Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Jak ustawić meble w pokoju? Zasady i porady

Jak ustawić meble w pokoju? Zasady i porady
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Układ mebli w pokoju to nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest małe lub wąskie. Jak zaaranżować wnętrze, by było pełne światła, podzielone na strefy i umożliwiało komfortowe funkcjonowanie? Przeczytaj nasze porady o ustawianiu mebli.

Układ okien i drzwi a ustawienie mebli w pokoju

Aranżacja pokoju powinna być jednocześnie funkcjonalna i stylowa. Pokój ma być wygodny, pasować do Twojego stylu życia i Twojego gustu. Na to, jak umeblować pokój, wpływ ma kilka rzeczy – na przykład kształt, liczba i umiejscowienie okien oraz drzwi we wnętrzu. Ponieważ ciężko zmienić położenie drzwi, a tym bardziej okien, ustawienie mebli trzeba rozplanować z rozmysłem i znajomością kilku zasad.

Jedną z nich jest ta, żeby wokół drzwi do pokoju, a także na drodze do nich, nie znajdowały się przeszkadzające w poruszaniu się przedmioty. Ważne jest to, aby do każdego okna w pokoju było wygodne przejście. Pozwoli to otworzyć je lub umyć, a także nie będzie ograniczać dostępu światła. Wnętrze staje się optycznie mniejsze, kiedy duże regały i szafy rzucają cienie na podłogę i wyposażenie pokoju. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto ustawić je naprzeciw ściany z oknami.

Przeczytaj: Aranżacje okien w salonie

Pamiętaj, że nie poleca się ustawiania ekranów telewizorów naprzeciwko okna, ponieważ światło odbija się od matrycy i utrudnia oglądanie filmów czy seriali. Jeśli pokój przeznaczony jest do nauki lub pracy i znajduje się w nim biurko z komputerem, nie umieszczaj go pod oknem – monitor komputera na tle okna szkodzi oczom.

Co jeszcze źle wpływa na organizm podczas długotrwałego korzystania z komputera? Nieprawidłowe ustawienia ciała. Długie godziny spędzane w jednej pozycji sprawiają, że mięśnie są długotrwale napięte, a kręgosłup daje się we znaki. Aby zadbać o swoje ciało, ustaw monitor komputera w odległości wynoszącej między 40 a 75 cm od oczu. Powinien znajdować się na wprost nich – jego górna krawędź ma być kilka centymetrów nad linią wzroku. Klawiaturę ustaw 10-15 cm od krawędzi biurka, aby wygodnie oprzeć na nim nadgarstki. Niezwykle ważny jest regulowany fotel, którego oparcie należy dopasować do kształtu swoich pleców. Wysokość siedziska powinna być taka, aby Twoje nogi, zgięte pod kątem prostym, swobodnie opierały się na podłodze.

Jak ustawić meble w pokoju? Zasady i porady - zdjęcie 1

Podział pokoju na strefy

Podział pokoju na strefy zależy od funkcji, które dane pomieszczenie ma zapewniać domownikom. Właśnie to wpływa na tworzenie stref, a co za tym idzie – na umeblowanie pokoju. Podział pokoju na strefy zapewnia ład oraz ułatwia aranżację w każdym pomieszczeniu – pokoju dziennym, młodzieżowym czy sypialni.

Salon wykorzystuje się do różnych celów, od relaksu po pracy, zabaw z dzieckiem, po spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Ustawienie mebli w salonie wiąże się ze strefami, które najczęściej się w nim znajdują:

  • telewizyjna do oglądania ulubionych programów i filmów,
  • wypoczynkowa do położenia się na wygodnej kanapie,
  • kącik do czytania na miękkim fotelu
  • oraz jadalna, jeśli w mieszkaniu czy domu nie ma oddzielnego miejsca do spożywania posiłków.

Zastanawiasz się nad wyborem wyposażenia salonu? Ponieważ to meble nadają mu charakteru i umożliwiają odpowiedni odpoczynek, warto podejść do zakupów z głową. Tym bardziej, że to zakup na długie lata.

Przeczytaj, jakie meble do salonu będą najlepsze oraz na co zwrócić uwagę, wybierając meble relaksacyjne do domu.

W sypialni najważniejsza jest strefa do spania z wygodnym, odpowiednio szerokim i długim łóżkiem, posiadającym odpowiednio dobrany materac. Może znaleźć się też tam strefa z garderobą (jako oddzielnym pomieszczeniem) lub po prostu szafą oraz strefa z toaletką i lustrem do makijażu oraz zabiegów pielęgnacyjnych.

Natomiast w pokoju młodzieżowym zazwyczaj są to strefy: do spania, wypoczynkowa, rozrywkowa oraz do nauki – z biurkiem, regulowanym fotelem, miejscem na książki i przybory szkolne.

Jak umeblować mały pokój?

Funkcjonalna aranżacja pokoju o niewielkich rozmiarach jest możliwa. Zwróć uwagę na to, że w małych lub wąskich pokojach drzwi znajdujące się w rogu są niekorzystne, ponieważ ograniczają możliwość ustawienia mebli obok drzwi oraz optycznie zmniejszają pokój. Do umeblowania małego pokoju sprawdzą się sofy narożne. Narożniki do pokoju zwiększą liczbę miejsc siedzących, bez konieczności dostawiania foteli i innych siedzisk.

W małych pomieszczeniach świetnym rozwiązaniem są mobilne meble z możliwością przesuwania i odkładania ich na swoje miejsce. Egzamin zdadzą tu także przedmioty, które mają kilka zastosowań – na przykład zamykana skrzynia na kółkach, która może być stolikiem kawowym, podnóżkiem lub skrytką na ciepły koc.

Jak ustawić meble w pokoju? Zasady i porady - zdjęcie 2

A jeśli mowa o mobilności, a dodatkowo o wygodzie użytkowania w małych przestrzeniach – obie te cechy ma pionowy odkurzacz akumulatorowy Athlet ProSilence Bosch Serie | 6. Jest zwinny jak atleta, cichy, skuteczny i przeznaczony do wszystkich rodzajów podłóg.

Ustawienie mebli w pokoju – zasady

Zasady ustawiania mebli w pokoju są ważne zarówno dla wygody domowników, jak i utrzymania w pomieszczeniu harmonii. Możesz zacząć zapełniać pokój od strefy centralnej, która najczęściej znajduje się wokół telewizora lub kominka. Strefę tę z powodzeniem dopełni ława czy stolik.

We wszystkich pomieszczeniach pamiętaj o wyznaczeniu ciągów komunikacyjnych, czyli tras pomiędzy np. balkonem a drzwiami do pokoju. W takich ciągach nie powinny być ustawiane meble, aby nie utrudniać poruszania się. Z tego samego powodu zwróć uwagę na to, żeby ciągi nie przecinały poszczególnych stref w danym pokoju.

Jak widzisz, zasady ustawiania mebli w pokojach nie są skomplikowane i nie jest ich dużo. Warto mieć je w pamięci urządzając pomieszczenia, aby życie w domu czy mieszkaniu było komfortowe. Tego Ci życzymy!