Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Urządzanie mieszkania – poradnik aranżacji funkcjonalnego wnętrza

Urządzanie mieszkania – poradnik aranżacji funkcjonalnego wnętrza
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij
  1. Jak zacząć projektowanie wnętrza?
  2. Projektant wnętrz – co warto wiedzieć przed współpracą?
  3. Jak zaprojektować kuchnię? Ergonomia i funkcjonalność
  4. Podłogi, ściany i oświetlenie w kuchni

Pamiętaj, że ergonomia przestrzeni powinna być dopasowana do domowników, dlatego też nie wszystko, co sprawdza się u mnie, będzie wygodne dla Ciebie. Zresztą przekonaj się sam i wybierz najlepsze rozwiązania.

Jak zacząć projektowanie wnętrza?

Początek każdej podróży, również tej związanej z projektowaniem, jest bardzo przyjemny. Wiąże się bowiem z planowaniem, zbieraniem inspiracji oraz pomysłów. Również dla mnie był to bardzo ważny element tworzenia własnego wnętrza. Kolekcjonowałam zdjęcia, pomysły aranżacyjne, fotografowałam przestrzenie, które przypadły mi do gustu, wybierałam style wnętrz. Na tej podstawie powstał pierwotny projekt, który później ewoluował. To normalne w procesie twórczym, a właśnie takim jest projektowanie domu i urządzanie mieszkania.

Jeśli jesteś dopiero na etapie planowania urządzania mieszkania, koniecznie przeczytaj artykuł Urządzanie mieszkania  co musisz wiedzieć? Porady Doroty!

Projektant wnętrz – co warto wiedzieć przed współpracą?

Pamiętaj, że nawet jeśli projektowaniem Twojego mieszkania będzie zajmował się profesjonalny architekt wnętrz, nie możesz pominąć etapu wstępnego planowania. Zbierz inspiracje, by przekazać ekspertowi wytyczne dotyczące tego, co naprawdę lubisz, co Ci się podoba i z czym czujesz się komfortowo. Będą one podstawą do stworzenia funkcjonalnego wnętrza, dopasowanego do Twojego stylu życia. Zanim jednak rozpoczniesz projekt mieszkania, odpowiedz na następujące pytania:

  • Jaka jest Twoja ulubiona kolorystyka?
  • Który styl projektowy jest Ci najbliższy? (Dla wygody i jednoznacznego przekazu – zilustruj wyobrażenia dotyczące danego stylu wybranymi zdjęciami)
  • Jaki budżet zakładasz na całość przedsięwzięcia?

Pamiętaj też, żeby dostarczyć projektantowi plan architektoniczny (rzuty z góry) pomieszczeń, które chcesz zaprojektować. Możesz także przygotować go samodzielnie, za pomocą prostych programów komputerowych. Wystarczy, że dokładnie zmierzysz powierzchnię i odpowiednio rozplanujesz rozmieszczenie sprzętów.

Jak zaprojektować kuchnię? Ergonomia i funkcjonalność

Niezwykle istotna kwestia to swobodny dostęp do każdego sprzętu i możliwość odłączenia go w przypadku awarii. Jeśli więc zdecydujesz się na dużą lodówkę typu side by side, podłącz ją w miejscu, do którego jesteś w stanie się swobodnie dostać. Istotnym elementem w urządzaniu funkcjonalnej kuchni jest również wysokość blatów. Kiedyś blaty kuchenne stawiano na standardową wysokość 85 cm, obecnie waha się ona w granicach od 80 cm do 120 cm i dopasowywana jest do wzrostu osób korzystających z danej kuchni. Dlatego zanim zaprojektujesz meble do kuchni, „przymierz się” na przykład do kuchni swoich znajomych, ugotuj z nimi obiad i spędź tam trochę czasu. Wtedy też szybko zobaczysz, co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania - zdjęcie 1

Funkcjonalna kuchnia – moje sprawdzone triki

Wybierając sprzęty do kuchni, należy pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego, którego wierzchołkami są lodówka, zlewozmywak oraz płyta grzewcza. Między nimi powinny zostać zachowane odpowiednie odległości:

o    120–210 cm – między lodówką a zlewozmywakiem,

o    120–210 cm – między zlewozmywakiem a kuchenką,

o    120–270 cm – między lodówką a kuchenką.

