Konglomeraty – ekonomiczne zamienniki kamienia i ceramiki w domu
- Co to jest konglomerat i jak powstaje?
- Właściwości konglomeratów kamiennych
- Zastosowania konglomeratów. Konkurencja dla kamienia, drewna i ceramiki
- Zalety i wady konglomeratu
- Czym czyścić konglomerat?
- Jak usunąć rysy z konglomeratu?
- Konglomerat czy kompozyt? Czym się różnią?
- Do jakiej kuchni pasuje blat z konglomeratu?
Projektanci wnętrz zauważają, że konglomerat kwarcowy jest popularny wśród polskich inwestorów, ale z reguły do tworzenia blatów kuchennych. Czy będzie też dobrym zamiennikiem kamienia i ceramiki np. w łazience? Sprawdź, jakie są zastosowania tego materiału oraz jego wady i zalety.
Co to jest konglomerat i jak powstaje?
Konglomerat to mieszanka kamienia połączona żywicą poliestrową lub cementem. Surowiec ten występuję naturalnie, ale w aranżacji wnętrz stosuje się jego sztuczny odpowiednik. Najbardziej popularny jest konglomerat kwarcowy, czyli materiał, który zawiera skały kwarcowe z dodatkiem granitu i żywicę. Do jego produkcji stosuje się też dodatki, takie jak szkło, ceramika czy barwniki.
Surowiec ten dostępny jest np. w zakładach kamieniarskich w formie płyty o grubości 2 cm i 3 cm lub gotowego produktu, np. blatu kwarcowego lub umywalki z konglomeratu. Płyty konglomeratu kwarcowego poddawane są obróbce mechanicznej (wysoka temperatura, ciśnienie), dzięki czemu uzyskany materiał jest bezpieczny w użytkowaniu.
Dostępne są też konglomeraty granitowe (ich składnikiem jest granit w ok. 95%) oraz marmurowe (głównym składnikiem jest marmur).
Właściwości konglomeratów kamiennych
Eksperci podkreślają, że konglomeraty mają właściwości analogiczne do materiału, który jest ich podstawowym budulcem.
Konglomerat z marmuru – podatny na działanie kwasów, trzeba więc go odpowiednio zaimpregnować. Nie jest odporny na wysoką temperaturę.
Konglomerat granitowy – wymaga impregnacji, ale jest bardziej wytrzymały od konglomeratu marmurowego. Odporny na wilgoć i łatwy w utrzymaniu czystości.
Konglomerat kwarcowy – najbardziej wytrzymałą wersją tego typu konglomeratu jest ta z dodatkiem granitu. Co więcej, konglomerat kwarcowy wyróżnia się gładką powierzchnią i bogatą kolorystyką.
Zastosowania konglomeratów. Konkurencja dla kamienia, drewna i ceramiki
Dlaczego Polacy coraz chętniej wybierają blat z konglomeratu, a nie jego tradycyjne kamienne odpowiedniki? Otóż okazuje się, że ważnym argumentem jest... ciepło. Ten materiał przyjmuje temperaturę otoczenia i nie jest tak zimny w dotyku, jak np. granit. Ważne są też inne zalety, takie jak trwałość, łatwość utrzymania w czystości, uniwersalność wzorów i kolorów.
Z konglomeratu tworzy się nie tylko blaty. Można powiedzieć, że ten materiał to nowa ceramika, ponieważ świetnie nadaje się do wyrobu zlewów, umywalek, brodzików, a nawet wanien.
Konglomerat stosuje się też w formie okładziny na ścianę. Natomiast ostatnim rynkowym hitem są parapety z konglomeratu, które, w przeciwieństwie do marmurowych, są miłe w dotyku i dostępne w szerokiej bazie kolorystycznej.
Zalety i wady konglomeratu
W akapicie poświęconym właściwościom konglomeratu napisaliśmy sporo o jego zaletach i wadach. Do plusów warto jeszcze dodać:
-
Odporność na zarysowania, uderzenia, naturalne zabrudzenia i wodę.
-
Lekkość – blat z konglomeratu jest o ok. 20% lżejszy od tradycyjnego blatu z kamienia, dlatego nie trzeba dodatkowo wzmacniać szafek, które się pod nim znajdują.
-
Łatwość w utrzymaniu porządku oraz konserwacji.
