Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Meble relaksacyjne w Twoim domu

Meble relaksacyjne w Twoim domu
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Meble wypoczynkowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do wypoczynku i odprężenia. Jest wśród nich jednak grupa mebli, która dzięki odpowiednim rozwiązaniom zapewnia jeszcze wyższy poziom rozluźnienia. Są to meble relaksacyjne. Dowiedz się, czym dokładnie są.

Meble relaksacyjne, czyli jakie?

Dom to idealne miejsce do odpoczynku, prawda? Otoczenie, które znamy i lubimy sprzyja osiągnięciu stanu relaksu. Ale oprócz wnętrz, ważne są również meble zapewniające odprężenie po ciężkim dniu w pracy czy natłoku domowych obowiązków. Odpoczynek i regenerację sił gwarantują meble relaksacyjne, których wybór w sklepach jest coraz większy. Bo relaks jest tym, co każdemu jest potrzebne. Dlatego urządzając swój dom czy mieszkanie, warto mądrze rozplanować i zagospodarować przestrzeń do odpoczynku z meblami relaksacyjnymi. Oprócz odprężenia całego ciała, zapewnią też wytchnienie obolałym nogom.

Czym powinny charakteryzować się meble relaksacyjne? Oczywiście tym, że dają komfort i wygodę. A to za sprawą ergonomicznej budowy i użytych surowców wysokiej jakości. Jest kilka takich mebli do wyboru:

  • szezlong,

  • kanapa z szezlongiem,

  • sofa z szezlongiem,

  • fotel relaksacyjny,

  • puf relaksacyjny.

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać inne meble do salonu, aby wszystkie ze sobą współgrały, przeczytaj artykuł Jakie meble do salonu? i skorzystaj z cennych wskazówek.

Szezlong

Szezlong to mebel, z którego kiedyś korzystali ludzie zamożni i arystokracja. Dziś jest powszechnie znany i ceniony za swoją wygodę. Z języka francuskiego chaise-longue potocznie nazywany jest leżanką. Korzenie powstania tego mebla sięgają XVII wiecznej Francji, gdzie jako symbol luksusu spotykany był jedynie na dworach, królewskich pałacach i w posiadłościach arystokracji. W tamtych czasach jego wezgłowie było wygięte, siedzisko opierało się na ozdabianych nóżkach. Posiadał liczne dekoracyjne rzeźbienia i wiele poduch.

A jak wygląda dziś? Szezlong nowoczesny przyjmuje różne kształty i wielkości. Na jego zakup zazwyczaj decydują się osoby, które posiadają sporo miejsca w salonie. Rzeczywiście ma on duże gabaryty, ale to właśnie dzięki nim odpoczynek na szezlongu jest tak udany. Półleżąca pozycja z wyciągniętymi nogami jest idealna do oglądania ulubionego serialu czy zagłębienia się w porywającą lekturę.

Meble relaksacyjne w Twoim domu - zdjęcie 1

Kanapa z szezlongiem

Pierwowzorem kanapy była tzw. cassapanca – włoska skrzynia znana od starożytnych czasów. Tapicerować jej wieko, dodawać poręcze i oparcie zaczęto około XVII w. Na początku należy jednak rozróżnić dwa meble – kanapa i sofa. Terminy te są bowiem często używane zamiennie. Oba meble są przeznaczone do siedzenia, jednak jedynie kanapa ma możliwość rozłożenia i przekształcenia jej w łóżko. Bywa też niższa od sofy i zazwyczaj jest miękka. Kanapa z szezlongiem to synonim niezwykłej wygody. Do swojego mieszkania możesz także wybrać narożnik z szezlongiem. A żeby wzmocnić komfort korzystania z kanapy z szezlongiem, możesz skusić się na wersję z funkcją relax. Dzięki niej wyregulujesz kąt nachylenia oparcia i podnóżka, dostosowując mebel do swoich potrzeb. W zależności od rodzaju kanapy regulacja odbywa się ręcznie lub elektrycznie.

Sofa z szezlongiem

Równolegle do pojawienia się kanapy w XVII w., w Europie pojawiła się sofa. Wywodzi się z meblarstwa tureckiego i w tamtych czasach była postrzegana jako orientalna nowość. Ponieważ jej siedzisko było nisko osadzone i wymuszało przyjmowanie półleżącej pozycji, nie cieszyła się dużym powodzeniem jako towarzysz wygodnych konwersacji oraz flirtów, czyli kultury salonowej. Sofa zyskała popularność dopiero w XIX wieku, a dzisiaj jest meblem komfortowym w użytkowaniu, dzięki czemu znajduje się w wielu domach.

