Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Jak rośliny reagują na zimę?

Czego brakuje roślinom w zimie?

Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych

Rośliny na wolnym powietrzu zimą obumierają i czekają na wiosnę, by ponownie się rozwinąć. Roślinom doniczkowym także jest trudniej. Dowiedz się, jak stworzyć im dobre warunki mimo niesprzyjającej pory.

Jak rośliny reagują na zimę?

Wielu posiadaczy roślin doniczkowych właśnie zimą zadaje sobie pytanie, jak o nie zadbać. Po czym możemy poznać, że roślina potrzebuje specjalnej, zimowej pielęgnacji? Odpowiedź jest bardzo prosta – zima to okres spowolnionych procesów życiowych, także w świecie roślin, które wchodzą wtedy w stan spoczynku. Czytelnym sygnałem roślinnej wegetacji jest ich wygląd. Widzimy, że marnieją, wypuszczają bardzo wiotkie pędy (to efekt tego, że wydłużają się tzw. międzywęźla), posiadają bardzo rzadko rozmieszczone liście, a kwiaty doniczkowe kwitnące skromniej obradzają.

Czego brakuje roślinom w zimie?

Ze względu na panujące warunki atmosferyczne, rośliny w zimie wszystkiego mają za mało. Do kwiatów doniczkowych dociera zdecydowanie mniejsza porcja światła, które pojawia się na krótko, a dodatkowo często zostaje przefiltrowane przez grube chmury. Suche powietrze nagrzane grzejnikami powoduje szybsze wysychanie podłoża, a do tego rośliny mają zdecydowanie mniej świeżego powietrza, ponieważ mróz za oknem nie sprzyja częstemu wietrzeniu pomieszczeń.

Zimowa pielęgnacja roślin doniczkowych

Poznaj kilka sprawdzonych zasad pielęgnacji roślin doniczkowych i zaopiekuj się nimi w sezonie jesienno-zimowym.

Podlewanie kwiatów doniczkowych zimą

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą? - zdjęcie 1

Częściej, rzadziej czy tak samo jak latem? Jak brzmi złota zasada podlewania roślin zimą? Nawadnianie w tym okresie ma służyć tylko jednemu celowi, czyli niedopuszczeniu do tego, aby roślina uschła, dlatego trzeba je zdecydowanie ograniczyć. Inaczej mieszkańcom doniczek może grozić przegnicie korzeni. Każda z roślin jest inna i wymaga specyficznej pielęgnacji, jednak najbardziej ogólna zasada, dotycząca większości gatunków, brzmi: zimą podlewaj je raz na dwa tygodnie. Jak sprawdzić, czy pora podlewania już nadeszła? Ziemia w doniczce powinna być zupełnie sucha.

Wyjątek stanowią sukulenty, takie jak kaktusy czy sanseweria, które zimą wystarczy podlewać raz w miesiącu. Przyzwyczajone do nieczęstego podlewania mogą ucierpieć od nadmiaru wody. Pamiętaj, by zawsze sprawdzać wilgotność ziemi w doniczce, by uniknąć sytuacji podwójnego podlewania (gdy ktoś inny zrobił to pod naszą nieobecność).

Nawożenie roślin domowych w zimie

Czy nawozić rośliny doniczkowe zimą? Z reguły się tego nie robi, ponieważ trzeba dać im czas na odpoczynek. Wyjątkiem są rośliny o tropikalnym pochodzeniu i gatunki kwitnące zimą. Do roślin, które będą nas wtedy cieszyć swoim kolorem i zapachem zaliczamy m.in. kalanchoe, poinsecję, kamelię, skrzydłokwiat czy fiołki afrykańskie. Nawożenie powinno być jednak dużo delikatniejsze niż wiosną czy latem. Wybieraj nawozy rozpuszczane w wodzie lub takie o przedłużonym działaniu.

Jak doświetlić rośliny w zimie?

