Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Wanna wolnostojąca czy zabudowana?

Wanna wolnostojąca czy zabudowana?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez jednego elementu – wanny. Według wielbicieli długich kąpieli wanna jest obowiązkowym wyposażeniem łazienki. Rynek zaskakuje dużą liczbą dostępnych modeli wanien w różnych kształtach i rozmiarach.  Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny typ, warto określić, czy preferujemy wannę wolnostojącą, czy w zabudowie.

Wanna wolnostojąca – zalety

Żaden salon kąpielowy, czyli łazienka o dużej powierzchni z wydzieloną strefą relaksu, nie może obyć się bez wanny wolnostojącej. Jej zazwyczaj ozdobna bryła powoduje, że ceramika momentalnie zyskuje rangę stylowego dodatku.

Duża wanna wolnostojąca lubi przestrzeń, ponieważ wtedy może pokazać całą swoją ozdobność. Dlatego najczęściej umieszcza się ją w centrum pomieszczenia lub blisko jednej ze ścian. Wanna wolnostojąca może być śmiało traktowana jako designerski akcent, który będzie pasował idealnie zarówno do łazienek urządzonych w stylu glamour, jak i retro. W towarzystwie kryształów i dekoracyjnych luster lub we wnętrzu rodem z lat 50-tych czy 60-tych niezabudowana wanna będzie prezentować się równie atrakcyjnie.

Wanna może być wykonana z różnych materiałów, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Wolnostojące wanny akrylowe są lekkie, odporne na kamień i rdzę, długo trzymają ciepło, ale dość łatwo pojawiają się na nich zarysowania. Żeliwne wanny wyróżnia trwałość, za to nie każdemu użytkownikowi będzie odpowiadał ich duży ciężar i donośny dźwięk przy napełnianiu wodą. Z kolei barierą w zakupie wanien kamiennych jest ich wysoka cena. Interesującym rozwiązaniem będą wanny z konglomeratu, które cieszą oko delikatnym połyskiem.

Wanna wolnostojąca czy zabudowana? - zdjęcie 1

Jak wybrać kształt wanny wolnostojącej?

Najlepiej zdecydować się na ceramikę na planie koła lub elipsy, która swoimi opływowymi liniami i łagodnymi krawędziami zaprasza do odprężającej kąpieli. Wanna wolnostojąca kojarzy się też z komfortem użytkowania – specjalnie wyprofilowane ścianki podpierają plecy i głowę. Wybierz wannę o szerszych krawędziach, jeśli kosmetyki, gąbkę do mycia ciała, świece czy kieliszek wina lubisz mieć zawsze pod ręką. Możesz też kupić stolik montowany na jej brzegach, który pomieści najpotrzebniejsze przedmioty.

W powszechnej opinii wanna wolnostojąca to synonim luksusu, szczególnie jeśli stoi na lwich nóżkach. Stylizowane, często rzeźbione nogi mogą stworzyć spójną całość z oprawami lamp czy ramą lustra. Również bateria – jedno-, dwuuchwytowa lub termostatyczna – może pełnić funkcję ozdobnego detalu. Przyciągająca oko forma wanny na nogach i spójne dodatki w kolorze chromu, złota lub patyny pomogą stworzyć wrażenie pobytu w eleganckiej rezydencji.

Wanna w zabudowie – zalety

Atutem wanny w zabudowie jest jej funkcjonalność. Dzięki zabudowaniu wanny zyskujemy dodatkową przestrzeń na przechowywanie. Na dobudowanych półeczkach lub we wnęce w ścianie swoje miejsce znajdzie cała kolekcja kosmetyków czy ozdobne kamyczki i świeczki umilające kąpiel. Można je spotkać w łazienkach w stylu SPA, jak i tych o nowoczesnym charakterze. Nie ma też konieczności schylania się i czyszczenia spodu wanny, jak ma to miejsce w przypadku wanny wolnostojącej.

