Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie?

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Miękki, puszysty ręcznik, którym można otulić się tuż po kąpieli jest przedłużeniem relaksu, dlatego warto zadbać o jego dobry stan. Jak prać ręczniki, żeby zachowały swoją miękkość i służyły nam przez długi czas? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zmiękczyć ręczniki, by wychodzenie z wanny lub spod prysznica było jeszcze przyjemniejsze.

Jak na co dzień dbać o ręczniki?

Największym wrogiem łazienkowych tekstyliów jest wilgoć, która sprzyja rozwijaniu się bakterii. Oprócz groźnych drobnoustrojów, ręczniki mogą stać się także siedliskiem nieprzyjemnych zapachów. Najlepiej więc unikać pozostawiania ręczników w łazience tuż po kąpieli lub prysznicu – powieś je w przewiewnym miejscu. Dzięki temu drobnemu zabiegowi nie tylko utrzymasz przyjemny zapach w łazience, ale i zwiększysz poziom higieny. Pamiętaj również o regularnej wymianie ręczników (przynajmniej raz w tygodniu).

Jak prać ręczniki?

Ręczniki kolorowe, z dekoracyjną lamówką lub haftem, większe lub mniejsze – parametry te mają znaczenie dla wygody i przyjemności stosowania tekstyliów łazienkowych. Wybierając ręczniki, warto brać uwagę także ich gęstość oraz chłonność. Im wyższa gramatura, czyli ciężar tkaniny wyrażany w gramach na metr kwadratowy (g/m2), tym grubszy ręcznik, który będzie lepiej chłonął wodę. Przyjmuje się, że ręczniki o gramaturze:

  • 300-400 g/m2 są najlżejsze i szybkoschnące, często szyte z mikrofibry, idealne do zabrania na plażę czy na trening;

  • 450-500 g/m2 to typowe modele kąpielowe, o dużej wytrzymałości i chłonności materiału;

  • 600-700 g/m2 spotkamy najczęściej w hotelach – są puchate, mięsiste i potrzebują najwięcej czasu, aby całkowicie wyschnąć.

Jeśli mówimy o miękkich ręcznikach, trzeba też wspomnieć o odpowiedniej pralce. Dobrej jakości sprzęty, np. pralki marki Bosch o zróżnicowanych programach, gwarantują doskonałe efekty prania. Pralki Bosch troszczą się o nienaganny stan tkaniny, są niezawodne i ciche, a przy tym oferują szereg użytecznych funkcji, m.in.:

  • ActiveOxygen, usuwającą drobnoustroje w niskiej temperaturze z pomocą aktywnego tlenu,

  • i-DOS, która dobiera optymalną ilość detergentu.

Jak prać ręczniki - zdjęcie 1

Segregowanie prania

Przygotowując się do prania ręczników, kieruj się tymi samymi zasadami, które obowiązują w przypadku odzieży. Oddziel ręczniki od ubrań, bielizny, obuwia, pościeli i kuchennych ściereczek. W trakcie prania z ręczników uwalniają się mikrowłókna – mówi się wtedy, że tkaniny „pylą”. Drobny pył osiada na rzeczach w bębnie wyjątkowo intensywnie przez kilka pierwszych prań.

Chcesz, żeby Twoje ręczniki nie straciły oryginalnego koloru, nie wyblakły i nie farbowały? Nie zapominaj o segregacji kolorystycznej. Podziel ręczniki według barw na jasne (białe, beżowe, kremowe), czarne i kolorowe, a potem upierz je osobno.

Temperatura prania ręczników

W jakiej temperaturze prać ręczniki? Jak prać ręczniki, aby były miękkie? Wiele zależy od rodzaju materiału. Spójrz na metkę i sprawdź, jakie warunki prania będą właściwe. Jeśli jednak metka została odcięta, możesz zastosować się do ogólnej reguły. Kolorowe ręczniki pierz w 40-60°C, bez przeładowywania bębna – w dolnym przedziale temperatury najlepiej czyścić te welurowe i bambusowe, a w górnym egzemplarze wykonane z bawełny. Unikaj natomiast wygotowywania ich w 90°C. To najprostsza droga do wyblakłej, szorstkiej i zniszczonej, choć niezwykle czystej tkaniny. Przed powieszeniem strząśnij materiał, wtedy włókienka uniosą się, a ręcznik zachowa swoją miękkość.

Pranie ręczników a płyn do płukania

Myślisz, że ręczniki będą miękkie po użyciu płynu do płukania? To błąd! Zadaniem płynu jest zatrzymanie wchłaniania wilgoci, więc mija się to z celem. Oblepione przez nadmiar detergentu włókna stają się twarde i nie absorbują wody, a nikt nie potrzebuje ręczników, którymi nie można wytrzeć się do sucha. Podobnie negatywny wpływ mają wybielacze, które zmniejszają odporność włókien na zniszczenia. Lepiej postawić na naturalne, domowe środki, które zapewnią ręcznikom jedwabistą miękkość bez uszkadzania struktury materiału.

Jak prać ręczniki - zdjęcie 2

Pranie ręczników z octem i sodą

Ocet i soda to duet idealny, jeżeli chodzi o nadawanie ręcznikom niezwykłej puszystości. Użyj pół szklanki octu na każdy ręcznik umieszczony w pralce. Ocet nie tylko usuwa osad z materiału sprawiając, że ręczniki będą miękkie, ale także utrwala kolor tekstyliów i ma właściwości odkażające. Nie obawiaj się pozostałości nieprzyjemnego zapachu – ocet szybko wietrzeje. Dla pewności możesz dodać do prania kilka kropel olejku eterycznego. A co z sodą oczyszczoną? Jej atutem jest usuwanie nieprzyjemnych woni i wybielanie zażółceń – przed praniem namocz ręczniki w roztworze sody. Ocet do prania ręczników możesz także wlać do pojemnika na proszek, wystarczy jedna szklanka. Z kolei w przegródce na płyn do płukania umieść pół szklanki sody oczyszczonej.

Ręczniki bawełniane, z włókna kokosowego, a może z mikrofibry? To mniej istotne – ważne, aby były zadbane i czyste. Pięknie pachnące, miękkie i otulające ciało ręczniki to wizytówka każdej łazienki i sposób na uprzyjemnienie rytuałów pielęgnacyjnych.