Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Czarna kuchnia – pomysły, aranżacje

Czarna kuchnia – pomysły, aranżacje
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Od lat w domach i mieszkaniach króluje biała aranżacja kuchni. A co z kontraktującym do bieli kolorem czarnym? Czy można go z powodzeniem wprowadzić do kuchni i to w dużych ilościach? Oczywiście! Czarna kuchnia jest synonimem szykowności, nowoczesności i braku nudy. To nie tylko wybór dla odważnych. Nie wierzysz? Przeczytaj, jak stworzyć piękną i elegancką kuchnię w kolorze czerni.

Gdzie pasuje czarna kuchnia?

Czarna kuchnia to pomysł dla minimalistów lubiących prostotę oraz sprawdzone i efektowne rozwiązania. Najlepiej współgra z dużą przestrzenią, gdzie bez przeszkód może wizualnie zachwycać swoich odbiorców. Ciemne kolory optycznie zmniejszają przestrzeń, dlatego czarna kolorystyka może być przytłaczająca w niewielkiej kuchni. Jeżeli Twoje pomieszczenie nie jest okazałych rozmiarów, ale posiada okno – to świetnie. Światło wpadające przez szyby będzie rozjaśniać i rozświetlać kuchnię oraz nada jej lekkości. Czarna, duża kuchnia wspaniale łączy się z mieszkaniami w stylu industrialnym, loftami i mieszkaniami dwupoziomowymi. Będzie idealna do wnętrz z kuchnią otwartą na salon czy jadalnię. Dodaje wnętrzom elegancji, stąd też często można spotkać ciemną kuchnię w nowoczesnych apartamentach. Taka kuchnia sprawdza się również jako pomieszczenie firmowe w biurze – nie posiada przyprawiającej o ból głowy mieszkanki różnych wyrazistych kolorów, dlatego takie otoczenie pozwala na relaks w trakcie pracy.

Jakie zasady zastosować w aranżacji czarnej kuchni?

Żeby nie wpaść w aranżacyjną pułapkę, warto pamiętać, że czarna kuchnia musi mieć spójny i nowoczesny design. Głównym jej elementem są oczywiście czarne meble. Fronty szafek mogą być matowe lub na wysoki połysk – ważne jednak, aby ich powierzchnie były łatwe w czyszczeniu.

Czarna kuchnia - zdjęcie 1

Co odróżnia te dwa rodzaje frontów? Błyszczące mają zdolność odbijania od siebie światła, co rozjaśnia pomieszczenie i sprawia wrażenie większego. Natomiast fronty matowe wtapiają się w otoczenie ciemnej kuchni i stanowią bardziej subtelne tło dla innych elementów we wnętrzu. A tymi elementami są designerskie dodatki (nie tylko czarne, ale i w innych kolorach), piękny blat i armatura.

Wybór sprzętu AGD powinien paść na metaliczne lub ciemne urządzenia. Można się też zdecydować na sprzęt do zabudowy i ukryć go za ciemnymi frontami. Tak możesz zrobić z chłodziarką Bosch Serie | 6. Marka Bosch posiada w swojej ofercie sprzęty z serii ColorGlass w kolorze wulkanicznej czerni – lśniąca, czarna tafla piekarnika idealnie wkomponuje się w ciemną zabudowę. Aby wnętrze nie było ponure, musi być dobrze doświetlone. Jest to szczególnie istotne, jeśli w Twojej kuchni nie znajduje się okno. Również sztuczne światło wspaniale wyeksponuje czarne meble kuchenne. Możesz powiesić oświetlenie LED nad blatem lub górnymi szafkami, albo dekoracyjne lampy sufitowe.

Przeczytaj: Oświetlenie kuchni – zasady projektowania światła w kuchni.

Jakie kolory i materiały pasują do czarnej kuchni?

