Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Jak wybrać oświetlenie do salonu?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Odpowiednio oświetlony salon stwarza doskonałe warunki do odpoczynku po całym dniu pracy, wygodnego umoszczenia się na kanapie przed telewizorem i komfortowego czytania książki. Zadaniem dobrze dopasowanych lamp do salonu jest doświetlenie ciemniejszych stref pomieszczenia, a przy tym nadanie wnętrzu przytulności. Podpowiadamy, czym kierować się przy doborze oświetlenia w nowoczesnych wnętrzach.

Lampy do salonu – od czego zacząć?

Dobry plan to podstawa udanego wnętrza. Generalna zasada mówi o tym, że na jedno pomieszczenie powinno przypadać od 5 do 7 zróżnicowanych punktów świetlnych. Nie musisz wykorzystywać wszystkich włączników i gniazdek, ale dodatkowe podłącza mogą przydać się w kolejnych latach. Może zorganizujesz wtedy kącik wypoczynkowy z designerską lampą stojącą lub wydzielisz w salonie małą jadalnię z lampą wiszącą nad stołem? Przed remontem poświęć chwilę na to, by rozplanować miejsca, gdzie zamontujesz oświetlenie. Możesz nawet sfotografować instalację elektryczną, opisać odległości w centymetrach i przechowywać materiały w folderze na komputerze lub w domowych notatkach – przydadzą się w przyszłości, kiedy Twój salon będzie przechodził kolejną metamorfozę.

Przeczytaj: Urządzanie mieszkania – poradnik aranżacji funkcjonalnego wnętrza

Jak dzielimy oświetlenie do salonu?

Oświetlenie do salonu możemy sklasyfikować według jego umiejscowienia. Idąc od góry pomieszczenia, mamy do czynienia z oświetleniem sufitowym (plafony, żyrandole), ściennym (kinkiety), stołowym i podłogowym (lampy stojące). Warto zwrócić też uwagę na oświetlenie pomocnicze, dzięki któremu wyróżnimy dekoracyjne elementy, np. półkę z książkami, obraz czy tapetę.

Lampy do salonu dzielimy też ze względu na rodzaj światła. Jeśli zostaje przefiltrowane przez klosz, mówimy o świetle rozproszonym. Służy ono przede wszystkim do kreowania intymnej atmosfery w salonie. Przy świetle bezpośrednim, czyli wycelowanym w jednym kierunku, spokojnie przeczytasz książkę czy wykonasz robótkę na drutach. Ostatnim rodzajem światła jest to nazywane pośrednim, które charakteryzuje się blaskiem odbitym od ściany i sufitu. Poznaj popularne kolory i fasony lamp, które pasują do nowoczesnych wnętrz.

Żyrandole do salonu

Jak wybrać oświetlenie do salonu? - zdjęcie 1

Żyrandole, czyli inaczej lampy wiszące, znajdziemy w większości salonów jako główne światło w pomieszczeniu. Zamontowane na suficie w centralnym punkcie salonu rozświetlają całe wnętrze. Pamiętajmy jedynie, że zbyt duże źródło światła będzie wyglądać karykaturalnie w niewielkim salonie i optycznie go pomniejszy, z kolei mały żyrandol zniknie wśród wyposażenia okazałego wnętrza.

Wśród lamp wiszących do salonu znajduje się m.in. żyrandol ze szkiełkami imitującymi kryształ – rozwiązanie godne wykwintnych wnętrz urządzonych w stylu glamour. Wielbiciele klasyki i skandynawskiej metody ozdabiania wnętrz zakochają się w lampach utrzymanych w stonowanych, ale i eleganckich barwach: bieli, czerni i złocie.

Nowoczesne salony lubią się z nietypową formą: wybierz lampy z metalu w kształcie ozdobnej klatki lub z designersko powyginanymi ramionami, a nawet modele złożone z kilku osobnych źródeł światła. W ekologiczne wnętrza wpasuje się okrągła lampa z rattanu lub papieru a’la origami. Jeśli posiadasz salon z kącikiem jadalnym, zamontuj nad nim lampę wiszącą o średnicy równej ⅓ średnicy stołu.

Plafony i kinkiety do salonu

W każdym salonie znajdą się miejsca, które są nieco niedoświetlone. Aby wypełnić je blaskiem i zbudować atmosferę przytulności, wprowadź do wnętrza plafony i kinkiety. Plafony to typ lampy sufitowej, a kinkiety – oświetlenia ściennego. Łączy je rodzaj emitowanego światła – raczej subtelnego oraz często odbitego od danej płaszczyzny, które oświetla wybrane miejsce warte uwagi: galerię obrazów i zdjęć, lustro, rzeźbę czy komodę.

