Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Planowanie przestrzeni do przechowywania niezależnie od metrażu

Planowanie przestrzeni do przechowywania niezależnie od metrażu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Nieważne, gdzie mieszkasz – w dużym domu lub w małej kawalerce – planuj przestrzenie do przechowywania. Zawsze podkreślam, że to klucz do utrzymania porządku. Sprawdź moje praktyczne porady i triki, które możesz zastosować „od zaraz”.

Metoda KonMari – od czego zacząć?

Zanim przejdę do konkretów, zdradzę Ci genialny trik, który sprawi, że planowanie przestrzeni do przechowywania będzie prawdziwą przyjemnością. Mianowicie chodzi o pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów, czyli ubrań, sprzętów, gadżetów, zabawek, kosmetyków, biżuterii, których tak naprawdę nie używasz i trzymasz je w nadziei, że być może „kiedyś się przydadzą”. Przy redukcji garderoby zastosuj jedną z dwóch poniższych metod:

  • Podejście pragmatyczne: zastanów się, czy daną rzecz miałeś na sobie w ciągu ostatniego roku. Jeśli nie – pozbądź się jej.
  • Metoda KonMari: zostaw tylko te ubrania, które kochasz.

Sama inspiruję się m.in. wskazówkami japońskiej autorki Marie Kondo, dlatego pozbyłam się rzeczy, które nie sprawiają mi radości. Dzięki temu znacząco ograniczyłam liczbę przedmiotów wokół siebie, a co za tym idzie – efektywnie uporządkowałam przestrzeń. Sztuka sprzątania Marie Kondo pozwala zatrzymać rzeczy naprawdę dla nas istotne – taki rodzaj minimalizmu staje się coraz popularniejszy, pozwala bowiem funkcjonować w uporządkowanej przestrzeni. Metoda Marie Kondo to nie tylko filozofia, ale też praktyczne porady, np. dotyczące tego, jak składać ubrania, by maksymalnie wykorzystać miejsce w szufladach. O tym wspomnę więcej w dalszej części artykułu.

Wyposażenie garderoby

Skoro wspomniałam już o pozbywaniu się rzeczy na przykładzie ubrań, płynnie przejdę do tematu tworzenia przestrzeni garderoby. W nowym mieszkaniu mam osobne pomieszczenia na odzież i buty. W mojej garderobie królują drążki na ubrania oraz specjalne wieszaki do garderoby, a także szuflady do przechowywania mniejszych rzeczy, czyli koszulek, szali, bielizny itp.

Planowanie przestrzeni do przechowywania - zdjęcie 1

Z uwagi na to, że mam słabość do butów, w mojej przestrzeni znalazła się też specjalna szafa na tę część garderoby.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Pamiętaj, że to, jak będzie wyglądać wnętrze szafy lub garderoby, zależy od Twoich odzieżowych preferencji. Jeśli stawiasz na koszule lub sukienki, wówczas musisz przewidzieć więcej miejsca na drążki: zarówno na krótkie, jak i dłuższe ubrania."]

Inne przydatne rozwiązania to poniższe akcesoria do garderoby:

  • Wieszaki na spodnie, dzięki którym ta część garderoby nie gniecie się.
  • Wysuwane półki na buty, pozwalające utrzymać porządek.
  • Druciane kosze na bieliznę i skarpetki, porządkujące najmniejsze elementy garderoby.
  • Pudła do przechowywania ozdób świątecznych lub zimowych kurtek. Najlepiej postawić na przeźroczyste modele, by od razu widzieć, co jest w środku.

Jeżeli jednak wolisz składać ubrania, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będą półki i regały do garderoby. Niezależnie od tego, czy Twoja garderoba to osobne pomieszczenie czy mała szafa, zaplanuj ją szczegółowo, by każde ubranie miało swoje miejsce. Będzie Ci o wiele łatwiej utrzymać porządek w szafie.

