecierki, efekt „odrapania” na całym meblu. Dominują tutaj wyraziste kolory: zielenie, czerwienie i turkusy.

Trend postarzania mebli czerpie też z takich kierunków jak vintage, retro czy klasyka.

Czy każdy mebel można postarzyć?

Jeśli chcesz uzyskać najlepszy efekt, postarzaj meble wykonane z litego drewna dębowego, sosnowego, bukowego lub brzozowego. Jakie elementy wyposażenia wnętrz możesz poddać tej metodzie? Stoły, krzesła, witryny, regały lub konsole. Co więcej, postarzanie mebli to nie jedyna możliwość. Przerobisz w ten sposób również drobne elementy dekoracyjne, np. wieszaki, skrzynie lub ramki na zdjęcia.

Jak zatem postarzyć meble sosnowe lub bukowe? Niezależnie od wybranej metody, pamiętaj, by każdy element odpowiednio przygotować do tej procedury:

  • Umyj mebel lub inną dekorację ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pamiętaj, by dobrze wycisnąć gąbkę lub ściereczkę.

  • Poczekaj, aż cała powierzchnia mebla wyschnie.

  • Wygładź mebel papierem ściernym, usuń lakier oraz farbę.

Jak postarzyć meble? Farby, woski, technika - zdjęcie 1

Postarzanie mebli – metody

Jak postarzyć meble? Napisaliśmy już o różnych stylach postarzania (shabby chic, chippy look) – czas na praktyczne wskazówki dotyczące najpopularniejszych metod. Niezależnie od tego, którą wybierzesz, uzyskasz efekt unikatowego mebla. Co więcej, postarzanie mebli możesz wykonać samodzielnie, nawet jeśli nie masz wprawy w renowacji tego typu elementów.

Bielenie

Wybrałeś odpowiedni mebel, wyczyściłeś go i przygotowałeś do malowania według naszych wskazówek? Czas na pierwszą metodę – bielenie mebli. W tym przypadku możesz skorzystać z dwóch wariantów.

  • Pomalowanie całej powierzchni mebla na biało farbą akrylową lub kredową. Wybierz odpowiedni preparat w zależności od tego czy Twój mebel będzie stał wewnątrz, czy na zewnątrz. Pokryj dwiema warstwami farby i postępuj według wskazówek zawartych w instrukcji dołączonej do produktu.

  • Bielenie mebla z przecierką. Jeśli wybierzesz ten wariant, najpierw pokryj powierzchnię mebla białą farbą akrylową, a po wyschnięciu przeszlifuj wierzchnią warstwę. Na kantach odsłoń ją aż do surowego drewna. Na koniec zabezpiecz powierzchnię przezroczystym lakierem.

Przecieranie

Najprostszy sposób na postarzanie mebli metodą przecierania? Manualny. Sprawdź, jak przeprowadzić taką metamorfozę mebla krok po kroku.

  • Przygotuj powierzchnię do malowania według naszych porad z wcześniejszych akapitów.

  • Wybierz odpowiedni kolor farby. Wskazówka: na dobry początek bezpiecznym wariantem będą błękity, szarości lub mocne kremy.

  • Nie do końca wyschniętą warstwę farby przecieraj wilgotną lnianą szmatką, wykonując kuliste ruchy. Powtarzaj tę czynność aż do uzyskania pożądanego efektu.

  • Zostaw mebel do wyschnięcia na 24 godziny.

Uwaga! Podobny efekt uzyskasz, przecierając wyschniętą już farbę bardzo drobnym papierem ściernym.

Jak postarzyć meble? Farby, woski, technika - zdjęcie 2

Woskowanie

Podoba Ci się efekt postarzania mebli woskiem? Zacznij od przygotowania i pomalowania mebla na odpowiedni kolor, np. pastelowy niebieski. Do takiej barwy pasować będzie wosk w kolorze przydymionego dębu. Nałóż wosk na kawałek pociętej gąbki (typu zmywak) i pokryj nim miejsca, które chcesz postarzyć, np. detale, kanty etc. Kolejny krok to przetarcie całości twardszą częścią gąbki. Na koniec możesz nanieść jedną warstwę lakieru akrylowego.

Do jakiego stylu wnętrz pasują postarzane meble?

Metody na postarzanie mebli sprawdzą się, jeśli urządzasz swoje mieszkanie w stylu shabby chic. Czym charakteryzuje się tego typu aranżacja? To połączenie stylu angielskiego, prowansalskiego oraz subtelnych elementów retro. Wnętrza w tym stylu mają kojarzyć się z czymś nadgryzionym zębem czasu, ale jednocześnie eleganckim i szykownym. Sprawdzają się tutaj meble, które postarzono metodą bielenia i przecierania. Ważne są też dodatki: koronkowe poduszki, lampy z abażurami, tapety z motywami florystycznymi.

Przeczytaj więcej: Mieszkanie w stylu shabby chic

Ze względu na zastosowane kolory, czyli pastele, styl shabby chic kojarzony jest z aranżacjami prowansalskimi. Jednak pamiętaj, że we wnętrzach przywodzących na myśl pachnącą lawendą prowincję, stosuje się nieco mocniejsze kolory, a biel jest tylko dodatkiem. We wnętrzach w stylu prowansalskim pięknie prezentować się będą bielone komody i postarzane krzesła.

Ten artykuł również Cię zainteresuje: Kuchnia w stylu prowansalskim

Mniej oczywistą aranżacją, w której jednak warto zastosować postarzane meble, jest np. sypialnia w stylu skandynawskim. Tutaj sprawdzą się bielone komody lub ramy łóżka. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie postarzanych woskiem niebieskich skrzyń, np. w salonie urządzonym w stylu marynistycznym. 

Nie musisz być wcale złotą rączką, by samodzielnie odmienić komodę znalezioną na pchlim targu. Wystarczy, że wybierzesz jedną z przedstawionych przez nas metod postarzania mebli. Omówiliśmy najprostsze sposoby, ale kiedy już będziesz miał wprawę w tego typu renowacjach, możesz drążyć dalej. Oprócz woskowania czy przecierania zastosuj metodę decoupage. Trzymamy kciuki za Twoje nowe odkrycia. Powodzenia!