Sofa z szezlongiem jest zdecydowanie wygodniejsza i chętnie korzystamy z niej podczas czytania czy oglądania telewizji. Bez trudu dobierzesz do swojego wnętrza sofę z szezlongiem o klasycznym lub minimalistycznym wyglądzie. A jeśli zdecydujesz się na model z funkcją relax – dostarczysz sobie jeszcze więcej możliwości wypoczynku.

Meble relaksacyjne w Twoim domu - zdjęcie 2

Fotel relaksacyjny

Pierwszym fotelem było krzesło z wysokim oparciem i bogatymi zdobieniami o nazwie „tron” – zazwyczaj drewniane, kamienne lub z metalu. Korzystali z niego władcy świeccy i kościelni. Dopiero w okresie wczesnego renesansu z foteli zaczęli korzystać zwykli śmiertelnicy, a prawdziwie miękki i wygodny fotel powstał dopiero w XIX w.

Fotel relaksacyjny umożliwia odprężenie ciała, dzięki dopasowaniu się do niego i odciążeniu mięśni. Wysokość oparcia idealnego fotela powinna wynosić minimum 70 cm, a głębokość i szerokość siedziska – co najmniej 45 cm. Podłokietniki również mają wpływ na stopień odpoczynku. Ważne, aby były odpowiednio wyprofilowane i miały odpowiednią wysokość. Fotel relaksacyjny może posłużyć Ci w wariancie z podnóżkiem albo funkcją masażu. Brzmi dobrze, prawda?

Meble relaksacyjne w Twoim domu - zdjęcie 3

Puf relaksacyjny

Puf przybył do Europy z Imperium Osmańskiego w XVIII w. Siedzisko znajdowało się wówczas bezpośrednio na skrzyni o kształcie sześcianu lub walca. Co ciekawe, powszechnie używana w Polsce nazwa ‘pufa’ jest niepoprawna. Prawidłowo brzmiąca to ‘puf’ – jako rzeczownik w rodzaju męskim. Spotkać też można inne nazwy, takie jak: tuffet, ottoman czy podnóżek. Klasyczny puf zachęca do siedzenia swoim miękkim obiciem, a za sprawą niedużych rozmiarów – do łatwego umiejscowienia go w wybranym wnętrzu. Jest szczególnie przydatny jako dodatkowe miejsce siedzące dla gości. Z powodzeniem używa się go także jako podnóżek dla zmęczonych i obolałych nóg. W towarzystwie sofy bądź kanapy oraz fotela tworzy wygodną strefę odpoczynku. Puf występuje też w formie dużego worka z miękkim wypełnieniem. Taki puf relaksacyjny umożliwia podparcie całej sylwetki, a miękkie wnętrze dopasowuje się do kształtu i wagi ciała użytkownika.

Meble relaksacyjne w Twoim domu - zdjęcie 4

Sprzątanie mebli relaksacyjnych

A jak sprzątać meble relaksacyjne? Najlepiej sprawdzają się odkurzacze – i chodzi tu o odkurzacze ręczne. Z pomocą sprzętu, który jest wyjmowany z korpusu odkurzacza pionowego, z łatwością zbierzesz wszystkie zanieczyszczenia z kanapy czy fotela. Odkurzenie okruszków oraz sierści zwierząt ze wszystkich zakamarków mebli relaksacyjnych jest szybkie i efektywne. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy w domu są małe dzieci. Z wszelkimi zabrudzeniami świetnie poradzi sobie odkurzacz akumulatorowy Readyy’y Bosch Serie | 2.

Ceny mebli z funkcją relax

To prawda, że meble z funkcją relax, czyli z rozkładanym podnóżkiem, są droższe od standardowych sof, kanap czy narożników – szczególnie, jeśli sterowane są elektrycznie lub za pomocą pilota. Jeżeli lubisz i często wypoczywasz w fotelu, na sofie lub kanapie, warto zadbać o jak największy komfort swoich nóg.

Czy zgodzisz się z nami, że wygoda i odprężenie są bezcenne? Jeśli tak, wybierz przynajmniej jeden w powyższych mebli i zamień swój salon w osobistą strefę relaksu.