Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza
Konkurs

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza Konkurs

Brzydki zapach z lodówki – jak się go pozbyć?

Brzydki zapach z lodówki – jak się go pozbyć?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

Przyczyny brzydkiego zapachu w lodówce

Jak pozbyć się zapachu z lodówki? Domowe sposoby

Jak zneutralizować zapach w lodówce – inne sposoby 

Regularnie dbasz o porządek w kuchni, a mimo to problem przykrego zapachu z lodówki powraca? Sprawdź, co może być przyczyną i poznaj nasze ekologiczne sposoby na jego zneutralizowanie.

Przyczyny brzydkiego zapachu w lodówce

Zanim przedstawimy Ci kilka porad na pozbycie się przykrego zapachu z lodówki, sprawdź, co jest jego przyczyną. Oto kilku winowajców, z którymi musisz się zmierzyć.

Nieświeża żywność 

Na bieżąco sprawdzaj stan produktów, gdyż zgniłe owoce i warzywa oraz żywność po terminie są najczęstszą przyczyną brzydkiego zapachu z lodówki. Pamiętaj też, że dzięki prawidłowemu przechowywaniu, produkty dłużej zachowają świeżość. Zadbaj więc o to, by:

–      Odpowiednio ułożyć jedzenie w lodówce. Na górze jogurty, konfitury i dżemy, na środku produkty, które szybko się psują (wędlina, naczynia z jedzeniem, biały ser), a na dole surowe mięso i ryby.

–      Niektóre produkty i potrawy przechowuj w pojemnikach, np. szklanych lub próżniowych (te szczególnie sprawdzą się w przypadku wędlin).

Nieregularne mycie lodówki 

Przyczyną brzydkiego zapachu może być też nieregularne czyszczenie lodówki. Zadbaj o to, by ten sprzęt umyć dokładnie przynajmniej raz w miesiącu. Na bieżąco natomiast usuwaj niewielkie plamy i zanieczyszczenia oraz odpowiednio przechowuj jedzenie. Dzięki temu zabezpieczysz lodówkę oraz pokarmy przed rozprzestrzenianiem się bakterii i grzybów.

Jak krok po kroku wyczyścić lodówkę? Podpowiadamy w artykule: Czym i jak myć lodówkę?

Stara woda w pojemniku na wilgoć 

Ten problem dotyczy starszych modeli lodówek, które wyposażone są w pojemniki gromadzące wodę. Z czasem woda ta może przyczynić się do brzydkiego zapachu z lodówki. Aby się go pozbyć, umyj dokładnie pojemnik. Jeśli jesteś właścicielem nowoczesnej lodówki marki Bosch, zapomnij o tym problemie.

Żywność o charakterystycznym zapachu

Brzydki zapach z lodówki – jak się go pozbyć? - zdjęcie 1

„Brzydki zapach w lodówce, pomocy, co zrobić? Wszystko wyczyściłem!” Jeśli masz ten sam problem, sprawdź, co trzymasz w lodówce. Przyczyną odoru może być żywność o specyficznym zapachu, np. aromatyczna kiełbasa, kiszona kapusta (nawet ta trzymana w pojemniku), ryba czy zepsute drożdże.

Przeczytaj poradę: AirFresch Filter – pogromca nieprzyjemnych zapachów i sprawdź, jak lodówki Bosch niwelują nieprzyjemny zapach. 

Jak pozbyć się zapachu z lodówki? Domowe sposoby

Jak usunąć przykry zapach z lodówki? Najlepiej za pomocą naturalnych, a więc i ekologicznych środków, takich jak: soda oczyszczona, cytryna, ocet. Unikaj produktów z chemią, silnie żrących, gdyż mogą przedostać się do jedzenia i spowodować choroby. Sprawdź, które z poniższych produktów masz pod ręką i zacznij działać.

Soda oczyszczona

Ścianki i szuflady w lodówce najlepiej wyczyścić i zdezynfekować za pomocą roztworu sody z ciepłą wodą w proporcji: dwie filiżanki wody i dwie łyżki sody. Następnie w tak przygotowanym środku zanurz szmatkę i usuń zanieczyszczenia.

