Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak urządzić wiatrołap?

Jak urządzić wiatrołap?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Wiatrołap to niewielkie pomieszczenie, które według prawa budowlanego musi znajdować się w domu. Przeczytaj, jak urządzić wiatrołap, żeby był funkcjonalnym i estetycznym pomieszczeniem oraz przytulną zapowiedzią całego domu.

Gdzie znajdziemy wiatrołap?

Wiatrołap, nazywany przedsionkiem, jest niedużą wydzieloną przestrzenią pomiędzy drzwiami wejściowymi do domu a korytarzem. Pełni kilka ważnych zadań. Jego rolą jest izolacja termiczna – hamuje napływ zimnego powietrza do wnętrza domu, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym. Drzwi wejściowe to miejsce, przez które dom szybko się wychładza, dlatego wiatrołap jest pomocny w zmniejszaniu rachunków za ogrzewanie. Natomiast w czasie upałów ogranicza napływ gorącego powietrza. Jego funkcją jest też zapobieganie przeciągom, co ma miejsce dzięki zatrzymywaniu przez niego mas powietrza dostających się do domu. Nie musisz więc obawiać się uszkodzenia okien lub drzwi przez niespodziewane zatrzaśnięcie w wyniku przeciągu. Wiatrołap zapewnia także izolację akustyczną, dzięki czemu skutecznie wycisza hałasy pochodzące z zewnątrz domu – na przykład z ruchliwej drogi nieopodal.

To pomieszczenie, które może wydawać się niepozorne, stanowi dodatkową przestrzeń użytkową. Jest idealnym miejscem do przechowywania okryć wierzchnich i butów należących do Ciebie oraz Twoich gości, a także może pełnić rolę garderoby na ubrania, które czekają na odpowiednią porę roku. To też miejsce, w którym domownicy oraz goście pozostawiają mokre lub brudne budy, parasole czy zabłocony wózek dziecięcy. To tam możesz oczyścić łapy swojemu psu po spacerze. Dzięki temu unikniesz wnoszenia brudu, wilgoci i kurzu do pozostałych pomieszczeń. Należy wiedzieć, że obecność wiatrołapu w domu jest wymagana przez prawo budowlane. Na szczęście, tak jak opisaliśmy powyżej, to bardzo funkcjonalne pomieszczenie i ma same zalety.

Wiatrołap – inspiracje

Wbrew pozorom, przy aranżacji tak małego pomieszczenia jest duże pole do popisu. Niezależnie czy jest to bardzo mała lub wąska przestrzeń, czy przestronne wnętrze – warto odpowiednio je urządzić. Wystrój tej przestrzeni sprawi, że już od wejścia do domu będzie można poczuć się w nim przytulnie i dobrze. Jak urządzić wiatrołap? Inspiracje możesz znaleźć w stylistyce pozostałych pomieszczeń w swoim domu. Miejsce to powinno bowiem współgrać z estetyką całego mieszkania, aby dom wyglądał spójnie i pięknie. Pamiętaj, że aranżacja przedsionka wymaga umiaru – najlepiej ograniczyć się do praktycznych rozwiązań.

Jak urządzić wiatrołap - zdjęcie 1

Nowoczesny wiatrołap

Na pewno wiatrołap powinien wizualnie korespondować z sąsiadującym pomieszczeniem, na przykład z przedpokojem. W nowoczesnym wiatrołapie nie może zabraknąć dużej szafy lub wydzielonej garderoby. Idealnie sprawdzi się tam pojemna szafa z drzwiami przesuwnymi, w której zmieścisz dużo rzeczy. Możesz ukryć tam nie tylko ubrania i buty na każdą porę roku, ale też narzędzia ogrodnicze, sprzęt sportowy (rower, hulajnogę, rolki lub piłkę) czy akcesoria do sprzątania – ściereczki, mop i wiadro. W takiej szafie zmieści się też odkurzacz – pionowy, workowy, bezworkowy czy wielofunkcyjny, czyli każdy z typów odkurzaczy Bosch. Ważnym elementem każdego wiatrołapu jest również lustro, szafka na buty oraz siedzisko do wygodnego ich zakładania. Aby jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce, przeczytaj o planowaniu przestrzeni do przechowywania niezależnie od metrażu.

Mały wiatrołap

Oczywiście w dużym wiatrołapie pomieści się więcej przedmiotów i mebli, ale mała powierzchnia nie jest przeszkodą w urządzeniu tego pomieszczenia w nowoczesnej stylistyce. Jeśli w niedużym wnętrzu nie zmieści się szafa, dobrym rozwiązaniem jest masywny i stabilny wieszak na używaną na bieżąco garderobę wierzchnią. Jeśli powierzchnia nie pozwala na umiejscowienie szafki na buty oraz siedziska, wybierz mebel 2w1, który zapewni miejsce do siedzenia i przechowywania butów.

Istotnym elementem jest gustowne lustro ścienne – oprócz swojej podstawowej funkcji, dodatkowo optycznie powiększy małą przestrzeń. Sprawdzą się też przeszklone drzwi – te wejściowe oraz te oddzielające przedsionek od mieszkalnej części domu. Użycie szkła również sprawi, że wiatrołap będzie wydawał się większy. Nie zapomnij o oświetleniu, które jest szczególnie ważne, jeżeli do przedsionka nie dochodzi dzienne światło. W małym wiatrołapie odpowiednie będą jasne kolory ścian i sufitu, które nadadzą mu lekkości. Do nowoczesnej aranżacji ścian i podłóg świetnie pasują panele i płyty winylowe. W przypadku zarówno małego wiatrołapu, jak i tego dużego, dobrym pomysłem jest pomalowanie ścian farbą zmywalną, ponieważ w takim miejscu łatwo ulegają zabrudzeniu.

Jak urządzić wiatrołap - zdjęcie 2

Jak dopasować wiatrołap do reszty mieszkania?

Wiatrołap jest pierwszym pomieszczeniem przyciągającym uwagę odwiedzających – a pierwsze wrażenie często jest bardzo ważne i wpływa na odbiór reszty domu. Istotne jest, aby w wiatrołapie utrzymać podobny styl, co w reszcie pomieszczeń. Dopasuj jego stylistykę do estetyki panującej w domu. Jeśli dom urządzony jest w stylu nowoczesnym, nie wprowadzaj do przedsionka ciężkich, antycznych mebli, a postaw na współczesne akcesoria. Kolor ścian, sufitu i podłóg nie powinien być ciemny, ponieważ wiatrołap optycznie się zmniejszy i będzie miał ponury charakter. Odpowiednio dobrany kolor, na przykład biel, szarość, beż – pasujący do kolorystyki domu, doda wnętrzu atrakcyjności. Oświetlenie, o którym wspominaliśmy przy urządzaniu małego wiatrołapu, jest ważne niezależnie od wielkości pomieszczenia. Jeśli ma dominować w nim nowoczesny styl, rozważ zakup oświetlenia punktowego zamiast lampy zawieszonej nad głową. Im jaśniej, tym lepiej – dobrze dobrane oświetlenie jest podstawą każdego wnętrza.

Wiatrołap to nie tylko „przymus” ze względu na prawo budowlane. To pomieszczenie, które jest niezwykle funkcjonalne i zapewnia ogromną wygodę na co dzień.