Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Pralka wolnostojąca lub w zabudowie. Jaką wybrać?

Pralka wolnostojąca lub w zabudowie. Jaką wybrać?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Czeka Cię zabudowa pralki? A może nadal rozważasz inwestycję w wolnostojący model? Sprawdź, jaki typ pralki może spełnić Twoje oczekiwania, które funkcjonalności są najbardziej przydatne i jakich błędów unikać.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujesz (zabudowa pralki czy model wolnostojący), weź pod uwagę kilka uniwersalnych parametrów.

Pralka wolnostojąca lub w zabudowie. Jaką wybrać? 1

1. Pojemność, czyli podstawowy element przy wyborze pralki. Dobierz ją do liczby użytkowników:

  • dla jednej osoby model o pojemności 4–5 kg (mniej niż 4 prania w tygodniu),
  • dla mniejszej rodziny np. 2+1 pralka o ładowności 6–7 kg (4–6 prań w tygodniu),
  • dla większej rodziny np. 2+3 powyżej 7 kg (więcej niż 6 prań w tygodniu).

2. Zakres programów, dzięki którym odpowiednio dobierzesz sposób prania do tkanin, kategorii odzieży oraz zabrudzeń. Z pewnością przydadzą Ci następujące rozwiązania:

  • pranie szybkie (powierzchowne plamy),
  • mix (do prania większości popularnych tkanin),
  • delikatne pranie (jedwab, satyna, wiskoza),
  • wełna/pranie ręczne,
  • pierze/puch,
  • sport/fitness,
  • koszule/bluzki,
  • jeans/ciemne kolory.

Wskazówka: Jeśli szczególnie dbasz o ubrania, zainwestuj w pralkę z funkcją pary. Dzięki temu odzież np. po grillu po prostu odświeżysz, zamiast od razu ją prać. Pamiętaj, że dzięki takiej uważnej pielęgnacji, ubrania będą służyły Ci przez lata.

3. Zużycie wody i energii
Określenie klasy energetycznej nie stanowi problemu. Jeśli często pierzesz i zależy Ci na oszczędnościach, postaw na najbardziej ekonomiczny model, czyli pralkę oznaczoną symbolem A. Bardziej skomplikowany jest wybór pralki, która oszczędza wodę. Aby taką znaleźć, musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów;

  • jak najniższe wykorzystanie wody podczas jednego cyklu,
  • wysoką klasę prania, bez konieczności korzystania z prania wstępnego,
  • tryby ECO oraz automatyzujące proces prania (pomiar wielkości załadunku, dozowanie płynu, określanie stopnia zabrudzenia).

Model łączący wszystkie te elementy zapewni Ci największe oszczędności w kontekście zużycia wody.

4. Inne funkcje i udogodnienia

Zarówno pralki w zabudowie, jak i modele wolnostojące mają liczne funkcje, które dopasujesz do swojej indywidualnej sytuacji. Oto kilka dodatkowych opcji najbardziej cenionych przez współczesnych użytkowników:

  • możliwość dołożenia prania nawet po rozpoczęciu cyklu,
  • program do czyszczenia bębna z opcją przypomnienia,
  • funkcjonalność pozwalająca na dostosowanie ilości pobieranej wody do wielkości załadunku.

Jak ukryć pralkę w kuchni? Zainspiruj sięPralka w kuchni – jak ją zabudować?

Pralka w zabudowie a wolnostojąca — różnice

Pralka wolnostojąca lub w zabudowie. Jaką wybrać? 2

Znasz już najpopularniejsze funkcjonalności pralek, czas na podjęcie decyzji: zabudowa pralki lub model wolnostojący. Aby ułatwić Ci wybór, porównaliśmy oba rozwiązania pod względem najważniejszych elementów.

Wybierz model wolnostojący, jeśli Twoja pralka ma znajdować się w pomieszczeniu, w którym nie musi się komponować z innymi elementami zabudowy.

  • Konstrukcja: masz do wyboru różne modele i wielkości. Zarówno małe pralki ładowane od góry (takie modele nie występują w wersji do zabudowy), jak i sprzęt wielkogabarytowy dla dużych rodzin.
  • System wentylacji: uniemożliwia zabudowę pralki wolnostojącej od frontu. Jednak w większości przypadków możesz umieścić blat nad pralką, zyskując dodatkową półkę np. na detergenty. 
  • Poziom hałasu: jest nieco wyższy w stosunku do modelu zabudowanego.
  • Cena: z reguły cena jest niższa od podobnych modeli do zabudowy.

