Home Home
Gotuj zdrowo
Potrawy Strzałka w prawo
Pora dnia Strzałka w prawo
Specjalne okazje Strzałka w prawo
Napoje Strzałka w prawo
Dowiedz się Inspiracje Porady Artykuły Quizy Redakcja
Wybierz sprzęt
Kuchnia Strzałka w prawo
Dom Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Więcej

Dowiedz się Strzałka w prawo
Wybierz sprzęt Strzałka w prawo
Urządzaj wnętrza

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania i chemii?

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania i chemii?
Kalendarz Drukuj Kalendarz Udostępnij

To, że nasz piekarnik się brudzi, jest zupełnie naturalne. Używamy go – pieczemy, grillujemy – nic dziwnego, że później piec wymaga czyszczenia. Jednak są sposoby na to, by czyszczenia piekarnika obyło się bez szorowania i korzystania z chemii oraz było tak przyjemne, jak tylko się da.

Jak często czyścić piekarnik?

Najlepiej – jak to zwykle bywa – robić to regularnie. Im dłużej czekamy z czyszczeniem, tym trudniej będzie usunąć zaschnięte zabrudzenia. Co gorsza – stare zabrudzenia będą wydzielały brzydki zapach przy kolejnym pieczeniu, a tego przecież nie chcemy. Warto przetrzeć piekarnik po każdym użyciu, a w przypadku poważniejszych zabrudzeń wykorzystać jeden z moich niezawodnych sposobów.

Czym wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby

Piekarnik możemy wyczyścić składnikami, które mamy pod ręką we własnej kuchni. Nie potrzebujemy specjalnej chemii, a domowe metody czyszczenia są nie tylko skuteczne, ale też oszczędne i ekologiczne. Efekt? Nasz piekarnik błyszczy, my możemy zaoszczędzić pieniądze i mieć poczucie spełnienia dobrego uczynku dla planety. Czy może być lepiej?

Pasta z sody i octu

Świetnym sposobem jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej i octu. Oba te produkty raczej zawsze mamy w swojej kuchni. Proporcje takiej pasty to:

  • 1 łyżka sody oczyszczonej
  • 1 łyżka octu
  • 1 łyżka wody
jak-wyczyscic-piekarnik-bez szorowania–i-chemii-1

Wszystkie składniki mieszamy, a następnie nakładamy pastę na zabrudzone miejsca. Czekamy ok. 2 godzin, żeby pasta miała szansę zadziałać, a następnie przecieramy piekarnik szmatką zwilżoną ciepłą wodą. Do wody możemy dodać nieco płynu do naczyń. Na koniec przecieramy wnętrze suchą szmatką.

Folia aluminiowa

Może to zaskakujące, ale możemy wyczyścić piekarnik folią aluminiową i to w bardzo prosty sposób! Najpierw musimy opróżnić piekarnik – wyjąć z niego blachy i kratki. Następnie z folii aluminiowej robimy dużą kulkę – możemy ją polać płynem do naczyń, mleczkiem do czyszczenia lub też wykorzystać pastę z sody i octu. Bierzemy kulkę i pocierając, czyścimy nią piekarnik. To metoda, która pomaga usunąć nawet zaschnięte zabrudzenia i wyczyścić cały piekarnik razem z wewnętrzną szybą. Koniecznie spróbuj!

jak-wyczyscic-piekarnik-bez szorowania–i-chemii-2

Czyszczenie piekarnika parą wodną

Kolejnym bardzo prostym i skutecznym sposobem na czyszczenie piekarnika bez szorowania jest użycie pary wodnej. Jak to zrobić? Weź naczynie żaroodporne, napełnij je wodą i włóż do piekarnika rozgrzanego do 160°C. Po kilkunastu minutach wyciągnij naczynie i poczekaj, aż wnętrze nieco się ochłodzi, a następnie przetrzyj piekarnik wilgotną ściereczką lub gąbką.

jak-wyczyscic-piekarnik-bez szorowania–i-chemii-3

Piekarniki Bosch z funkcją pary ułatwiają to zadanie. Wystarczy aktywować funkcję czyszczenia piekarnika, a ten sam się rozgrzewa do odpowiedniej temperatury i usuwa przypalone resztki jedzenia i tłuszczu. Piekarnik czyści się sam, a nam pozostaje tylko przetarcie papierowym ręcznikiem wnętrza piekarnika po zakończonym procesie.

Piekarniki ze wspomaganiem czyszczenia

Pyroliza to najbardziej zaawansowana i efektywna metoda czyszczenia piekarnika, która usuwa wszelkie zabrudzenia. W procesie pyrolizy piekarnik rozgrzewa się do 480°C, a cząstki jedzenia, tłuszcz i zabrudzenia zamieniają się w popiół, który można łatwo usunąć po tym, jak urządzenie ostygnie.

Wyobraźcie sobie specjalną powłokę z ceramicznych mikrocząsteczek, która pokrywa ściany piekarnika – absorbuje ona tłuszcz, osady i rozkłada je na drodze utleniania. Tak właśnie działają piekarniki marki Bosch ze wspomaganiem czyszczenia! Za każdym razem, gdy włączamy piekarnik, by coś upiec – on zaczyna także walkę z zabrudzeniami. Jedyne, co musimy zrobić – to zetrzeć tłuszcz i zabrudzenia ściereczką po zakończeniu pieczenia, gdy piekarnik już się ochłodzi. Co więcej, ta specjalna powłoka regeneruje się po każdym rozgrzaniu piekarnika i jest tak samo skuteczna przez cały okres eksploatacji sprzętu!

jak-wyczyscic-piekarnik-bez szorowania–i-chemii-4

Piekarniki marki Bosch zostały wyposażone w programy, które maksymalnie ułatwiają nam korzystanie ze sprzętu, oszczędzają nasz czas i energię. EcoClean Direct i Cleaning Assistance pomagają nam w utrzymywaniu czystości w naszym piekarniku, za każdym razem, gdy go używamy.

Mam nadzieję, że przekonacie się, że czyszczenie piekarnika może być naprawdę proste i warto to robić regularnie.