Wanny do zabudowy występują w wielu rozmiarach i kształtach, przez co bez trudu dopasujemy je do wystroju własnej łazienki. Możemy obudować ją m.in. tradycyjnymi płytkami, drewnem o ciekawym usłojeniu lub ceramiczną, a nawet szklaną mozaiką. Dzięki temu wanna nie zdominuje całej aranżacji, lecz zgrabnie się w nią wkomponuje.

Wanna wolnostojąca czy zabudowana? - zdjęcie 2

Najczęściej spotykaną wanną do zabudowy jest ta w kształcie prostokąta. Możemy wyposażyć łazienkę również w kwadratową wannę albo w wannę asymetryczną – na planie trapezu lub trójkąta prostokątnego, wypełniając trudno dostępne miejsca, takie jak róg pomieszczenia, wnęka czy przestrzeń pod skosem. Jeśli interesują Cię delikatniejsze, mniej kanciaste formy, warto rozważyć zakup okrągłej wanny o średnicy 150 cm lub lekko wydłużonej, czyli owalnej.

Innym istotnym parametrem wanny jest jej głębokość – odpowiednia pozwala na komfortowe zanurzenie się w kąpieli. Nie powinna być jednak zbyt duża, by dzieci czy osoby starsze nie miały trudności z wchodzeniem i wychodzeniem.

Przeczytaj: Łazienka seniora – co powinno się w niej znaleźć?

Wskazówka: sprawdź, kto jest najwyższy w Twojej rodzinie i odejmij 20 cm – tym sposobem otrzymasz najmniejszą długość wanny, która zapewni komfortową kąpiel wszystkim domownikom.

Szukasz kompromisu pomiędzy wylegiwaniem się w wannie, a szybkim prysznicem? Wybierz wannę do zabudowy, na którą nałożysz parawan chroniący łazienkę przed zalaniem. Tym samym Twoja wanna zyska funkcję kabiny prysznicowej. W przypadku wanny wolnostojącej jest to dużo trudniejsze.

Jaka wanna do łazienki?

Wanna wolnostojąca czy zabudowana? - zdjęcie 3

Czym warto kierować się przy wyborze wanny? Weź pod uwagę następujące czynniki:

  1. Ustawność pomieszczenia.
    W łazienkach o regularnym kształcie – kwadratowych lub prostokątnych – dużo łatwiej jest umieścić wannę wolnostojącą, która automatycznie wyznaczy centrum łazienki. W pomieszczeniach, w których liczy się każdy centymetr lepiej sprawdzi się wanna zabudowana.

  2. Styl, w jakim chcemy wykończyć łazienkę.
    Uwielbiasz eleganckie wnętrza? Urządzając przestrzeń, marzysz o tym, aby łazienka stała się po prostu dodatkowym pokojem w domu? Zdecyduj się na wannę wolnostojącą na nóżkach. Lubisz estetyczne i praktyczne rozwiązania? Wanna pod zabudowę jest idealna dla Ciebie.

  3. Rozmiar wymarzonej wanny.
    Cenisz sobie komfort, ale masz miejsce tylko na niewielką wannę? Kieruj się dostępną przestrzenią – po wyjściu z kąpieli pomiędzy dłuższym bokiem ceramiki a ścianą powinno być przynajmniej 55 cm. Być może lepszym rozwiązaniem będzie wanna wolnostojąca przyścienna, która przez brak zabudowy zajmuje zazwyczaj mniejszą powierzchnię.

  4. Twoje osobiste upodobania.
    Decydującym argumentem przy wyborze wanny powinny być Twoje odczucia – wybierz taką wannę, która po prostu Ci się podoba.

Wybór należy do Ciebie!

Wolnostojąca czy w zabudowie? Każdy typ wanny będzie dobrym pomysłem, jeśli dostosujemy go do prowadzonego przez nas stylu życia i ulubionych pielęgnacyjnych czynności. Kąpiel w spójnej z resztą domu łazience stanie się czystą przyjemnością.