Aby usunąć brzydki zapach z lodówki, możesz również umieścić sodę w pojemniku i włożyć go do lodówki na 24 godziny.

Środki do mycia lodówki lub woda z octem

Do usunięcia brzydkiego zapachu z lodówki sprawdzi się też roztwór wody z octem (dwie filiżanki ciepłej wody i dwie łyżki octu). Problematyczne zakamarki wyczyścisz preparatem przygotowanym na bazie białego octu i wody (litr podgrzanej wody i pół szklanki białego octu).

Ocet stosuje się też do odświeżenia lodówki, czyli po oczyszczeniu jej np. sodą, spryskaj całe wnętrze octem (wlanym do butelki z atomizerem).

Jeśli Twoja lodówka ma powłoki antybakteryjne, nie eksperymentuj. Wyczyść ją za pomocą środków dostępnych na rynku, przeznaczonych do tego typu powierzchni.

Świeżo zmielone ziarna kawy

Zastanawiasz się, co najlepiej pochłania zapachy z lodówki? Odpowiedź brzmi: kawa jest dobra na wszystko. Wsyp do miseczki 4 łyżki mielonej kawy i umieść ją w lodówce – brzydki zapach zostanie zneutralizowany w ciągu 24 godzin. Zawartość naczynia wymieniaj przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Świeża cytryna

Brzydki zapach z lodówki – jak się go pozbyć? - zdjęcie 2

Innym domowym sposobem na brzydki zapach w lodówce jest cytryna. Pokrój ją na grube plasterki i umieść na różnych poziomach. W cytrynie możesz umieścić też goździki, które są naturalnym pochłaniaczem zapachów. Pamiętaj, by wymieniać owoce co 2-3 dni.

Proszek do pieczenia 

Działa analogicznie do sody oczyszczonej, ale nieco słabiej. Dlatego trzymaj go w lodówce 2-3 dni.

Jak zneutralizować zapach w lodówce – inne sposoby 

Szukasz gotowych rozwiązań na pozbycie się brzydkiego zapachu z lodówki? Polecamy dostępne na rynku pochłaniacze zapachów w formie niewielkich pojemników, które wykorzystują właściwości węgla aktywnego. Tego typu preparat postaw na półce i wymieniaj zgodnie z instrukcją producenta.

W usunięciu przykrego zapachu z lodówki może pomóc Ci Twój kot, a właściwie jego żwirek, który doskonale absorbuje nieprzyjemne zapachy. Środek ten wystarczy włożyć do lodówki (np. w miseczce) i czekać na efekty.

W ostatnim czasie bardzo popularnym składnikiem do przygotowywania ekologicznych środków czystości w domu jest boraks. Środek ten może być też stosowany jako naturalny pochłaniacz zapachów. Wysyp go na spodek i włóż do lodówki – po kilku godzinach brzydki zapach zniknie. Zastanawiasz się, gdzie kupić boraks? Znajdziesz go w aptekach, sklepach chemicznych, a nawet w niektórych marketach.

Brzydki zapach z lodówki – jak się go pozbyć? - zdjęcie 3

Miłośnicy grillowania z pewnością mają na stanie brykiet węglowy, który także skutecznie neutralizuje zapachy. Wystarczy umieścić kilka jego kostek w tylnej części lodówki, a przyjemna woń utrzyma się nawet przez miesiąc. Podobnie działa węgiel aktywny w formie granulek (w tradycyjnej lodówce umieść dwie filiżanki tego preparatu).

Przeczytaj naszą poradę: Nie musisz wyłączać lodówki na wakacje i poznaj sposoby na dbanie o sprzęt AGD dla zabieganych.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki? Odpowiadamy: naturalnie! Niezależnie od tego, który środek wybierzesz: cytrynę, sodę oczyszczoną, a może koci żwirek, stosując się do naszych wskazówek, osiągniesz sukces. Do dzieła! Z trudnymi problemami najlepiej uporać się w pierwszej kolejności.