Czarna kuchnia nie oznacza, że wszystko w niej musi być jedynie czarne. W trend ciemnej kuchni wpisuje się łączenie czerni z innymi kolorami – te stanowić powinny nie więcej niż 20% koloru w pomieszczeniu. Barwy współgrające z czernią to szarości, brązy, purpura i oczywiście biel. Bez przeszkód tłem dla czarnym frontów szafek może być biel użyta na ścianach – pod postacią farby lub płytek.

Czarna kuchnia - zdjęcie 2

Innym sprawdzonym kontrastującym zestawieniem kolorystycznym jest czerń frontów i brąz blatu kuchennego. Kuchnia czarna z drewnem łączy w sobie elegancję i ciepło.

Oprócz drewna, czarna kuchnia dobrze komponuje się z metalem użytym w dodatkach. Przełamanie ciemnej kolorystyki innymi barwami sprawia, że kuchnia nabiera rozświetlenia oraz bardziej przytulnego charakteru. Bo wbrew słyszanej od czasu do czasu opinii – czarna kuchnia też może być przytulna. I taka właśnie jest – szczególnie, jeśli zastosuje się pasujące do niej materiały.

Jakie materiały pasują do czarnej kuchni?

Oprócz wspomnianego powyżej drewna w formie blatu kuchennego, uchwytów szafek, półek czy parapetu, czarna kuchnia świetnie koresponduje z betonem. To dzięki jego barwie, ale także strukturze – tak modnej w ostatnich latach. Na ścianę odpowiednie będą też czarne płytki – matowe lub błyszczące, gładkie bądź o jakiejś strukturze. A co powiesz na cegłę na ścianie? Możesz ją pomalować na czarno albo zostawić w naturalnym odcieniu, aby była w kolorystycznej kontrze do reszty pomieszczenia.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Odnośnie farby – sprytnym rozwiązaniem jest użycie na jednej ze ścian (lub jej fragmencie) czarnej farby tablicowej. Dodaje ona czerni czarnej kuchni oraz jest funkcjonalnym rozwiązaniem, aby zapisywać przepisy, listy zakupowe czy informacje dla domowników."]

Na ścianie nad blatem sprawdzą się tafle szkła – czarne bądź o innej barwie. Na podłogę natomiast połóż płytki lub panele w kolorze, który najlepiej będzie współgraj z Twoją nową kuchnią.

Przeczytaj: Ściana w kuchni – pomysły, kolory, inspiracje

Czarna kuchnia - zdjęcie 3

Ozdoby i dodatki do ciemnej kuchni

Ponurej i nudnej czarnej kuchni mówimy stanowcze „nie”. Z łatwością bowiem da się ją ożywić – za sprawą dodatków i ozdób. Dopieszczenie wnętrza stanowić będą rośliny ozdobne, a w opcji nie tylko estetycznej, ale też funkcjonalnej – zioła w zdobionych doniczkach. Żywe rośliny dodają świeżości wnętrzu, a ludziom optymizmu.

Co jeszcze ozdobi czarną kuchnię? Obrazy i grafiki w ramkach powieszone na ścianach lub ustawione na półkach. Designerskie lampy i żyrandole oświetlą Twoje wnętrze i dodadzą mu charakteru. Wybór odpowiedniej lampy jest tak szeroki, że można rzecz „nieograniczony”. Czarne fronty mebli i ciemne ściany są wdzięcznym tłem dla designerskich źródeł światła. Żyrandol może być „na bogato”, z dużą ilością mieniących się kryształków, a może być bardziej minimalistyczny o prostej i geometrycznej formie. Modernistyczny styl czarnej kuchni z aranżacyjnym powodzeniem można zestawić ze stylistyką retro – szczególnie w przypadku baterii kuchennej. Bo sprawdzone połączenia są po prostu dobre. I dotyczy to także czarnej kuchni.

Przeczytaj także: Kuchnia w stylu retro i vintage.

Stwórz czarną kuchnię na miarę swoich potrzeb i odczaruj powiedzenie „czarno to widzę”!