-
Różnorodność wzorów, kolorów oraz kształtów (jest łatwy w obróbce w przeciwieństwie do ceramiki).
-
– Cena – choć blat z konglomeratu do tanich nie należy, jego koszt jest niższy niż blatu kamiennego.
Jeśli chodzi o wady to dodajmy, że w przeciwieństwie do kamienia czy drewna blat z konglomeratu nie jest unikatowy. Tworzony jest sztucznie, zatem można go dowolnie modyfikować i uzyskiwać podobne wzory.
Czym czyścić konglomerat?
Podstawowa zasada dbania zarówno o blat z konglomeratu, jak i umywalkę z konglomeratu brzmi: bądź łagodny! Używaj delikatnych środków pielęgnacyjnych, np. mydła lub uniwersalnego płynu do mycia. Unikaj żrących środków chemicznych i rozpuszczalników, gdyż jak pisaliśmy w akapicie o wadach tego surowca, konglomerat źle reaguje m.in. na substancje kwasowe. Do codziennego czyszczenia stosuj delikatną myjkę, by nie rysować powierzchni.
Dobrym nawykiem jest regularne usuwanie kurzu i drobin z blatu kwarcowego. Aby ułatwić sobie tę czynność, zastosuj odkurzacz ręczny Flexxo marki Bosch. Ten funkcjonalny sprzęt wyczyści nie tylko podłogi, ale też blaty i powierzchnię pod meblami.
Jak usunąć rysy z konglomeratu?
Użytkownicy doceniają to, że wszelkie zarysowania, które z czasem mogą pojawić się na powierzchniach wykonanych z konglomeratu, łatwo zniwelować.
[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jak usunąć rysy z konglomeratu? Jeśli są niewielkie, spróbuj zastosować pastę polerującą. W przypadku, gdy to działanie nie poskutkuje, najpierw użyj papieru ściernego o różnej ziarnistości, a następnie wypoleruj powierzchnię specjalną pastą. Najlepiej stosować preparaty zalecane przez producenta."]
Konglomerat czy kompozyt? Czym się różnią?
Czy wiesz, że konglomerat mylony jest bardzo często z kompozytem? To jednak inny materiał, ale o podobnych właściwościach. Kompozyt, czyli solid surface, wykonany jest z wodorotlenku glinu, żywicy akrylowej oraz pigmentów. Ten rodzaj materiału stosowany jest np. do tworzenia blatów kuchennych. Istnieje też specjalny kompozyt do produkcji zlewozmywaków.
Zarówno blat z konglomeratu, jak i kompozytu jest odporny na zarysowania i plamy, ciepły w dotyku, łatwy do konserwacji, lekki oraz występuje w wielu kolorach. Trzeba jednak uważać przy ich użytkowaniu na rozgrzane garnki i patelnie, gdyż mogą zostawić trudne do usunięcia ślady.
Eksperci podkreślają, że blat kompozytowy jest bardziej wytrzymały m.in. na działanie substancji chemicznych, np. kwasów. Jego wadą jest jednak stosunkowo wysoka cena.
Do jakiej kuchni pasuje blat z konglomeratu?
Parafrazując znany cytat: na świecie pewne są tylko trzy rzeczy: śmierć, podatki i to, że blat z konglomeratu pasować będzie do każdej aranżacji kuchni. Przede wszystkim dlatego, że występuje w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej – od bieli, poprzez brązy i szarości, aż po czerwienie. Co więcej, może mieć też różnorodne wzory i faktury.
W przeciwieństwie do marmuru jest przyjemny w dotyku, gdyż przyjmuje temperaturę otoczenia, dlatego sprawdzi się też w cieplejszych wnętrzach, np. w kuchni w stylu prowansalskim. Pasuje też do nowoczesnych aranżacji np. skandynawskich.
Przeczytaj artykuł Jak urządzić białą kuchnię? i przekonaj się, że również w tym przypadku sprawdzi się blat z konglomeratu.
Konglomerat, nazywany też „ulepszonym kamieniem”, powoli staje się alternatywą dla wielu kamiennych, drewnianych czy ceramicznych elementów w aranżacji wnętrz. Ten wybór, choć dla wielu osób jeszcze nieoczywisty, staje się często strzałem w dziesiątkę i świetnym pomysłem na trwałe, nowoczesne, a jednocześnie przytulne wnętrza.