Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Plamy na płycie indukcyjnej – jak się ich pozbyć?

Plamy na płycie indukcyjnej – jak się ich pozbyć?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Płyta indukcyjna jest pięknym elementem wyposażenia kuchni, który ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków. Chociaż po gotowaniu nie pozostawia tłustego osadu, to wymaga specjalnej pielęgnacji. Jak powinna ona wyglądać? Czym czyścić płytę indukcyjną, aby skutecznie usunąć plamy i przebarwienia?

Jak czyścić płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna to idealny wybór do nowoczesnej kuchni – nie tylko za sprawą swojego eleganckiego wyglądu, ale też dzięki oszczędności energii i czasu. W porównaniu ze standardowymi płytami grzewczymi, płyta indukcyjna zużywa do 25% mniej energii elektrycznej. Co ważne, dzięki płycie indukcyjnej także czas gotowania jest redukowany – do 30% w porównaniu z innymi rodzajami płyt. Jakie jeszcze zalety ma indukcja? Na pewno taką, że niwelowane jest ryzyko poparzenia się podczas gotowania, ponieważ powierzchnia płyty się nie nagrzewa. Sprzęt działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, która sprawia, że po położeniu na niej metalowego naczynia, między jej powierzchnią a dnem naczynia wytwarzane jest silne pole magnetyczne. Powstają wówczas prądy wirowe, np. w dnie garnka, a to skutkuje jego nagrzaniem. Funkcja QuickStart w płytach Bosch sama lokalizuje wielkość i położenie garnka. Płyta indukcyjna nagrzewa się właśnie od naczynia, czyli wtórnie, a po jego zdjęciu nagrzewanie ustaje. Energia elektryczna jest więc wykorzystywana niemalże w 100%, a gotowanie zajmuje minimum czasu.

Każda płyta indukcyjna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby przedłużyć jej funkcjonalność i estetykę. Jak czyścić płytę indukcyjną? Podstawową zasadą jest to, aby czyścić ją na bieżąco, po każdym gotowaniu – szczególnie, jeśli coś wykipiało z garnka lub znalazło się poza patelnią. Pierwszym krokiem w czyszczeniu płyty indukcyjnej jest poczekanie, aż płyta przestygnie i będzie zimna. Kolejnym punktem jest naniesienie na jej powierzchnię detergentu przeznaczonego do takich powierzchni, pozostawienie go na chwilę, a następnie starcie rozpuszczonych zabrudzeń za pomocą miękkiej ścierki lub ręcznika papierowego.

Plamy na płycie indukcyjnej – jak się ich pozbyć?  - zdjęcie 1

Środki do czyszczenia indukcji

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych bez trudu znajdziesz wiele specjalistycznych środków do czyszczenia ceramicznych i szklanych powierzchni płyt indukcyjnych. To ważne, aby używać dopasowanego preparatu, ponieważ źle dobrane (np. środki wybielające) mogą trwale uszkodzić płytę. Detergenty do płyt mają zazwyczaj postać płynu lub kremu – możesz więc wybrać taką formę, którą najłatwiej będzie Ci czyścić i pielęgnować płytę indukcyjną.

Przeczytaj: CombiZone – skuteczny sposób na równomierne ogrzewanie brytfanny

Oczywiście oprócz środków ze sklepu, świetnie sprawdzą się również domowe sposoby i preparaty. Zimną płytę spryskaj płynem do mycia szyb, delikatnie przetrzyj papierowym ręcznikiem, a potem wypoleruj. Tak uzyskasz błyszczącą i pozbawioną smug powierzchnię, na której gotowanie będzie czystą przyjemnością.

Przeczytaj: Ekologiczne detergenty – proszki do prania i płyny do płukania

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Do czyszczenia dużych i małych powierzchni idealnie sprawdzi się także ocet i soda oczyszczona. Jak wyczyścić płytę indukcyjną z ich pomocą? Najpierw spryskaj zimną płytę octem i przetrzyj wilgotną miękką szmatką, żeby usunąć zanieczyszczenia i tłuszcz. Potem posyp całą powierzchnię sodą oczyszczoną, która w delikatny sposób i bez zarysowań upora się brudem. Na to połóż mokrą dużą szmatkę bądź ścierkę, aby jak najlepiej odmoczyć wszystkie powstałe zabrudzenia. Po kilku minutach delikatnie przetrzyj powierzchnię płyty, wypłucz szmatkę i jeszcze raz powtórz czynność."]

Jeśli pozbywasz się zabrudzeń z płyty – czy to sklepowym środkiem, czy tym domowym – nie używaj do tego ostrych gąbek i czyścików. Ich zastosowanie wiąże się z powstaniem zarysowań na płycie, które zostaną już na zawsze.

Przeczytaj: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug

Plamy na indukcji – jak się ich pozbyć?

Plamy na płycie indukcyjnej – jak się ich pozbyć?  - zdjęcie 2

Jeżeli podczas gotowania musisz skorzystać z czegoś ostrego, aby usunąć przypalenia lub plamy na płycie indukcyjnej, od razu sięgnij po specjalny skrobak przeznaczony do takich płyt. Czyszczenie płyty indukcyjnej w przypadku zimnych plam, które już zaschły, będzie skuteczne z pomocą wymienionej wcześniej sody oczyszczonej i octu. Połącz oba te składniki i w tak otrzymanej paście namocz kawałek ręcznika papierowego. Pozostaw go na zabrudzeniu przez 10-15 minut, aby plama się rozpuściła. Zbierz zabrudzenia i przetrzyj powierzchnię płyty czystym ręcznikiem.

Może się zdarzyć i tak, że na Twojej płycie coś się stopi, np. plastikowa rączka od szpatułki. W takiej sytuacji wyłącz indukcję i załóż rękawice kuchenne, których zadaniem jest uchronienie Cię przed poparzeniem. Roztopioną substancję usuń za pomocą ostrej krawędzi skrobaka do płyt indukcyjnych. Resztki zabrudzeń wyczyść, gdy płyta ostygnie. Nie korzystaj z zabrudzonego pola grzewczego do czasu, aż całkowicie pozbędziesz się zanieczyszczeń.

Przeczytaj: Jak dobrać moc smażenia do potrawy?

Smugi na płycie indukcyjnej

Po czyszczeniu płyty indukcyjnej na jej powierzchni mogą pozostać nieestetyczne smugi. Są one widoczne szczególnie na eleganckich czarnych płytach indukcyjnych, których wybór w sklepach jest największy. Co jest skuteczne w walce ze smugami na szklanych bądź ceramicznych powierzchniach? Także w tym przypadku niezawodny jest naturalny, ekologiczny i niedrogi ocet. Nasącz w nim kawałek papierowego ręcznika i przetrzyj powierzchnię płyty, aby nadać jej blasku i usunąć smugi.

Plamy na płycie indukcyjnej – jak się ich pozbyć?  - zdjęcie 3

Brak zanieczyszczeń na powierzchni płyty indukcyjnej nie tylko podkreśla estetykę sprzętu, ale wpływa też korzystnie na jego pracę. Wszystkie zabrudzenia, nawet te najmniejsze, powodują nierówności pogorszające przenikalność ciepła między powierzchnią płyty a podgrzewanym naczyniem. Dlatego tak istotne jest systematyczne pozbywanie się plam i zabrudzeń z płyty indukcyjnej. Jeśli będziesz robić to na bieżąco, nie będzie to ani czasochłonne, ani skomplikowane.