Dzięki temu szybko i intuicyjnie przyrządzisz posiłki, znajdując wystarczająco dużo miejsca na takie czynności jak krojenie warzyw czy obróbka mięsa.

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Jak urządzić przytulną kuchnię marzeń?

Gniazdka w kuchni – czy warto umieszczać je w blacie?

Istotną kwestią jest też umieszczanie gniazdek, które zazwyczaj montowane są około 10–15 cm nad linią blatu. Pamiętaj, że gniazdka nie muszą znajdować się standardowo – w ścianie. Jeśli bowiem zaprojektujesz elegancką powierzchnię panelu nad blatem i nie chcesz umieszczać na niej dodatkowych elementów, możesz zdecydować się np. na gniazda blatowe lub kolumnę zasilającą. To eleganckie rozwiązanie, które pozwala mieć zawsze pod ręką potrzebne podłącza, równocześnie nie zaburzając swym wyglądem wystroju pomieszczenia.

Piekarnik: do zabudowy czy wolnostojący?

Urządzając wnętrze, skonfrontuj swoje codzienne potrzeby i nawyki z różnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w moim domu, ponieważ uwielbiam gotować i przyjmować gości. Dlatego w mojej kuchni znalazły się aż dwa piekarniki. Dzięki temu w jednym z nich mogę upiec pyszne ciasto, a w drugim przyrządzić obiad. Wybrałam piekarnik do zabudowy Bosch Serie 8 do zabudowy oraz piekarnik kompaktowy Bosch z funkcją mikrofali. To drugie rozwiązanie pozwala zarówno na szybkie podgrzewanie, jak i tradycyjne pieczenie. Dzięki temu jeden piekarnik mogę wykorzystać jako mikrofalówkę. Swoją drogą – oba te sprzęty pięknie pasują do mebli i pozostałych urządzeń w mojej kuchni. Właśnie tak łączę piękno z funkcjonalnością.

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania - zdjęcie 2

Jaką zmywarkę do zabudowy wybrać?

W każdej kuchni bardzo ważna jest przestrzeń do zmywania. Ja zdecydowałam się na zmywarkę Bosch do zabudowy ze względu na kilka udogodnień. Doceniłam takie funkcje jak m.in. PerfectDry, gwarantującą perfekcyjne suszenie naczyń – nawet tych wykonanych z tworzyw sztucznych, oraz Strefa Intensywna, dzięki której w jednym cyklu można umyć zarówno mocno zabrudzone garnki, jak i delikatne szkło. Uzupełnieniem zmywarki jest jednokomorowy zlew, który służy praktycznie tylko do mycia owoców i warzyw.

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania - zdjęcie 3

Coraz więcej osób wybiera też do swojej kuchni aż dwie zmywarki. Dlaczego? Nie chcą tracić czasu na ładowanie i rozładowywanie zmywarki, więc z jednej od razu biorą czyste naczynia, a do drugiej wkładają te już użyte. Po zapełnieniu urządzenia i umyciu znajdujących się w nich naczyń, role zmywarek się odwracają. Prawda, że genialnie proste?

Podłogi, ściany i oświetlenie w kuchni

W aranżacji całego domu bardzo ważny jest wybór kolorystyki ścian. Zasada jest taka, że nie powinno się wprowadzać więcej niż trzech kolorów do wnętrza, by nie zaburzyć harmonii. Inaczej jest z dodatkami – z nimi możesz eksperymentować do woli. Zresztą sama to uwielbiam i latem, żeby ochłodzić mieszkanie, stawiam na akcesoria w zimnych kolorach, natomiast zimą wybieram przytulne i miękkie dodatki. Lubię też ozdoby w oknach, świece oraz grafiki, które dopasowuję do pory roku.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule Dodatki do domu, które odmienią każde wnętrze – propozycje i inspiracje.

Jaki kolor do kuchni – farby, tapety, panele?