Kinkiety mogą przybrać kształt woskowej świecy, czarować metalizującą powłoką, a także z powodzeniem wpisać się w koncepcję salonu typu loft. W eko salonach odnajdą się kinkiety z żarówką w drewnianej obudowie. Plafony o płaskich kloszach to dogodne rozwiązanie dla niższych pomieszczeń przeznaczonych przede wszystkim do wypoczynku – w przeciwnym wypadku będą wymagać wsparcia w postaci taśm świetlnych lub lampy stojącej.

Lampy stojące do salonu

Lampę stojącą w sklepowej ofercie możemy odnaleźć również pod nazwą lampy podłogowej. Pełni ona rolę pomocniczą wobec głównego źródła światła w salonie. Jej zazwyczaj ciekawa forma sprawia, że w mgnieniu oka znajduje się w centrum zainteresowania domowników i gości. Długie i regulowane ramię oraz prosty klosz to wyznaczniki klasycznej lampy stojącej, która nieco przypomina żurawia lub czaplę. Intrygującym akcentem lampy podłogowej może być też ciekawie wyprofilowana podstawa w formie zbioru pękatych kul czy smukłych drewnianych deseczek.

Jeśli chcesz doświetlić pomieszczenie, wybierz model kierujący światło ku górze. Lampa z kloszem w dół wzbogaci salon o subtelny, nastrojowy blask. Kiedy wystąpi w duecie z kanapą czy wygodnym fotelem, wspólnie stworzą perfekcyjny kącik czytelniczy.

Jak wybrać oświetlenie do salonu? - zdjęcie 2

Zobacz więcej: Jak urządzić mały salon w bloku?

Źródła światła, czyli żarówki ledowe i halogenowe

Żarówki ledowe i halogenowe są interesującymi zamiennikami dla tradycyjnych modeli. Ich atutem jest długi czas świecenia, niemal zerowe nagrzewanie i odporność na czynniki zewnętrzne. Pozwalają też na zaoszczędzenie energii elektrycznej i emitują punktowe lub lekko rozproszone światło. Jakie parametry należy uwzględnić podczas zakupu żarówki?

Gwint (trzonek)

Najpopularniejsze żarówki posiadają oznaczenie E27 (duży gwint) i E14 (mały gwint), gdzie liczba mówi o rozmiarze podawanym w milimetrach. Żarówki ledowe i halogenowe, z natury nieco mniejsze, poznamy po oznaczeniach literowo-cyfrowych, np. GU10, G5 czy 2G13.

Moc i napięcie     

Przyjmuje się, że odpowiednią siłę żarówki do salonu uzyskamy, jeśli wybierzemy żarówkę klasyczną o mocy 60-100 W (Watów) lub ledową czy halogenową o mocy 12-30 W.  W standardowym gniazdku elektrycznym w domu płynie prąd o napięciu 230 V (Woltów) – w przypadku halogenów niskonapięciowych konieczny będzie montaż specjalnego transformatora.

Strumień świetlny

Strumień świetlny, nazywany inaczej luminancją, podajemy w jednostce lm (lumenach). Wartość ta oznacza, jak dużo energii świetlnej zostaje wypromieniowane w czasie jednej sekundy. Dla przykładu: strumień świetlny żarówek o mocy 100 watów wynosi 1300 lumenów, a tych o mocy 25 watów jedynie 220 lumenów.

Temperatura barwowa

Za pomocą barwy światła możemy łatwo stworzyć odpowiednie warunki do pracy lub relaksu. Żarówki LED o ciepłej, delikatnej i żółtawej barwie światła posiadają od 2700 do 3300 K (Kelwinów). Przytulność, tak ważna w każdym salonie, gwarantowana! Chłodna barwa światła, od 5300 do 7000 K, sprzyja wysiłkowi intelektualnemu, nauce i pracy.

Jak wybrać oświetlenie do salonu? - zdjęcie 3

Pozostałe parametry

Innym interesującym parametrem żarówki jest stopień oddawania barw, określany jako CRI lub Ra. Im bliżej 100, tym przedmiot oświetlony taką żarówką będzie odbierany przez nasze oczy jako prawdziwie zielony, czerwony czy niebieski – bez wizualnych przekłamań, zmiany odcienia itd.

Urządzając salon nie zapominajmy o właściwym oświetleniu. Wyposażenie wnętrza w efektowne lampy pozwoli nadać mu niepowtarzalny charakter. Zabawa funkcjonalnym światłem punktowym i nastrojowym światłem rozproszonym sprawi, że Twój salon będzie zmieniał się w zależności od potrzeb domowników.