Zabudowa pralki sprawdzi się, jeśli chcesz ten sprzęt dyskretnie wkomponować w wyposażenie kuchni lub łazienki.

  • Konstrukcja: pralki do zabudowy są z reguły niższe i płytsze od tradycyjnych modeli.
  • System wentylacji: umożliwia bezproblemowe działanie sprzętu w zamkniętych pomieszczeniach. Taki model można więc całkowicie zabudować.
  • Poziom hałasu: dzięki zabudowie, która tłumi dźwięki, jest nieco niższy.
  • Cena: Koszt jest z reguły wyższy w stosunku do podobnych modeli wolnostojących.

O czym należy pamiętać przy wyborze pralki do zabudowy? 

Pralka wolnostojąca lub w zabudowie. Jaką wybrać? 3

Zabudowa pralki w łazienkach lub kuchniach to opcja dla tych, którzy stawiają przede wszystkim na eleganckie wnętrza. Oto 5 elementów, o których musisz pamiętać, decydując się na to rozwiązanie.

1. Zmierz wnękę, w której ma znaleźć się zabudowa pralki. Pamiętaj, że do wymiaru pralki musisz dodać około 10 cm z tyłu (na podłączenie węży) i 2 cm po bokach. Również blat nie może bezpośrednio stykać się z pralką. Pamiętaj, że pralki do zabudowy są najczęściej niższe od tradycyjnych (83–85 cm), ich szerokość wynosi z reguły 59,5–60 cm, a głębokość 54–55 cm.

2. Zapewnij łatwy dostęp do gniazda elektrycznego, które powinno znajdować się nad przyłączami wodnymi.

3. Nie umieszczaj pralki w bezpośrednim sąsiedztwie innych sprzętów, by nie zaburzyć ich działania np. w przypadku, gdy ten sprzęt planujesz umieścić w kuchni.

Odkryj modele marki Bosch: Pralki do zabudowy

Wskazówka: Zabudowa pralki w łazienkach lub kuchniach powinna być planowana jeszcze na etapie projektowania, by precyzyjnie dopasować ją do innych mebli.

Przeczytaj: Jak urządzić małą łazienkę?

Zabudowa pralki w łazienkach

Nie masz osobnej suszarni i chcesz pralkę umieścić w łazience? Zastanawiasz się, jak ją funkcjonalnie zabudować? Przedstawiamy trzy sprawdzone pomysły do różnego typu łazienek. 

Blat nad pralką

Takie rozwiązanie sprawdzi się w długich i wąskich łazienkach. Blat sprawi, że pralka wizualnie będzie pasować do całości zabudowy.

Wskazówka: Jeśli chcesz optymalnie wykorzystać wnętrze małej łazienki, umieść nie tylko blat nad pralką, ale też małą szafkę.

Szafka do zabudowy pralki

To rozwiązanie stosowane jest w większych, eleganckich łazienkach, w których aspekt wizualny jest najważniejszy. Pralkę możesz ukryć w całości za szafką pasującą do pozostałych mebli. Pamiętaj, by przed zabudową uwzględnić miejsce na otwarcie drzwiczek.

Zabudowa pralki słupek

Oprócz pralki chciałbyś mieć w łazience również suszarkę? Pomyśl o ustawieniu ich jedno na drugim (w tak zwany słupek) za pomocą np. łącznika z wysuwaną półką. Najlepiej zestawić sprzęty od tego samego producenta, które pasują do siebie wizualnie i funkcjonalnie. Takie rozwiązanie sprawdzi się w wąskich łazienkach.

Wskazówka: Nigdy nie umieszczaj bezpośrednio jednego urządzenia na drugim. Łącznik zapewnia bezpieczeństwo zarówno sprzętom, jak i domownikom przebywającym w łazience.

Przeczytaj praktyczne wskazówki: Wąska łazienka – jak ją zaaranżować?

Dobór pralki będzie dla Ciebie czystą przyjemnością, pod warunkiem że weźmiesz pod uwagę nasze wskazówki. Dzięki nim unikniesz najpopularniejszych błędów, a w przypadku zabudowy pralki np. w łazience, odpowiednio wykorzystasz walory wnętrza.