Wracając do kolorystyki ścian, pamiętaj, by przed zakupem farby wziąć próbnik i sprawdzić, jak dany kolor funkcjonuje w Twoim wnętrzu. Tak sprawdzona barwa może się diametralnie różnić od tej widzianej w sklepie, ponieważ tam z reguły mamy do czynienia z światłem emitowanym przez świetlówki, które znacząco wpływa na odbiór barw.

[cytat autor="Dorota Szelągowska" text="Jeżeli spodobał Ci się dany odcień, weź także próbkę z kolorem o ton jaśniejszym – najprawdopodobniej będzie wyglądał na Twojej ścianie odrobinę ciemniej niż w sklepie."]

Nie musisz jednak ograniczać się jedynie do malowania ścian. Jeśli stawiasz na wygodę i elegancję, doskonałym rozwiązaniem będą panele ścienne do kuchni – niezwykle łatwe w czyszczeniu i usuwaniu zabrudzeń. Nad blatem idealnie sprawdzą się eleganckie, szklane panele, z kolei na ścianach możesz zdecydować się na przykład na drewno w ulubionym odcieniu. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są także fototapety – gama wzorów i kolorów jest niemal nieograniczona, a Twoja kuchnia nabierze indywidualnego charakteru.

Podłoga w kuchni: płytki i kafelki – co wybrać?

Kolejny istotny element to wybór materiału na podłogę. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na panele, deskę czy płytki, pamiętaj, że każdy podział optycznie zmniejsza powierzchnię. Jeśli więc planujesz kuchnię otwartą na salon, w obu przestrzeniach zastosuj jeden materiał. Wybierając panele podłogowe do kuchni, postaw na najwyższą klasę materiału, tak by był on odporny na częsty kontakt z wodą.

Możesz również zdecydować się na płytki i kafelki kuchenne, które są najłatwiejsze w czyszczeniu, a ich różnorodne wzory – na przykład imitacja marmuru – dodadzą Twojej kuchni elegancji. Niezaprzeczalnym trendem są płytki wielkoformatowe – możesz wybrać wszystkie w jednym rozmiarze lub… połączyć płytki różnej wielkości. Z kolei dla miłośników wzorzystych podłóg idealna będzie terakota – pamiętaj jednak, by przy kolorowej podłodze postawić raczej na prostą, klasyczną zabudowę.

Jakie oświetlenie kuchenne sprawdzi się najlepiej?

Ważnym aspektem w urządzeniu wnętrz jest właściwe oświetlenie – zarówno w kuchni, jak i całym mieszkaniu. Z uwagi na to, że Polska jest krajem, w którym brakuje słońca, musimy zadbać o to, by nasze wnętrza były jasne. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, postaw na trzy rodzaje oświetlenia: ogólne (lampy sufitowe), zadaniowe (np. oświetlenie podszafkowe LED) oraz dekoracyjne (kinkiety lub tuby). Wybierając lampy sufitowe, pamiętaj, że to właśnie one dostarczą najwięcej światła – muszą być zatem nie tylko ładne, ale również dobrze oświetlać przestrzeń. Zwróć także uwagę, ile światła naturalnego otrzymujesz z zewnątrz i w jakim stopniu nasłonecznione jest Twoje mieszkanie – to także pomoże Ci w wyborze odpowiedniego oświetlenia do domu.

Istotna jest też ochrona przed słońcem, czyli zamontowanie rolet, żaluzji lub zasłon – ja zdecydowałam się na shuttersy. Nie są one bardzo popularne w naszym kraju, ale sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie jest duża ekspozycja na światło. Chronią przed słońcem, ale w przeciwieństwie do zasłon pozwalają, by do przestrzeni wpadały jego promienie. Jest to więc bardzo kompromisowe rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania - zdjęcie 4

Funkcjonalne urządzenie mieszkania to nie lada wyzwanie, ale pamiętaj o tym, że nie tylko aspekty praktyczne się liczą. Idealnie zaprojektowane wnętrze to takie, w którym z przyjemnością mieszkamy i chętnie przyjmujemy gości.