Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak usunąć uciążliwe plamy z płyty grzewczej?

Jak usunąć uciążliwe plamy z płyty grzewczej?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Kuchnia to serce domu, a płyta grzewcza to pole walki. Tutaj się dzieje – rzeczy się gotują, smażą, kipią i pryskają. W związku z tym nic dziwnego, że czasem na naszych płytach pojawiają się plamy. A potem zastanawiamy się, jak usunąć te zabrudzenia najlepiej, najszybciej i zachowaniem czyszczonej powierzchni w idealnym stanie. Oczywiście wiele zależy od rodzaju płyty, ale od razu powiem –  każdą z nich da się dobrze wyczyścić. 

Domowe sposoby na czyszczenie 

Możemy użyć domowych środków czyszczenia i wykorzystać proste produkty, które  mamy pod ręką. Poniżej kilka sposobów, które sama często stosuje. 

  1. Tłuste plamy na płycie możesz usunąć za pomocą oleju np. słonecznikowego. Weź małą ściereczkę, nasącz ją olejem i połóż w zabrudzonym miejscu na kilka minut. Potem zetrzyj wszystko gąbką i gotowe!
  2. Stara, dobra soda oczyszczona – wysyp opakowanie sody na kuchenkę, skrop wodą i zostaw na kilkanaście minut. Potem zetrzyj szmatką i podziwiaj efekty. 
  3. Ocet to także nasz stary przyjaciel w walce z zabrudzeniami. Spryskaj nim płytę i odczekaj kilka minut, a potem zetrzyj płytę wodą z płynem do naczyń.

Czasem jednak trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki i mieć pewność, że zadbamy o naszą płytę najlepiej. Tutaj od razu przedstawię mojego pomocnika, który sprawdza się nawet w najtrudniejszych przypadkach –  to środek czyszczący do zadań specjalnych.  

Jak usunąć plamy z płyty grzewczej 2

Jest nie tylko bardzo skuteczny, ale także przyjazny dla środowiska i nie zawiera mikroplastiku. 

Płyta gazowa

Płytę gazową jest dość łatwo wyczyścić. W przypadku, gdy palniki są mocno zabrudzone, można włożyć je do roztworu z wody, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Do miski nalewamy ciepłej wody, dodajemy opakowanie sody i trochę płynu. Czekamy kilka godzin, wyciągamy i osuszamy dokładnie wszystkie elementy, zanim zamontujemy je z powrotem na płycie. Ja bardzo często używam też specjalnego preparatu do czyszczenia płyt – nadaje się do płyt każdego rodzaju, jest bardzo wydajny, a przede wszystkim usuwa zabrudzenia szybko i skutecznie. 

Płyta indukcyjna

Z płyty indukcyjnej najlepiej ścierać wszelkie zabrudzenia od razu. Możemy stosować domowe sposoby czyszczenia, tylko pamiętajmy, żeby nie używać do tego żadnych ostrych czyścików czy narzędzi. Wszystko róbmy miękką szmatką lub gąbką, a płyta będzie nam wdzięczna.

Jak usunąć plamy z płyty grzewczej 3

Tutaj dodam jedno – szmatka ma znaczenie! Ja używam i bardzo sobie chwalę te ściereczki. ​​Dzięki nim płyta błyszczy i nie ma na niej żadnych smug. Nawet przy dłuższym użytkowaniu ściereczka się nie strzępi i zachowuje chłonność. Z nią czyszczenie płyty to czysta przyjemność. 

Płyta ceramiczna 

Płyta ceramiczna to płyta, która wymaga najwięcej naszej uwagi. Podczas gotowania i unoszenia się pary wodnej łatwo powstają na niej zacieki, dlatego najlepiej przecierać ją suchą szmatką po każdym użyciu. 

Jeśli na płycie pojawi nam się jakieś poważniejsze zabrudzenie, czy zaschnięty tłuszcz to przecierajmy je cierpliwie wilgotną szmatką z płynem do naczyń, aż całkowicie zejdzie. Na zaschnięty tłuszcz możemy też użyć skrobaka, który usunie przypalone resztki i nie rysuje powierzchni – można go też używać na płytach indukcyjnych.   

Warto zaopatrzyć się w zestaw do czyszczenia płyty – wtedy będziemy mieć ściereczkę, skrobaczkę i specjalistyczny środek do czyszczenia płyt. Ja polecam to rozwiązanie, bo jest bardzo wygodne.