Pomieszczenie gospodarcze i pralnia w domu

Uwielbiam segregować... nie tylko ubrania. Z tego względu zaplanowałam w swoim nowym mieszkaniu oddzielną szafę gospodarczą. To ogromna wygoda – koniec z szukaniem miejsca na każdą rzecz, wszystko znajduje się razem i na swoim miejscu. W mojej szafie znalazło się miejsce na bezprzewodowy, biały odkurzacz Athlet marki Bosch. Jego niezaprzeczalną zaletą jest brak konieczności podłączania do prądu i związanej z tym plątaniny kabli. Wystarczy, że sprzęt jest naładowany, a ja jednym prostym ruchem uruchamiam go i mogę bez przeszkód odkurzyć całe mieszkanie – z taką samą skutecznością jak odkurzaczem tradycyjnym. Kolejnym atutem jest brak konieczności opierania. Sam stoi tam, gdzie go zostawię i doskonale się prezentuje. A gdy przychodzą goście, z łatwością mogę go znowu schować. To skarb mieć takiego pomocnika w swoim domu.

Planowanie przestrzeni do przechowywania - zdjęcie 2

W moim mieszkaniu przeznaczyłam też osobne pomieszczenie na pralnię, w której króluje cicha i energooszczędna pralka marki Bosch z bardzo ważną dla mnie funkcją. Mowa o programie ActiveOxygen Refresh, umożliwiającym higieniczne odświeżenie ubrań bez użycia wody, a więc ochronę koloru i materiału moich ukochanych swetrów czy bluzek. W praktycznych przestrzeniach nie może zabraknąć również suszarki do ubrań. Postawiłam na model posiadający SelfCleaning Condenser, czyli automatyczne oczyszczanie kondensatora pary wodnej, dzięki czemu mamy pewność, że suszarka zużywa niezmiennie mało energii cykl po cyklu.

Aranżacja pralni to proces, w którym należy postawić przede wszystkim na funkcjonalność i wygodę użytkowania sprzętów. Pralnia domowa może być jednak przestrzenią doskonale urządzoną. Jak to zrobić? Przede wszystkim wybierz odpowiedni kolor ścian – najlepiej jasny, który optycznie powiększy przestrzeń. Za to dodatki dobierz w ciemniejszym kolorze – butelkowa zieleń lub granat doskonale się sprawdzą. Istotne są również meble do pralni w domu, które powinny być pojemne, gdyż to właśnie tam będą znajdować się płyny i proszki do prania.

Planowanie przestrzeni do przechowywania - zdjęcie 3

Pozornie może wydawać się, że posiadanie zarówno suszarki, jak i pralki zarezerwowane jest do dużych przestrzeni. Marka Bosch jednak skutecznie łamie ten stereotyp, dzięki czemu mała pralnia w domu jest możliwa do zrealizowania. Wszystko za sprawą łącznika, który pozwala na pionowe ustawienie pralki i suszarki jedna na drugiej, dzięki czemu sprzęty możesz umieścić nawet w tak zwanych „trudnych przestrzeniach”, czyli wnękach lub schowkach.

Aranżacja mieszkania – 6 przydatnych trików

Skoro poruszyliśmy już temat małych przestrzeni, nie może zabraknąć cennych porad dotyczących tego, jak zagospodarować niewielkie mieszkanie, by uzyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania. Oto 6 trików, dzięki którym stworzysz wzorową aranżację.

1. Do przedpokoju lub kuchni zaprojektuj wysokie meble, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. W najwyżej położnych półkach przechowuj rzeczy, których używasz rzadko.

2. Postaw na meble wielofunkcyjne, np. łóżko z wysuwanymi szufladami, rozkładane sofy, krzesła ze schowkami.

3. Wykorzystaj wnęki, schowki, wąskie pomieszczenia na stworzenie strefy gospodarczej, w której umieścisz pralkę, suszarkę, odkurzacz, deskę do prasowania itp.

4. Stosuj ruchome ścianki, parawany, by oddzielić przestrzenie.

5. Zakochaj się w akcesoriach pomagających utrzymać porządek: organizerach, przeźroczystych pojemnikach z przykrywkami itp.

6. Zamień tradycyjne drzwi w szafie lub garderobie na drzwi przesuwne lub składano-przesuwne, by zaoszczędzić miejsce potrzebne na ich otwieranie.

Wiele rozwiązań, dotyczących porządkowania przestrzeni, możesz zastosować „od zaraz”. W związku z tym nie zajmuję Ci już więcej czasu i zachęcam do rozpoczęcia rewolucji od pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. Poczujesz się bardzo lekko i z nową energią przystąpisz do aranżowania swojego nowego, uporządkowanego mieszkania. Gotowy?