Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
TOP 10 przepisów miesiąca
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Łazienka seniora – co powinno się w niej znaleźć?

Łazienka seniora – co powinno się w niej znaleźć?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Z badań wynika, że coraz więcej deweloperów deklaruje chęć dostosowywania mieszkań do potrzeb osób starszych. Warto jednak też samemu wziąć sprawy w swoje ręce i sprawdzić, jak urządzić małą łazienkę, żeby była funkcjonalna, łatwa w utrzymaniu oraz umożliwiała seniorom swobodny dostęp do prysznica lub wanny.

Prysznic czy wanna – co lepsze dla seniora?

Prysznic czy wanna – to standardowy dylemat każdego, kto zastanawia się, jak urządzić małą łazienkę w bloku. W przypadku aranżowania przestrzeni dla osób, które nie mają żadnych ograniczeń ruchowych, wiąże się to często z subiektywnymi odczuciami i stylem życia. Jednak mała łazienka dla seniorów powinna być wyposażona w takie sprzęty i akcesoria, które zapewniają bezpieczeństwo i niwelują bariery.

Nowoczesne kabiny prysznicowe

Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania małej łazienki dla seniora, zamiast zwykłej wanny z wysokim progiem wejścia, wybierz kabinę prysznicową. To rozwiązanie jest bezpieczniejsze dla osób starszych i umożliwia zamontowanie szeregu udogodnień. Jeśli jednak senior chciałby korzystać zarówno z wanny, jak i prysznica, a Twoja łazienka w bloku na to nie pozwala, postaw na specjalistyczną wannę z drzwiczkami, a do tego parawan nawannowy. To także dobre rozwiązanie w domach wielopokoleniowych, w których z łazienki korzystają zarówno osoby starsze, jak i nastolatkowie.           

Coraz popularniejszym rozwiązaniem w łazienkach dla seniorów są kabiny walk-in, czyli kabiny ze szklanymi ściankami bez zamykanych drzwi. Tego typu prysznic bez brodzika, w którym odpływ umieszczony jest w podłodze, sprawdzi się zarówno w dużych pokojach kąpielowych, jak i w małej łazience w bloku, którą optycznie powiększy. Seniorzy doceniają kabiny walk-in ze względu na brak drzwi i brodzika, co ułatwia im poruszanie się. Dodatkowo bez trudu utrzymasz je w czystości, stosując się do następujących wskazówek:

  • Wycieraj szyby po każdej kąpieli.

  • Raz na tydzień wymyj kabinę za pomocą specjalnego płynu.

  • Raz na dwa tygodnie wyczyść syfon.

Opiekunowie zajmujący się seniorami na co dzień przekonują, że osobom starszym łatwiej myć się w pozycji siedzącej i jest to też bezpieczniejsze rozwiązanie. Zadbaj więc o to, by kabina pomieściła specjalistyczne krzesełko pod prysznic.

Łazienka seniora – co powinno się w niej znaleźć? - zdjęcie 1

Bezpieczna łazienka dla seniora powinna być odpowiednio doświetlona. Przeczytaj artykuł: „Jakie oświetlenie do łazienki wybrać” i poznaj rozwiązania, które zapewnią komfort oraz bezpieczeństwo.

Wanna w łazience dla seniora 

Największymi barierami dla seniorów, jeśli chodzi o korzystanie z tradycyjnej wanny, są wysoki brzeg (utrudniający wejście) oraz mała przestrzeń. Istnieją jednak dedykowane rozwiązania, które pozwolą osobom starszym korzystać bez przeszkód z dobrodziejstw kąpieli. Oto dwie propozycje:

  • Wanna z drzwiami dla seniora, której bok uchyla się i umożliwia swobodne wejście.

  • Niska wanna dla seniora z obniżoną krawędzią. Warto ją wyposażyć w parawan nawannowy, który częściowo zniweluje problem wychlapywania się wody.

Dodatkowym udogodnieniem może być siedzisko do wanny, które ułatwia czynności pielęgnacyjne.

Umywalka i toaleta w łazience seniora

Mała łazienka w bloku, która będzie odpowiedzią na potrzeby dla seniora, to duże wyzwanie aranżacyjne. Przede wszystkim pamiętaj o instalacji umywalki na odpowiedniej wysokości, czyli około 80-85 cm. Jeśli osoba starsza dodatkowo porusza się na wózku inwalidzkim, wysuń krawędź blatu i misy, co zapewni jej swobodny dostęp do armatury. Zainwestuj też w komfortową umywalkę o wymiarach 60 x 55 cm.

Aby umożliwić osobom starszym bezpieczne korzystanie z toalety, wykorzystaj specjalistyczną nakładkę na sedes z uchwytami, które ułatwią siadanie i wstawanie.