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą? - zdjęcie 2

Chcesz, żeby Twoje kwiaty doniczkowe spokojnie przeszły przez wymagający, zimowy czas? Zadbaj o to, by docierała do nich odpowiednia dawka światła. Zima pod tym względem nie rozpieszcza roślin doniczkowych, jednak możesz zapewnić im niezbędne minimum. Co zrobić, by rośliny nie traciły liści, nie blakły im płatki, a w najgorszym wypadku nie zamierały?

  • Jeśli posiadasz rośliny, które potrzebują naprawdę dużo światła, pomyśl o specjalnych żarówkach. Umieszczenie pół metra od kwiatów lampy fluorescencyjnej, rtęciowej lub sodowej, na kilka-kilkanaście godzin dziennie, pozwoli zachować rośliny w dobrym stanie.

  • Ustaw rośliny blisko południowo-wschodniego okna. Nie zapomnij odsłonić rolet i firanek. Właściwa ekspozycja na światło może uchronić je przed utratą liści. Na takie niebezpieczeństwo szczególnie narażone są gatunki o jasnym i pstrym zabarwieniu.

  • Równie ważne jest… odkurzanie liści. Rośliny w zimie mają trudność z absorbowaniem światła, jeśli na powierzchni ich liści znajduje się kurz. Zrób im letni prysznic w łazience (w przypadku mniejszych egzemplarzy) lub przetrzyj miękką i wilgotną ściereczką. Jeśli roślina posiada włoski albo woskowy nalot, oczyścić ją za pomocą pędzelka, by jej nie uszkodzić.

Więcej o świetle dowiesz się z artykułu: Światło dzienne a kolory w mieszkaniu.

Wilgotność powietrza a kondycja roślin doniczkowych

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą? - zdjęcie 3

Ważnym elementem dobrostanu roślin doniczkowych jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Jak nie dopuścić do przesychania roślin? Możesz rozważyć zamontowanie nawilżaczy powietrza, które mają dobroczynny wpływ nie tylko na rośliny, ale i na domowników. Wspomóż swoje rośliny, instalując elektryczne lub ceramiczne nawilżacze na grzejniku, a nawet kładąc na nim wilgotny ręcznik. Zwiększona wilgotność przyda im się szczególnie na początku okresu grzewczego, kiedy rośliny nie są jeszcze przyzwyczajone do suchego powietrza.

Rośliny doniczkowe w zimie lubią spryskiwanie. Skutecznym rozwiązaniem jest również ustawienie doniczek na podstawkach wypełnionych niewielkimi kamykami. Nalana do podstawek woda paruje, a tym samym wilgotność powietrza w pobliżu roślin rośnie.

Temperatura w domu zimą a rośliny

W zimie warto obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, w których trzymamy rośliny doniczkowe. Jednak nie wszyscy będą dobrze czuć się w pokoju, w którym termometr wskazuje 16-18 °C. Jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu znajduje się jedno chłodniejsze pomieszczenie, przenieś tam swoje rośliny.

Innym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich na parapecie, ponieważ drobne nieszczelności wokół okien zmniejszą temperaturę panującą wokół rośliny. Pamiętaj jedynie, że kaloryfer pod parapetem nie jest najlepszym sposobem na zachowanie idealnej – dla roślin – temperatury zimą. To prosta droga do ich przegrzania. Z kolei ryzyko przemarznięcia kwiatów pojawia się, gdy wietrzymy dane pomieszczenie. W tym czasie odsuń doniczki daleko od okien.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dekoracji okien i parapetów, przeczytaj artykuł: Aranżacje okien w salonie.

Pielęgnacja roślin doniczkowych w zimie nie jest prostym zadaniem. Potrzebują dużo więcej uwagi i opieki niż wiosną czy latem. Dlatego skorzystaj z powyższych porad, by Twoje kwiaty były zdrowe i piękne o każdej porze roku.