Łazienka seniora – co powinno się w niej znaleźć? - zdjęcie 2

Antypoślizgowe płytki i maty

Z badań wynika, że większości wypadków z udziałem seniorów w domu można byłoby uniknąć, gdyby w łazience w bloku znajdowały się np. maty antypoślizgowe na posadzkach lub płytki antypoślizgowe. Przykre incydenty zdarzają się też w wannie lub pod prysznicem, dlatego ich dno należy wyłożyć matami antypoślizgowymi do tymczasowego zamontowania, np. za pomocą przyssawek.

Uchwyty i poręcze w łazience

Ważnym udogodnieniem dla seniorów są różnego rodzaju poręcze i uchwyty, które możesz zamontować również w małej łazience w bloku. Oto kilka możliwości:

–      Długie uchwyty przy toalecie, w kabinie prysznicowej, nad wanną.

–      Uchwyty na kule na ścianie łazienki.

–      Poręcz pozioma na drzwiach łazienkowych, ułatwiająca ich otwieranie i zamykanie.

Zadbaj też o inne detale, takie jak:

–      Kurki jednouchwytowe lub elektroniczne.

–      Baterie termostatyczne z zaprogramowaną temperaturą wody.

–      Suszarkę do włosów, uruchamiającą się automatycznie.

–      Automatyczną suszarkę do rąk.

Łazienka seniora – co powinno się w niej znaleźć? - zdjęcie 3

Dywaniki i maty łazienkowe

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Pamiętaj, że idealnie zaprojektowana mała łazienka to taka, w której dobrze się czujesz. Zadbaj więc o estetyczne dywaniki i maty łazienkowe, które zapewniają bezpieczeństwo, ale są też elementem dekoracyjnym, ocieplającym wnętrze."]

Przeczytaj także: „Jak urządzić małą łazienkę?

Nowoczesny sprzęt AGD w łazience: pralka i suszarka

Psychologowie przekonują, że seniorzy czują się szczęśliwi, gdy mogą jak najdłużej samodzielnie funkcjonować. Dołóż więc wszelkich starań, by im to umożliwić, wyposażając łazienkę dla starszej osoby w intuicyjny w obsłudze i funkcjonalny sprzęt AGD. 

Niezawodne pralki

Czy wiesz, że istnieją pralki, sugerujące użytkownikowi, ile prania włożyć do bębna? To modele marki Bosch, dzięki którym niedoprane, niedokładnie wypłukane i pogniecione pranie przejdzie do historii. Wybieraj modele z systemem Active Water, by oszczędzać wodę na co dzień.

Doskonałym wyborem będą także pralki z systemem Aqastop, zabezpieczającym przed wyciekiem wody. Przeczytaj artykuł pt. „Z pralkami i zmywarkami Bosch nie grozi Ci zalanie”, by przekonać się, że otrzymasz dożywotnią gwarancję na tę funkcję.

Nowoczesne suszarki i pralko-suszarki

Jak ułatwić seniorowi codzienne obowiązki związane z przygotowaniem garderoby? Wyposażyć jego łazienkę w suszarkę do ubrań marki Bosch z funkcją AutoDry. Jak działa tego typu sprzęt? Przeczytaj tekst: „Do prasowania, do szafy albo ekstra suche”, by dowiedzieć się więcej.

Łazienka seniora – co powinno się w niej znaleźć? - zdjęcie 4

Jeśli aranżujesz małą łazienkę w bloku, pomyśl o kompaktowym rozwiązaniu 2 w 1, czyli pralko-suszarce Bosch. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli Ci jednocześnie zaoszczędzić cenne miejsce.

Jak łatwo utrzymać w czystości małą łazienkę?

Marie Kondo, czyli japońska specjalistka od porządkowania, twierdzi, że: „Jeszcze ważniejsze niż dodawanie jest odejmowanie”. Zadbaj więc o to, by w łazience seniora były tylko potrzebne akcesoria i każda rzecz miała swoje miejsce. To pierwszy krok do utrzymania porządku na co dzień. Dodatkowo pamiętaj o trzech złotych zasadach:

  1. Na bieżąco spłukuj zacieki z mydła i płynów powstałe w kabinie prysznicowej.
  2. Regularnie myj toaletę, by zapobiec rozwojowi bakterii i kamienia.
  3. Zadbaj o to, by podłoga była zawsze sucha, a co za tym idzie – bezpieczna dla seniora.

Przestrzegaj tych wskazówek, a mała łazienka zawsze będzie lśnić czystością.

Możemy wpłynąć na poprawę jakości życia osób starszych, zaczynając od odpowiedniej aranżacji ich mieszkania, w tym właśnie łazienki. Przestrzeń dostosowana do potrzeb seniorów podnosi bezpieczeństwo i ułatwia codzienne funkcjonowanie.